50 shades of Grey ärsyttää!

Niin Fiktioo

Olen yrittänyt lukea tätä 50 shades of grey -kirjaa, mutta se on alkanut ärsyttään ihan tolkuttomasti. Aluksi sitä oli kivaa lukea, mutta mitä pidemmälle luki, sitä enemmän teki mieli huutaa ja repiä hiuksia..
Tai sanotaanko, että "Ooh miten eroottista" -fiiliksen tilalle tuli "Ei jumankauta, ei tää voi olla todellista" :D


Joo tiedetään, että se on täyttä fantasiaa, viattomasta tavistytöstä josta yhtä-äkkiä kuoriutuu kunnon seksipommi, mutta silti. Se mikä ärsyttää on juuri tuo fiktion ja todellisuuden sekoittaminen...


Miten muija, joka ei oo koskaan harrastanut seksiä, voi olla tuommoinen luonnonlahjakkuus, että saa ekalla kerralla 10 orkkua pelkästä kosketuksesta?

Miten sillä tavallisella muijalla, joka ei harrasta liikuntaa eikä sen kummosemmin hoida ihoaan, voi olla "täydellinen, virheetön vartalo".

Miten se äijä, joka ei ole koskaan seurustellut onkin yhtä-äkkiä niin hurmoksissa tälläisestä tavallisesta muijasta, joka vielä koko ajan urkkii sen menneisyyttä ja kyseenalaistaa sen käskyjä?



Onko muilla samoja fiiliksiä, vai pystyykö muut lukemaan tätä pelkkänä fantasiana, ilman että yrittää verrata sitä tosielämään?

6

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitenköhän juu?

      Niin ja aiotaanko tästä köyhästä tarinasta todellakin tehdä hollywood leffa?
      Ketkäköhän on pääosissa? Pattison ja Stewart? Miten ne kaikki seksikohtaukset kuvataan, jos se kerta on hollywood raina, jota haluaa katsoa kaikki ala-aste ikäiset?

    • TÄH??????

      eikö kukaaan oo lukenut näitä?????????????????

    • neitsytpoijken

      Minä olen lukenut näitä, englannin kielellä, terveisin poika 14 v ja neitsyt.

    • janina.paasonen

      Odotan elokuvaa ja peliä, vaikka sadoasokismista enemmän pidänkin oikealla,
      sillä pehmeällä tasolla.

    • hmmmmmmmmmmm

      Ei ihme jos ei sytytä, kyseessä kun on oikeasti Stephanie Meyerin Twilight kirjasarjaan pohjautuva fanitarina... Joka sitten julkaistiin vähän muokatuilla nimillä.

      • mie vaan

        Luen parhaillaan eka kirjaa, ostin kaikki kolme. Ymmärrän aloittajan pointin, mutta silti pidän siitä. Siinä on sitä puhdasta intohimoa joka omasta elämästäni on kadonnut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2140
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      297
      1934
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1761
    4. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      104
      1726
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1617
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      32
      1351
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1133
    8. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      25
      1092
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      67
      1089
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1057
    Aihe