onko näin?

Haluaako suomalaiset että ruotsia puhuvat henkilöt muuttavat Ruotsin? Minäkin puhun äidinkielenä ruotsia! Tehkäämme näin että p.s. Puolueen jäsenet vaikkapa maksavat matkan ja uuden talon, niin meikä poika häipyy ku eihän mulla ole edes työtä täällä vaikka puhun ruotsia, aika ihme.
Niin ja voisko joku kertoa että mistt haen niitä etuuksia? Tartes meinaa rahaa että saa ruokaa lapsille!!
Kiitos ja anteeksi että sukuni on ollu täällä vain köyhiä kalastajia.
Niin ja anteeksi että en äänestä RKP:tä.
Kuten huoomaatte niin suomekielikin joten kuten taipuu. Kiitos suomenkielisten kavereiten
Kertokaa mikä teitä vaivaa että kaikkia ruotsinkielisiä pitää rangaista, suurin osa yrittää vain tulla toimeen.
Kiitos vain asiallisia vastauksia!!
579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Haluaako suomalaiset että ruotsia puhuvat henkilöt muuttavat Ruotsin?"


Eivät. Eiköhän Suomeen mahdu ihan niin englantia kuin ranskaa tai saksaa tai vaikka somaliakin puhuvat ihmiset.

Kyse on vain siitä ovatko ruotsin kieli nykyisin täysin etuoikeutetussa asemassa Suomessa.

Tähän vastaus on: Kyllä.

Pakkoruotsi on se ongelma, joka luo kyseisen epätasa-arvon. Koko ongelma oikeastaan poistuisikin lakkauttamalla nykyinen pakkoruotsi.

Yksi ongelma on myös siinä että mediassa tietyt henkilöt saavat varsin vapaasti haukkua suomen kielisiä sellaisilla termeillä jotka sopisivat paremmin heidän omiin viiteryhmiinsä.

Äänestä

Mielestäni kaikkien kannalta onnellinen ratkaisu olisi se, että suomenruotslaiset *pakkoruotsin kannattajat* muuttaisivat Ruotsiin ja hakisivat Ruotsin kansalaisuutta, jolloin kaikki etuudetkin tulevat Ruotsissa voimaan.

Toisaalta, vaatisiko kukaan suru edes sen jälkeen RKP:tä muuttamaan kielipolitiikkaansa? Pitääkö kaikkien surujen muuttaa Ruotsiin, ennen kuin RKP muuttaa asennettaan? Suomesta on saatava seuraavat RKP:n ajamat asiat pois enkä minulla ainakaan ole erityistä interssiä pitää Suomessa ihmisryhmää, joka aktiivisesti tai ainakin passiivisesti ajaa seuraavia asioita

1. Kielitaitolaki joka vaatiii valtion virkoihin yhtä laajasti ruotsin osaamista kuin suomen osaamista, vaikka suomenkielisiä on 90 % ja ruotsinkielisiä 5 %. Tämä tarkoittaa sitä, että laki määrää, että ruotsinkielisten kohdalla 1 valtion virkamies palvelee 1 ruotsinkielistä, kun suomenkielisten kohdalla 1 valtion virkamies palvelee18 suomenkielistä. Tämä on perustuslain määräämän yhdenvertaisuuden vastaista.

http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2003/20030424#L2P6

2. Koulujen pakkoruotsi, jonka takana on em. pykälä. Kun em. pykälä poistetaan, voidaan poistaa myös koulujen pakkoruotsi.

3. Yliopistojen ruotsinkielistä koulutusta on liikaa ja tähtää ruotsinkielisten etuoikeutettuun asemaan ja suhteettomaan valtaan.

Niin kauan kuin surut hyväksyvät tai aktiivisesti ajavat em. asioita, niin tervemenoa Ruotsiin minun puolestani.

Äänestä

Onhan sinulla RKP:n jäsenkirja. Vonku työpaikkaa puoluetoimistosta tai YLE:ltä.

Äänestä
  • Ei ole koska en kuulu RKP:he, onko sulla ps rasismi valtakirja?
    Minua ja 95% muista suomenruotsinkielisistä ei teidän pakkoruotsi edes kiinosta!
    Ja miks ei kukaan kerro etuuksista mitä minulla tavallisella duunarina on! Tai siis työtön tällä hetkellä!
    Ja eikö tässä maassa ole muita ongelmia kun ruotsinkieli?
    Mikä teitä vaivaa? Miksi kaikki viha meitä kohtaan?

    Äänestä

.

Se on juuri ärkkopeen masinoimaa propagandaa että tavisihmisiä alettaisiin jotenkin diskriminoida, se ei pidä paikkaansa

.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jagesvensk kirjoitti:

Haluaako suomalaiset että ruotsia puhuvat henkilöt muuttavat Ruotsin? Minäkin puhun äidinkielenä ruotsia! Tehkäämme näin että p.s. Puolueen jäsenet vaikkapa maksavat matkan ja uuden talon, niin meikä poika häipyy ku eihän mulla ole edes työtä täällä vaikka puhun ruotsia, aika ihme.
Niin ja voisko joku kertoa että mistt haen niitä etuuksia? Tartes meinaa rahaa että saa ruokaa lapsille!!
Kiitos ja anteeksi että sukuni on ollu täällä vain köyhiä kalastajia.
Niin ja anteeksi että en äänestä RKP:tä.
Kuten huoomaatte niin suomekielikin joten kuten taipuu. Kiitos suomenkielisten kavereiten
Kertokaa mikä teitä vaivaa että kaikkia ruotsinkielisiä pitää rangaista, suurin osa yrittää vain tulla toimeen.
Kiitos vain asiallisia vastauksia!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu