Menetitkö läheisiä jätettyäsi uskon?

Iltalehti kaipaa haastateltavia.

Haussa on henkilöitä, jotka ovat menettäneet läheisiään uskonnosta eroamisen vuoksi.

Omalla nimellä esiintymistä toivotaan, mutta tästä on mahdollista neuvotella.

Tekeillä on laajempi juttu viikonvaihteen liitteeseen. Tavoitteena on haastatella ainakin entisiä Jehovan todistajia, lestadiolaisia ja helluntailaisia. Osallistu!

Ota yhteyttä toimittajaan: 
[email protected], puhelin: 0400 503402.
13227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

En menettänyt yhtään ystävää, mutta ryyppykavereiksikaan nuo eivät alkaneet. 40 vuotta olen uskotonna ollu ja kukaan ei ole silmille hyppiny.

Tainnut olla nuo hoitokokousjututkin samaa horiskojen välistä kaksintaistelua, kuin nykyisin tämä palsta. Hulluja molemmat osapuolet, silloin ja nyt.

Äänestä

olen ex-vl, en menettänyt. voisitteko joskus kirjoittaa jotain positiivista lestadiolaisista? ei käy järkeen!!

Äänestä

Sanoihan Olavi Voittonenkin eräälle lapsen kummille, ettei epäuskoiten ristiäisiin pidä mennä, "Annetaan kuolleiden haudata kuolleitansa".

Äänestä

Köyhällä ollut paljon ystäviä mistä menettää.

Äänestä

niin se ei ole sama kuin jättää uskon. Jos tuo Timo Kiiski on oikeasti Iltalehden toimittaja, niin kylläpä on heppu hataralla pohjalla kysymyksiensä kanssa.

Onko VL-henkilö ja feikki, joka esiintyy toimittajana, koska käyttää tuollaista sanontaa?

Äänestä
  • Niin, minusta esim.
    melperi käytöksensä perusteella jätti uskon, mutta ei helluntailaisuutta. Tämä vain esimerkkinä.

    On niin monenlaista skenaariota, kuin myös toimittajia. Ainoastaan melpereitä on yksi.

    Äänestä

  • Ehkä ei jätä uskoaan, mutta uskonnon jättää. Eikö ne ole eri asia? Uskoa voi levollisin mielin kuulumatta mihinkään "järjestöön". Jumala katsoo ihmisen sydämeen. Mielestäni Hän ei tarvitse sanoin todistelua ja vähiten vl.ssäkin esiintyväää tekopyhyyttä. Aito usko on sanojen ulottumattomissa.

    Äänestä

  • hemesti. kirjoitti:

    Niin, minusta esim.
    melperi käytöksensä perusteella jätti uskon, mutta ei helluntailaisuutta. Tämä vain esimerkkinä.

    On niin monenlaista skenaariota, kuin myös toimittajia. Ainoastaan melpereitä on yksi.

    SRK, Hemesti ja muut maailman ainoan oikean uskonnon vasallit syyttävät kaikesta vl-uskonnon arvostelemista "melperiä" ja niin kuvittelevat epäkohtien jotenkin häviävän johonkin...

    Äänestä

En halua

Äänestä

Olisi toki paljonkin kerrottavaa, mutta ei iltalehdelle. Niin huonosti juttunsa tekevät. Tällainenkin tärkeä kysymys ja heti pieleen. Ei usko ja uskonnollinen yhteisö ole sama asia. Melkoista ammattitaidottomuutta. Jos siis ei ole provo tms.

Äänestä
  • No mutta oikeinhan se sitten meni. Etsivät uskonnosta eronneita, eivät uskostaan eronneita. Voit avata sydämesi iltalehdelle.

    Äänestä

Vanhempani menetin kun erosin vl-yhteisöstä. He muuttuivat tuttaviksi ja sitä ovat edelleen, vaikka eroamisestani on jo yli 25 vuotta. Pinnallisista asioista saa jutella kun nähdään, mutta ovat edelleen katkeria siitä, että toin heille häpeää ja sain heidät tuntemaan epäonnistumista kasvatuksessaan, koska en jäänyt vanhoillislestadiolaiseen yhteisöön.

He suhtautuvat minuun ivallisesti, koska en anna heidän viedä lapsiamme seuroihin. Itse koin siellä sellaista, mitä en halua omien lasteni koskaan kokevan.

Äänestä

Ehkä menettäisin lähimmäisiäni, jos jättäisin uskon Jeesukseen Kristukseen. Mutta jos jättäisin uskonyhteisöni, mutta en uskoa, niin saisin kyllä pitää varmasti lähimmäiseni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iltalehden juttu kirjoitti:

Iltalehti kaipaa haastateltavia.

Haussa on henkilöitä, jotka ovat menettäneet läheisiään uskonnosta eroamisen vuoksi.

Omalla nimellä esiintymistä toivotaan, mutta tästä on mahdollista neuvotella.

Tekeillä on laajempi juttu viikonvaihteen liitteeseen. Tavoitteena on haastatella ainakin entisiä Jehovan todistajia, lestadiolaisia ja helluntailaisia. Osallistu!

Ota yhteyttä toimittajaan: 
[email protected], puhelin: 0400 503402.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu