Jakamaton kuolinpesä ja tontin myynti

Hei
Jos vuosikymmeniä ollut jakamaton kuolinpesä,johon kuuluvat äiti ja kaksi lasta päättävät myydä rakentamattoman tontin niin mikä olisi osakkaille järkevin vaihtoehto esim.verotuksen suhteen toimia?
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Onkohan tuossa mitään keinoa verosuunnitteluun. Rakentamaton kun on, on kaikki myyntivoitto verotettavaa .

Äänestä

Enpä keksi kikkoja myyntivoiton välttämiseksi, eli voitte myydä kuolinpesänä.
Jos tontille on ollut perukirjassa oma arvo, niin se olisi hankintamenona, mutta uskoakseni on turvauduttava ja on jopa edullisempi käyttää hankintameno-olettamaa, joka on yli 10 vuotta omistetulle 40% myyntihinnasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-metsäläinen- kirjoitti:

Hei
Jos vuosikymmeniä ollut jakamaton kuolinpesä,johon kuuluvat äiti ja kaksi lasta päättävät myydä rakentamattoman tontin niin mikä olisi osakkaille järkevin vaihtoehto esim.verotuksen suhteen toimia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu