XP JA PELIEN KANSSA ONGELMA

Hei!

Mikä ihme uutta konettani vaivaa, vanhat pelit kuten NHL2003 , FiFA, MAXPAYNE jne ei toimi. Kun pelin käynnistää, koneen näyttö menee mustaksi ja palaa windowsiin. Mustat reunukset ja paksut viivat jäävät vain kummittelemaan. Kone on ihan uusi HP ja tehoakin pitäisi löytyä. Keskusmuistia 512, näyttö Geforce 215 muistia. Ja 2,15 prossu. Pikaisesti neuvoa?
7621
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

vielä... Osa peleistä kuitenkin toimii. Esim Indiana Jones, Tomb Raiderit jne. Koneessa tuli mukana 9.0 direct X

Äänestä

Kaikki pelien valmistajat ei ole viitsineet tehdä edes päivityksiä jotta pelit toimisivat myös XP käyttiksellä.
Anna pelien valmistajille jämäkkää palautetta jotta tekevät päivityksiä peleihinsä jotta ne pelit toimisivat myös XP käyttiksellä.

Äänestä

Mikä näytönohjain koneessa on?
Onko näytönojaimen ajuri päivitetty?

Äänestä
  • Tosiaan kantsii päivittää se näytönohjaimen ajuri, voi auttaa asiaa.

    Mut jos se nyt ois siitä kiinni, et se ei vaan toimi Xp:llä, niin koita ajaa sitä peliä yhteensopivuustilassa. Painat pelin pikakuvakkeen kohalla oikeeta nappia ja ominaisuudet. Oisko siellä ollu suoraan yhteensopivuustila kohta jossain siellä valikossa. Ni kuitenki siel joissain oli se yhteensopivuustila kohta. Laitat siihen vaikka Millenium Edition ja kokeilet uudestaan.

    Äänestä

Jos sulla tuli siinä koneen mukana kaukosäädin niin älä kytke sitä koneeseen! se Laittaa koneen sekasi eli ei toimi pelit...!

Äänestä

Ongelma ratkesi, kun säätää Vianmääritys ja laitteiston kiihdytys palkkia puoliväliin. Täydellä teholla vanhat pelit ei toimi. Liikaa tehoa koneessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PLAYMAN kirjoitti:

Hei!

Mikä ihme uutta konettani vaivaa, vanhat pelit kuten NHL2003 , FiFA, MAXPAYNE jne ei toimi. Kun pelin käynnistää, koneen näyttö menee mustaksi ja palaa windowsiin. Mustat reunukset ja paksut viivat jäävät vain kummittelemaan. Kone on ihan uusi HP ja tehoakin pitäisi löytyä. Keskusmuistia 512, näyttö Geforce 215 muistia. Ja 2,15 prossu. Pikaisesti neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu