Miten edetä, kun sukututkimusta tehdessäni yhden sukuhaaran esivanhemman molemmat vanhemmat ovat tuntemattomia jo 1800-luvun loppupuolella. Ainoastaan lapsi on merkitty kirkonkirjoihin. Merkinnät vanhemmista puuttuvat.
Käsittääkseni ei ole tavallista.
Miten ja mistä lähteä selvittämään asiaa?
Mistä tällainen rekisteröimättömyys voi johtua?
Esivanhemmat katoavat rekistereistä jo 1800-luvulla
15
386
Vastaukset
- dgsdfg
Kirkon arkistot
Kunnan arkistot (mikäli jotain köyhäinhuoltolautakuntaa jo siinä vaiheessa oli)
- vaikuttaa joltain lapsenhylkäysjutulta, noin äkkiseltään
Missä lapsi kasvatettiin? - "miten edetä"
Hänet oli kasvatettu maalaistalossa(erämaa/metsätila). Kasvatusvanhemmilla ei ollut kuitenkaan minkäänlaista sukulaisuus-suhdetta lapseen, sen verran tiedetään, mutta siihen tiedot sitten jäävätkin. Kirkonkirjoista ei ole toistaiseksi löytynyt lisätietoa.
- dgsdfg
Kirkon arkistoilla tarkoitin seurakunnan muita papereita, pöytäkirjoja, tilikirjoja yms, joista voisi löytyä jotain selitystä.
Ja tosiaan sitten ne mahdolliset kunnallisten tahojen pöytäkirjat.
Siis ymmärsinkö nyt oikein, että kastemerkintä kuitenkin löytyy, mutta ilman vanhempia? - mhk-s
dgsdfg kirjoitti:
Kirkon arkistoilla tarkoitin seurakunnan muita papereita, pöytäkirjoja, tilikirjoja yms, joista voisi löytyä jotain selitystä.
Ja tosiaan sitten ne mahdolliset kunnallisten tahojen pöytäkirjat.
Siis ymmärsinkö nyt oikein, että kastemerkintä kuitenkin löytyy, mutta ilman vanhempia?Onko lapselle merkitty patronyymiä/matronyymiä? Jos seurakunnasta on olemassa
ripitettyjen luettelot, tarkasta, josko sieltä löytyisi jotain.
- sukututkija1
Onko lapsella edes syntymäaikaa?
- miten edetä
Kiitos vastauksista!
Lapsella on kirkonkirjaan merkittynä tarkka syntymäaika.
Isän - eikä äidin nimeä, tai mitään muutakaan mainintoja heistä, ei kuitenkaan ole löytynyt mistään kirjattuna.
Suullisena perimätietona äidin kutsuma-etunimi on tiedossa, mutta ei ole tiedossa mikä on ollut äidin virallinen etu- tai sukunimi.
Näin edes perimätietona ei ole muuta tietoa jäänyt kuin tuo äidin kutsuma-etunimi sekä tieto, että lapsen äiti on kuitenkin ollut elossa vielä 1900-luvun puolella ja toisinaan käynyt katsomassa pieniä lastenlapsiaan.- Orpo syntymäaika
Mihin kirkonkirjaan lapsen tarkka syntymäaika on merkitty? Onko se aivan ilman muita merkintöjä? Mistä edes tiedät, että kysymyksessä on etsimäsi henkilö, jos ei mitään nimiäole.
Vaikea käsittää millaisessa luettelossa lapsi on.
On rippikirjoja, lastenkirjoja, syntyneitten ja kastettujen luetteloita, muuttoliuetteloita, jonne lapsi ehkä on merkitty, kun hänet on siirretty toiseen seurakuntaan, on rippikoululaiset omissa luetteloissaan, jne.
Mikä luettelo tiedossasi on?
- miten edetä
Kiitos vielä neuvoista!
Koetan löytää jotain tietoa lähteistä joita mainitsitte. - dgsdfg
"kirkonkirjaan merkittynä tarkka syntymäaika"
Siis tarkoitatko nyt kirkonkirjalla rippikirjaa vai kastettujen luetteloa? Mikä on vanhin merkintä ko henkilöstä, mitä olet löytänyt?
Jos oikea äiti on siis ollut maisemissa (vielä lapsenlastensakin aikaan!?!), kyseessä saattaa olla myös epävirallinen kasvatiksi anto, josta ei välttämättä ole merkintöjä virallisissa papereissa. - miten edetä
Kiitos vastauksista!
Varhaisin tieto jonka olen onnistunut heistä löytämään on ollut ko. lapsen vihkimerkintä. Niissä oli tuo mainitsemani "tarkka syntymäaika".
Kun jotkut laajemmin samaa sukua(tosin vain sivumennen) tutkineet sukututkijat ovat sen myös ilmoittaneet hänelle syntymäajaksi, olen olettanut tiedon löytyvän muistakin luetteloista, mutta niin ei välttämättä taida ollakaan. Sukututkijoilta olen myös aikoinaan saanut tiedon, että lapsen molemmat vanhemmat ovat täysin tuntemattomat. Perimätietona meillä on kuitenkin tuota muuta vähäistä tietoa ollut kuten äidin kutsumanimi.
En itse ole vielä tutkinut muita arkistoja kuin Rippikirjat sekä HisKi, jonka olen kolunnut läpi siltä osin mitä tallennustilanne sallii, myös alkuperäiset tekstit mitä sitä kautta pääsee lukemaan olen tutkinut. Rippikirjoista en ole löytänyt asiasta minkäänlaisia merkintöjä.
Syntyneiden ja kastettujen luetteloita en ole vielä päässyt tutkimaan. Tässä tapauksessa niitä ei löydy internetistä.
Eli vanhin merkintä mitä olen hänestä löytänyt/nähnyt on tuo vihkimerkintä.- dgsdfg
Jaaha, jaaha.
Eli siis tietoa ei siis ollut oikeasti ... juuri lainkaan. Vihkimerkintään mennessä syntymäaika ja -paikkakin on voinut "muuttua" jo monesti.
Oleellista olisi tuossa seurata ihan kirkonkirjojen tietoja = rippikirjat, lastenkirjat, kaste... taaksepäin. Ehkä sieltä ei löydy vanhempien nimiä, mutta sieltä voi löytyä vinkkiä siitä, mistä hän tuli, ja millä sopimuksella hän oli kasvatettavana (=viitettä toisiin arkistoihin mistä tietoa voisi löytää)
- miten edetä
Kiitos neuvoista! Ne tulevat todella tarpeeseen!
Sukututkimus tietotaitoni on sitä ja tätä, enkä oikein ole tässä nyt tiennyt miten pitäisi menetellä kun tällainen tapaus heti lähihistoriassa eteen tuli.
Henkilöt kiinnostavat siksikin erityisesti kun ovat suorassa takautuvassa sukulinjassa josta perimätietona vielä vähän jotain puhuttua historiaakin on jäänyt muistiin.- Etsivä löytää
Nettiin on kuvattu kirkonkirjoja, joita voi selata ja tutkia veloituksetta.
Napsuttele googleen vaikkapa DIGIARKISTO niin pääset Suomen sukuhistoriallisen yhdistyksen sivuille, siellä "Kirkonkirjat", joista voit valita etsimäsi ihmisen aikaisia kirkonkirjoja. Hyvä olisi, jos tietäisit tarkemmin, missä päin seurakuntaa henkilö on asuut, sillä muuten joudut kahlaamaan kaikki pitäjän monet kylät rivi riviltä.
Parasta olisi jos syntymäajan perusteella löytäisit etsimäsi ihmisen kastemerkinnän, sillä siinä on oltava myös vähintään äidin nimi ja merkintä, jos lapsi on avioliiton ulkopuolella syntynyt.
Äidin mukaan pääset jatkamaan tutkimustasi.
Kerropa vielä vaikka paikkakunta, niin joku sitä seutua tutkiva saattaisi innostua asiasta ja kaivaa lisää tutuista lähteistään.
- miten edetä
Kiitos paljon kaikista vastauksista!
En tiennyt tuollaisten sukuhistoriallisen yhdistyksen sivujen olemassaolosta.
Kiitos hyvistä ja selkeistä neuvoistanne jollaisia tarvitsen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä792342Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1401507- 1331462
- 1551214
- 1081013
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten373937Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82774Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55724Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50683