Poikakeveri vai hevonen?

miten on?

Onko se siis totta että jos joku ostaa 13v-15v. hevosen, niin ei muka ole aikaa hoitaa sitä pari, kolme vuotta myöhemmin? Haluaisin kuulla omia kokemuksianne tästä. Jos poikakaveri on rakastunut, eikö hän sitten voisi tulla tallille kanssasi vaikka kerran viikossa edes hengaamaan ja sinä puolestasi poikakaverisi harrastuksiin. ps. Tämä ei koske seurustelevia 4-7-vuotiaita.

4

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö12v.

      Mäkin tahdon kuulla! Aina kaikki sanoo et hevostelu loppuu aikanaan, mutta eikö poikkiksille tosiaan jää aikaa vaikka hevosen omistaisikin?

      • tijajajax

        Kyllä jää hevosteluun aikaa,ainakin mulla on jätkä tullut ja kuskabbut tallille ja jopa halunnut ratsastaakkin ja oppia hoitamaan:). Se on kyllä myös paljon pojasta kiinni,toiset oikeasti vaativat aikaa enemmän kahdestaan,ei hevosten keskellä.


      • tijajajax
        tijajajax kirjoitti:

        Kyllä jää hevosteluun aikaa,ainakin mulla on jätkä tullut ja kuskabbut tallille ja jopa halunnut ratsastaakkin ja oppia hoitamaan:). Se on kyllä myös paljon pojasta kiinni,toiset oikeasti vaativat aikaa enemmän kahdestaan,ei hevosten keskellä.

        **kuskannut!!


    • katherine__

      Tosiaan riippuu ihan ihmisestä, että miten käy.

      Ratsastukseenkin voi kyllästyä. itselle kävi näin. Kävin tallilla oman hepan luona päivittäin noin 6 vuoden ajan, kunnes kyllästyin, kun olin 18v. enkä käynyt tallilla pariin vuoteen. Se ei tosin johtunut pojasta, vaikka tuona hevosettomana aikana aloinkin seurustelemaan.

      ONgelma on siinä, että moni alkaa jossain vaiheessa kaivata enemmän aikaa kaverereille. Varsinkin kun tullaan täysi-ikäisiksi ja kaverit ramppaa baarissa ja bileissä, jää helposti yksin jos ei mukaan lähde. Toisaalta monia tämä ei haittaa yhtään.

      Minusta on jotenkin hassua, kun niin usein sanotaan että silloin teininä loppuu kiinnostus hevosiin. Toisilla kiinnostus loppuu, toisilla ei, se on ihan ihmisestä kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1957
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1706
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1421
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      75
      1098
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      26
      1004
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe