Poikakeveri vai hevonen?

miten on?

Onko se siis totta että jos joku ostaa 13v-15v. hevosen, niin ei muka ole aikaa hoitaa sitä pari, kolme vuotta myöhemmin? Haluaisin kuulla omia kokemuksianne tästä. Jos poikakaveri on rakastunut, eikö hän sitten voisi tulla tallille kanssasi vaikka kerran viikossa edes hengaamaan ja sinä puolestasi poikakaverisi harrastuksiin. ps. Tämä ei koske seurustelevia 4-7-vuotiaita.

4

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö12v.

      Mäkin tahdon kuulla! Aina kaikki sanoo et hevostelu loppuu aikanaan, mutta eikö poikkiksille tosiaan jää aikaa vaikka hevosen omistaisikin?

      • tijajajax

        Kyllä jää hevosteluun aikaa,ainakin mulla on jätkä tullut ja kuskabbut tallille ja jopa halunnut ratsastaakkin ja oppia hoitamaan:). Se on kyllä myös paljon pojasta kiinni,toiset oikeasti vaativat aikaa enemmän kahdestaan,ei hevosten keskellä.


      • tijajajax
        tijajajax kirjoitti:

        Kyllä jää hevosteluun aikaa,ainakin mulla on jätkä tullut ja kuskabbut tallille ja jopa halunnut ratsastaakkin ja oppia hoitamaan:). Se on kyllä myös paljon pojasta kiinni,toiset oikeasti vaativat aikaa enemmän kahdestaan,ei hevosten keskellä.

        **kuskannut!!


    • katherine__

      Tosiaan riippuu ihan ihmisestä, että miten käy.

      Ratsastukseenkin voi kyllästyä. itselle kävi näin. Kävin tallilla oman hepan luona päivittäin noin 6 vuoden ajan, kunnes kyllästyin, kun olin 18v. enkä käynyt tallilla pariin vuoteen. Se ei tosin johtunut pojasta, vaikka tuona hevosettomana aikana aloinkin seurustelemaan.

      ONgelma on siinä, että moni alkaa jossain vaiheessa kaivata enemmän aikaa kaverereille. Varsinkin kun tullaan täysi-ikäisiksi ja kaverit ramppaa baarissa ja bileissä, jää helposti yksin jos ei mukaan lähde. Toisaalta monia tämä ei haittaa yhtään.

      Minusta on jotenkin hassua, kun niin usein sanotaan että silloin teininä loppuu kiinnostus hevosiin. Toisilla kiinnostus loppuu, toisilla ei, se on ihan ihmisestä kiinni.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      154
      4116
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      401
      3164
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2088
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1755
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1158
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      995
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      911
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      886
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe