Kaikille ei näytä olevan tiedossa, että jo Ihmisoikeuksien julistuksessa velvoitetaan huolehtimaan siitä, että jokainen syytetty saa puolueettoman ja rehellisen oikudenkäynnin.
Noin sitä selitetään:
"Kaikkien ihmisten tulee olla yhdenvertaisia lain edessä. Se merkitsee, että jokaisella on oikeus puolueettomaan ja rehelliseen oikeudenkäyntiin. Oikeudenmukaisuuteen kuuluu myös syyttömyysolettama: jokainen on syytön, kunnes toisin todistetaan."
Jos Tauskin jutussa syytteitä nostetaan, niin voisiko tuo enää toteutua hänen kohdallaan? Miten hän voisi saada puolueetonta oikeudenkäyntiä, kun hänen exänsä levittelevät pitkin medioita omia versioitaan varsin raflaavaan tyyliin?
Tauskihan on jo nyt edellä mainituista syistä merkattu syylliseksi, vaikkei ensimmäistäkään oikeudenistuntoa ole asian puitteissa istuttu.
Koska prosessi on jo exien taholta vedetty asiattomuuksiin, pitäisikö kaikki mediaan myydyt todisteet hylätä mahdollisessa oikeudenkäynnissä.
Minusta pitäisi, ja perusteluni on juuri tuo puolueettoman oikeudenkäynnin mahdottomuus. Tosin sekään ei enää korjaa naisten aiheuttamaan vahinkoa.
Noin sitä selitetään:
"Kaikkien ihmisten tulee olla yhdenvertaisia lain edessä. Se merkitsee, että jokaisella on oikeus puolueettomaan ja rehelliseen oikeudenkäyntiin. Oikeudenmukaisuuteen kuuluu myös syyttömyysolettama: jokainen on syytön, kunnes toisin todistetaan."
Jos Tauskin jutussa syytteitä nostetaan, niin voisiko tuo enää toteutua hänen kohdallaan? Miten hän voisi saada puolueetonta oikeudenkäyntiä, kun hänen exänsä levittelevät pitkin medioita omia versioitaan varsin raflaavaan tyyliin?
Tauskihan on jo nyt edellä mainituista syistä merkattu syylliseksi, vaikkei ensimmäistäkään oikeudenistuntoa ole asian puitteissa istuttu.
Koska prosessi on jo exien taholta vedetty asiattomuuksiin, pitäisikö kaikki mediaan myydyt todisteet hylätä mahdollisessa oikeudenkäynnissä.
Minusta pitäisi, ja perusteluni on juuri tuo puolueettoman oikeudenkäynnin mahdottomuus. Tosin sekään ei enää korjaa naisten aiheuttamaan vahinkoa.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Tärkeä näkökulma, hyvä kirjoitus! Kiitos!
Tauskin pahoinpitelyistä on olemassa kuvatodisteita, lääkärinlausuntoja ja sosiaaliviranomaiset ovat myös tietoisia niistä useista pahoipitelyistä.
Harvempi varmaan noiden todisteiden olemassaoloa on kiistänytkään.
Se vain tekee entistäkin ihmeellisemmäksi sen, ettei niitä ole ennemmin hyödynnetty asiallisissa oikeusprosesseissa. Jokin tässä haisee - ja pahasti.
Hyvä, että naiset tulivat esiin asian kanssa. Sitä paitsi edellä esitetty väittämä on täyttä puppua. Ihan kuin oikeuslaitos ei muka osaisi hommiaan. Tauski on itse haukkumssa milloin ketäkin. Ex-vaimoille on ollut suuri kynnys tulla asian kanssa julkisuuteen.
> Tauski on itse haukkumssa milloin ketäkin.
Miten tuo liittyy tähän kyseiseen juttuun?
> Ex-vaimoille on ollut suuri kynnys tulla asian kanssa julkisuuteen.
Ilmeisesti kuitenkin pienempi - ja kostonhimoa(?) vähemmän tyydyttävä - kuin että olisi ryhtynyt ajamaan asiaansa virallista ja asiallisempaa tietä.
> Ihan kuin oikeuslaitos ei muka osaisi hommiaan.
Ainakaan naiset eivät ilmeisesti tuohon luottaneet, koskapa todistekauppaansa(?) medioille ryhtyivät.
Juu, olet osittain oikeassa. Joskus kuitenkin julkinen häpeä on ainoa asia, mikä saa "pienempien" sortajan lopettamaan toimintansa. Se on voinut olla ainoa keino laittaa kapuloita rattaisiin ja hillitä kiusaamista.
Jep. Nyt kun Tauskin harrastama pahoinpitely on julkisessa tiedossa, ja hän on sen julkisesti kieltänyt, olisi aika noloa alkaa mätkiä ex:iä kostoksi. Nyt ei voi enää lyödä, ja luottaa että toinen ei uskalla puhua, kun on puhunut jo.
Monella hakatulla ei vaan ole tätä keinoa käytössä. Usein se nyrkinheiluttaja on jo suhteen alusta asti tehnyt myyräntyötä ja murentanut uhrinsa uskottavuutta muiden silmissä. Sitten kun uhri yrittää kertoa ja hakea apua, häntä ei uskota.
Tauskilta hyvä avaus, mutta ei tehoa minuun.
Voi Tauski raukkaa. Nyyh.
Kuka on Tauski? Se katkarapua heilutteleva eilispäivän humppaelviskö?
Hennan hakattu naama on Photoshoppattu ja meidän seinään tullut reika,
on kotihiiren jyrsimä pesäkolo.
http://www.seiska.fi/viihdeuutiset/_a530535/tauskin exvaimot tilittavat saimme turpaan jo haayona/
Näistä viesteistä - niiden asiattomuuksista - näkee, että Tauskin kimpussa ovat samat "piirit", jotka ovat valmiit räköttämään kenen tahansa tekemisistä.
Oikeaa myötätuntoa he eivät tunne, pelkästään sairasta nautintoa siitä, että saavat rääpiä tapausta mahdollisimman rivosti.
Mitä ihmeen myötätuntoa pitäisi tuntea tuollaista väkivaltaista juoppoa kohtaan? Tunnen myötätuntoa Tauskin lapsia ja ex-vaimoja kohtaan joita se hullu on pahoinpidellyt!!
Mutta kuten Huomaatko sinä? tuossa totesi, oikeaa myötätuntoa et exiäkään kohtaan tunne. Kunhan räävit. :)
Mitä sinä sekopää oikein höpötät? Minähän mainitsin tuossa aiemmassa viestissäni että tunnen myötätutoa sekä Tauskin lapsia että ex-vaimoja kohtaan.
Ja kyllä se on oikeaa myötätuntoa, olenkin normaali ihminen enkä sairas narsisti kuten Tauski. Oletteko te Tauskin ihailijat samanlaisia kuin esikuvanne vai ettekö muka itse tunne myötätuntoa Tauskin uhreja kohtaan?
Älä rähjää ja haistattele. Missä oikeusasteissa Tauski on todettu syylliseksi mainittuihin tekoihin?
En ymmärrä miksi aloittaja on saanut noin paljon miinuksia? Täysin asiallinen ja totuudenmukainen kirjoitushan tuo on.
Tuntuu jotenkin siltä, että suuremmalla osalla kirjoittajista on pääasia, että Tauskia haukutaan ja hänen ex:nsä päälle pitää nostaa sädekehät. En minäkään Tauskista pidä, mutta vielä vähemmän pidän julkaisujupakan jälkeen hänen julkisuuden kipeistä ex:istäkään. Nuo naiset kusee omaan pesäänsä, kun julkaisevat noita juttujaan medialle. He ovat yksinkertaisesti pirun tyhmiä kanoja. Ymmärrättekö te näiden ex:ien puolesta vaahtoavat, että kaikki tuo aineisto, minkä nää naiset julkaisevat saatetaan hylätä mahdollisessa tulevassa oikeuskäsittelyssä? Esitutkintamateriaali on aina salaista syyttäjän päätökseen asti.
Kaikkein pahimpia todisteitahan ei ole julkaistu mediassa. Oikeudenkäyntiä varten on olemassa vielä lisää todisteita ja ne julkaistaan vasta sen jälkeen mediassa.
MOT.
Henna vaiko Virpi siellä kirjottelee?
Ku näkis vaan.
Virpi todisteet jo haalistuneet vintillä.
Jos nämä naiset olisivat hakemassa pelkästään Tauskille tuomiota, ja sen kautta itselleen jotain korvauksia, heidän ei olisi tarvinnut nostaa tämänkaltaista mediasirkusmarkkinointia. Silti, kun ja jos tuomio olisi tullut, se olisi ollut julkisuudessa täysimääräisesti hyödynnettävissä kaikkien tavishakattujen lohduksi, esimerkiksi ja kannustukseksi.
Ajatus siitä, että Virpillä ja Hennalla olisi mainittuja lämpimiä ajatuksia kanssasisariaan kohtaan, saattaa tosin olla tuulesta temmattu, ja pelkästään Tauskivastaisen hypen harhoja. Virpistä ja Hennastahan ollaan kovaa tahtia tekemässä sekä pyhimyksiä että oman sukupuolensa etujen ajajia ja esitaistelijoita.
Uskon, että lähinnä totuutta on arvaus, että naiset ovat ainoastaan kostoretkellä ja siksi levittävät törkymedioihin kaiken mahdollisen saastansa. Törkymedioitahan seuraavat juuri ne pahimmat rääväsuut, jotka ovat valmiit asioihin perehtymättä raatelemaan kenet tahansa esille revityn uhrin. Asiallisemmat mediat ja niiden seuraajat eivät ehkä olisi olleet yhtä helposti vietävissä...
Ottamatta kantaa syyllisyyteen/syyttömyyteen totean, että tuomioistuin sen päätöksen tekee (jos siis on joku syyte nostettu) eikä media tai yleisö.
Ne oikeat tuomarit ovat puolueettomia ja tuomioistuin on riippumaton. Sillä taataan oikeudenmukainen oikeudenkäynti.
Mutta olisihan se sivistynyttä, että jätettäisiin asiattomat kirjoittelut pois tältäkin palstalta. Sinällään kyllä pidän perheväkivaltaa erittäin tuomittavana, kuten myös kaikkea muutakin väkivaltaa.
"..pitäisikö kaikki mediaan myydyt todisteet hylätä mahdollisessa oikeudenkäynnissä. "
Millä ihmeen perusteella?? Oikeudessa päätöksen tekevät tuomarit lain sanelemien määräysten mukaisesti. Ei ole yhtään mitään väliä vaikka todisteet olis vaikka yleisessä jakelussa, ei muuta sitä asiaa että taukki on hyökänny noiden naisten kimppuun pahoipitelymielessä. Ja että on päästään sekaisin, ns. latvasta täyslaho.
BOIKOTOIKAA TAUKIN KEIKKOJA JA LEVYJÄ!!!!
"Uskon, että lähinnä totuutta on arvaus, että naiset ovat ainoastaan kostoretkellä"
Entäs sitten? Syytä ainakin on.
Se onko Tauskia vielä tuomittu vai ei, ei poista sitä tosiasiaa että pahoinpitelyjä on tapahtunut. Se että tuota miestä ei ole tuomittu ei tarkoita sitä että hän olisi syytön. Nämä Tauskia puolustavat idiootit voisivat jo viimein avata silminsä ja herätä todellisuuteen!
Pikkuisen tietoa:
a) ei ole tiedossa, onko asia poliisitutkinnassa
b) asianomistaja saa julkaista omia asioitaan ihan miten tahtoo
c) esitutkinta-aineisto tulee julkiseksi, kun asian käsittely alkaa käräjillä
d) se, että joku vain sanoo jokun tehneen jotakin, ei vielä ole todiste syyllisyydestä; syyllisyys päätetään oikeudessä (jos siis syyte on nostettu/nostetaan)
En ole koskaan ostanut ensimmäistäkään Tauskin levyä enkä ikinä ollut hänen keikallaan. Hänen muusiikkinsa ei ole minun korvilleni. En puolusta Tauskia, mutta en syyllistäkään ennenkuin asia on selvitetty ja faktat tiedossa.
Sinä, nimimerkillä Näyttöä löytyy, kirjoitat:
"Se onko Tauskia vielä tuomittu vai ei, ei poista sitä tosiasiaa että pahoinpitelyjä on tapahtunut."
Oli tuolla aikaisemmin jotain, että poliisi oli käynyt paikalla ym. eli se kyllä pitää paikkansa, että pahoinpitelyä on tapahtunut, mutta en millään muotoa löydä sieltä selaista tietoa, että juuri Tauski olisi ollut se pahoinpitelijä.
Tämä teidän kirjoittelu on nyt tasolla "kaikkihan sen tietää", mutta kun asiaa oikein aletaan tutkimaan niin havaitaan, että kaikki ovat vain olettaneet ja siitä sitten pikkuhiljaa on tullut yleinen käsitys, että asia olisi juuri niin kuin on esitetty. Pelkkä väite ei ole todiste! Sitä minä tässä intän :)
Oletko Pentti jonkus kenties itse läpsinyt naista kerran jos toisenkin vai mistä moinen. Tämä " syytön kunnes toisin todistetaan oikeudessa" keskustelu on ihan vitsi. Oliko O.J Simpson mielestäsi syytön kuten aikanaan ensin oikeudessakin todistettiin. Oikeus ja oikeus... Pikkuisen tietoa sinulle a) Narsistin kanssa elävä elää jatkuvassa pelossa sekä syyttää itseään kaikesta. Alistettuna ei uskalla nostaa syytteitä b) On olemassa useita poliisin raportteja joissa asia on JO todistettu mustaa valkoisella: Tauski on löynyt vaimoaan. Siitähän tässä on kyse. Kuten sanoin on syynsä miksi asiaa ei ole käsitelty oikeudessa. c) en itsekään puolustele naisten tapaa käsitellä asiaa julkisuudessa mutta se onkin eri asia kun se TOSI asia että Tauski hakkaa naisia
Ei kukaan Tauskia lynkkaa. Hän on ajautunut tilanteeseen ihan omien tekojensa kautta vai onko hänen poikansa, ex-vaimonsa, naapurit, poliisit ja muut viranomaiset kaikki valehdelleet ? ? ? ? ? ? ? ? ?
http://www.metropoli.net/kaupunkilehti/uutiset/viihde/virpi-katka-minulla-on-todisteet-tauskin-pahoinpitelyista/
> Ei kukaan Tauskia lynkkaa.
Et taida tietää, mitä lynkkauksella tarkoitetaan?
Vaikka ei tässä kai ihan niin pitkälle olla menossakaan (Ellei joku känninen tirvaise nakkikiskalla).
Henki on kuitenkin sama: Tauskia ollaan "väkijoukon" kiihotuksella huutamassa syylliseksi, ja monet olisivat puheissaan valmiit vetämään hänet killuttimista hirteen. Ainakin kuvainnollisesti.
Tuotahan näissä kirjoituksissa lietsotaan. Joistakin se on "kivaa".
En ymmärrä kantaasi. Eikö totuudesta saisi keskustella? Itse jätät Taukin katkaravun rauhaan jos siihen lvenä törmäisin mutta kai nyt täällä yleiseen keskusteluun saa mielipiteensä sanoa. What a loser
Näin tapahtumat eteni. Virpi hakkasi itseään nyrkillä ja teki siitä aikoinaan rikosilmoituksen. Henna ei tuolloin edes tuntenut Virpiä, mutta teki samoin ja itse hankki itselleen mustansilmän ja kuvasi sen. Taukin poika myöskin hakkasi itseään ja teki siitä ilmoituksen.. Kaikki Silminnäkijät ovat nähneet vain Taukin näköisen miehen, joka on sattumoisin esiintynyt väkivaltaisesti Taukin kodin lähetttyvillä samanlaisissa vaatteissa kuin Taukki. Poliisiraportit ja sosiaaliviranomaiset karut lausunnot ovat sitten jotain sellaista mitä on vaikea selittää, paitsi jo ne raportit ovat feikkejä... Juu näinhän se täytyy olla jos miestä on uskominen.
Koittakaa nyt ihmiset jo uskoa, että Taukki on täysin syytön ja viaton neitsyt.
Neitsythän se Tauno pakostakin. Kukapa siihen velttoon kastematoon olisi yhtynyt.
Tässä hiukan toisenlaistakin informaatiota. Tauskissa on myös se romanttinen ja hellä puoli. Kivasti kalustelee asuntoaan Alanyan lämmössä.
Kai niihin tappeluihin on tarvittu sitä toistakin osapuolta?
http://www.iltasanomat.fi/viihde/art-1288533704796.html
Jos Tauno on syytön, niin ehkä kannattaisi lyödä faktat pöytään eikä sen sijaan kiemurrella huonoilla ja lyhytsanaisilla selityksillä, kun toimittajat soittavat ja kysyvät asiasta.
Juristi hoitaa = tarkoittaako Jurssissa hoidan?
Tuksun yhteydenpito Tauskiin positiivisesti ulostuotuna sai näädät raivonpartaalle.
Kyllä nyt jutunjuurta taas löytyy loputtomiin asti.
Tauski on todellakin syytön kunnes toisin todistetaan!!
Väkivalta ei ole koskaan oikeutettua, ei koskaan! Joten minun kommenttini eivät millään tavalla puolusta Tauskia, sen kummemmin kuin ex-vaimojakaan, ovatpa vain hämmentyneen lukijan huomioita.
MIKSI asioita ei viety oikeuteen kaikessa hiljaisuudessa ja hankittu sitä lopputulosta jota syytteissä haetaan, tuomiota pahoinpitelyistä?? Tämä tuntui menevän juupa-eipäs-keskusteluksi juorulehtien lööpeissä tyyliin "Juristini hoitaa hänen juristinsa".
MIKSI pahoinpitelyjen uhrit odottivat näin kauan?? Pelon ymmärrän mutta tällaista odottamista en, Virpi varsinki oli päässyt Tauskista eroon jo ajat sitten. Nyt sitten älyttiin nostaa meteli kun huomattiin että molemmat ex-vaimot olivat saaneet saman käsittelyn??
MIKSI ex-vaimot hoitivat tämän asian näin huonosti että loppujenlopuksi itse pahoinpitelyt jäävät uutisoinnissa täysin toissijaisiksi?? Tuntuu kuin tästä olisi tullut kisa jossa vuorotellen vedetään ässiä hihasta.
Surullista ajatella että kuinkahan paljon tästä asiasta on kostoa.