Ja taas LeBaron kerralla katastuksesta läpi!!

whild

Ja kaikki kunnossa vaikka tuurilla vein! :) Nyt on taas vuosi ajoaikaa. On se hyvä peli!

6

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sanoma harhauttaa

      niinpä, katsastuksen läpäisyhän kertoo siitä, että olet huolehtinut että autosi on kunnossa. Paljon löytyy välinpitämättömiä autolijoita jotka eivät ymmärrä, että autosta pitää huolehtia.

      • Niinhän se on! Parhaani mukaan olen Baronista huolta pitänyt, kovin tärkeä kun minulle on. Mutta tosiaan en paljon pohjaa, iskareita sun muita katellut ennen katastukseen menoa.. Viime vuonnakaan eivät löytäneet mitään vikoja, mitä nyt oli takapyörän laakeri vähän löysällä, mutta se nyt meni korjauskehotuksella silloin :)


      • ----------------

        "Paljon löytyy välinpitämättömiä autolijoita jotka eivät ymmärrä, että autosta pitää huolehtia. "

        Näitä löytyy valitettavan paljon. Ja sitten vielä ihan pokkana haukutaan autokauppiasta k-pääksi, kun ei vaihtohyvitys ollutkaan sen haavehinnan mukainen.
        Harvassa ovat esim. ne autoilijat jotka vaihtavat ilmansuodattimen olosuhteiden, eikä vain kilometrien mukaan. Itse keväisin avaan putsarin kotelon ja imuroin kammiosta kuivuneet lehdet, hiekan mm. mitä sinne kertyy.
        Tosin puutteelliseen huolenpitoon saattaa osasyynä olla sekin, että autot ovat Suomessa suhteettoman kalliita. Haja-asutusalueella auto on pakollinen vaikkei sen kunnossa pitämiseen olisi varaa.

        Toivottavasti aloittajan Paronilla on vielä paljon ongelmattomia kilometrejä edessä.


      • ---------------- kirjoitti:

        "Paljon löytyy välinpitämättömiä autolijoita jotka eivät ymmärrä, että autosta pitää huolehtia. "

        Näitä löytyy valitettavan paljon. Ja sitten vielä ihan pokkana haukutaan autokauppiasta k-pääksi, kun ei vaihtohyvitys ollutkaan sen haavehinnan mukainen.
        Harvassa ovat esim. ne autoilijat jotka vaihtavat ilmansuodattimen olosuhteiden, eikä vain kilometrien mukaan. Itse keväisin avaan putsarin kotelon ja imuroin kammiosta kuivuneet lehdet, hiekan mm. mitä sinne kertyy.
        Tosin puutteelliseen huolenpitoon saattaa osasyynä olla sekin, että autot ovat Suomessa suhteettoman kalliita. Haja-asutusalueella auto on pakollinen vaikkei sen kunnossa pitämiseen olisi varaa.

        Toivottavasti aloittajan Paronilla on vielä paljon ongelmattomia kilometrejä edessä.

        Kyllä, ilmansuodatin tulee itsekin puhdistettua usein ja varsinkin kevät, kesä ja syksyaikoina.
        Kiitos, jospa se herra Paroni jatkaisi vielä pitkään yhtä hienosti :)


    • asiaa neiti hyvä

      itsellä 00 mallinen neon automaatti.ostin sen v 05 ja nyt mittarissa 187 tkm
      osia on vaihdettu lähinnä levyt-palat öljyt myös laatikon.kerran hylsy,ku olin jättänyt
      jarrusylinterin pultin löysälle:)oli vain kosteena,mutta noissa asioissa tulee uusintakäynti.sen tein seuraavana päivänä.toki normihuollot itse ajallaan ja taakse iskarit ja jäähdytin kun mrni kierteet laatikonöljyn putkesta.sylki öljyt ja oma jäähdytin laatikolle ja uusi jäähdytin moottorille.osat n 200€.toi on yleinen kun samassa kiertää laatikon öljyt ja onneks ei menny laatikkoon vesiä.no,eipä enää voi mennä:)kannattaa toi tehdä kun laatikon hajoaminen on kelen kallista,
      huollot on ihan perusjuttuja ja kun itse tekee,niin ei maksa valohoidosta:)

      • Neon on hyvä auto! Kerran koeajanut.
        Itselläkin on kokemusta nuista vaihteistoöljyjen vaihoista.. Kesällä Baronista puhdistettiin solenoid packin liittimet kun olivat pahasti hapettuneet, jonka seurauksena ei tahtonut kulkea muilla vaihteilla kuin kakkosella, no se korjaantui sillä, mutta sitten ihmeteltiin vaihteistoöljyn vuotoa, öljypohjakin oli kyllä ihan kunnossa tiivisteliimoineen ja pultteineen, loppujen lopuksi syy löytyi vaihteistoöljyn lauhuttimien putkista, olivat melekeen irti. Mikä lie nuo sitten irrottanut ihan yhtäkkiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      450
      3333
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      101
      2551
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      84
      2112
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      141
      1893
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      145
      1730
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      87
      1490
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      27
      1441
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      324
      1253
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      23
      1219
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1079
    Aihe