Kiinalaisten "vaparia" vai mitä?
Ei taia olla kuin yksi treeniseura suomessa sekin hesassa?
Sanshou/Sanda
2
396
Vastaukset
- Sandaaja
Sanshou ja sanda ovat eri termejä. Sanshou on modernia potkunyrkkeilyn omaista kamppailu-urheilua. Sanda viittaa perinteisissä kiinalaisissa kung fu -tyyleissä tehtävään sparraukseen.
Termejä käytetään virheellisesti ristiin.
Sanshouta on vain pääkaupunkiseudulla, mutta perinteistä sandaa on muissakin kung fu -lajeissa ympäri Suomea.- HLK
Samoja termejä ne ovat, toinen vain on mandariiniä ja toinen kantonia. Jotkut vain nykyään treenaavat sitä sparrausta omana lajinaan kun taas perinteisissä tyyleissä se on vain yksi osa-alue. Säännöiltäänhän nykyinen sanda ei ole vaparia vaan enneminkin potkunyrkkeilyä jossa saa myös heittää. Maassa siis ei saa painia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke592852- 1252060
- 921778
- 1631365
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?731331- 621282
- 691165
- 691122
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731059Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t331007