Kiinalaisten "vaparia" vai mitä?
Ei taia olla kuin yksi treeniseura suomessa sekin hesassa?
Sanshou/Sanda
2
931
Vastaukset
- Sandaaja
Sanshou ja sanda ovat eri termejä. Sanshou on modernia potkunyrkkeilyn omaista kamppailu-urheilua. Sanda viittaa perinteisissä kiinalaisissa kung fu -tyyleissä tehtävään sparraukseen.
Termejä käytetään virheellisesti ristiin.
Sanshouta on vain pääkaupunkiseudulla, mutta perinteistä sandaa on muissakin kung fu -lajeissa ympäri Suomea.- HLK
Samoja termejä ne ovat, toinen vain on mandariiniä ja toinen kantonia. Jotkut vain nykyään treenaavat sitä sparrausta omana lajinaan kun taas perinteisissä tyyleissä se on vain yksi osa-alue. Säännöiltäänhän nykyinen sanda ei ole vaparia vaan enneminkin potkunyrkkeilyä jossa saa myös heittää. Maassa siis ei saa painia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2171582- 1861571
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä441164Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad46858- 14730
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30721Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21720- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20656Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617