Mitä eroa katsekontaktilla ja tuijotuksella?

f60.6

En viitsi enää yrittää koska yrittäminen ja epäonnistuminen aiheuttaa ahdistusta.

2

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmät, sielun peili

      Katsekontakti on nimensä mukaisesti tasapuolinen Kontakti kahden eri silmäparin välillä. Katsekontakti tapahtuu molempien vapaasta tahdosta. Katsekontakti otetaan silloin kun henkilö katsoo sinua silmiin, jolloin teidän molempien katseet kohtaavat. Jos esim. juttelette, on hyvä pitää katsekontakti päällä koko juttutuokionne ajan. Jos vastakkainen osapuoli katselee välillä muualle ja kääntää taas katseensa sinuun niin on parempi myös itse katsoa välillä muualle ja ottaa taas molemminpuolinen katsekontakti, muuten voi mennä tuijotuksen puolelle. Katsekontakti on kuin tanssia, jossa ei kannata olla liian hyökkäävä eikä astua toisen varpaille.
      Tuijotus taas on intensiivisempää ja jatkuu, vaikka vastakkainen osapuoli katsoisi välillä muuallekin eli se ei ole molemminpuoleista katsetta vaan toinen on tuijotuksessa subjekti ja toinen objekti. Tuijotus voi myös kohdistua muihin asioihin kuin toisen silmiin. Yleensä kukaan ei halua olla tuijotuksen kohteena.
      Toisaalta jos henkilö on epävarma tai ujo niin hänestä voi epävarmuudesta johtuen vain tuntua kuin toinen tujottaisi häntä vaikka toinen vain katsoisi ohimennen ja neutraalisti.

    • v1nkk1

      Katsekontaktia on noin 70-80 prosenttia keskustelussa. Tuon yli kun mennään tai porukassa koko ajan katsotaan samaa tyyppiä, niin menee helposti tuijotuksen puolelle.

      http://jaanmurtajat.blogspot.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1331
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1176
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      843
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      673
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe