Rkp nojaa puolueena siihen, että "ruotsi on parempi kieli kuin suomi". Rkp jakaa edelleen Freudenthal-mitalia, ja hänhän tuon rasistisen vertailun alunperin teki. Mitään kielirauhaa ei Suomeen koskaan voi tulla, ennenkuin Rkp sanoutuu irti Freudenthalin rasismista ja pyytää jo 100 vuotta harjoittamaansa rasismia anteeksi.
Rkp:n kannattajat ovat yhtä syyllisiä kuin Rkp, koska he ovat tienneet rasismista.
Suomen kieli tulee olla pohjoismaisissa virallisissa yhteyksissä tasavertainen kieli ruotsin kanssa.
Ruotsin kielen tulee olla Suomessa virallinen vähemmistökieli. Suomessa ei koskaan sen historian aikana ole asunut edes 20 %:a, enimmillään 1700-luvun lopussa ruotsinkielisiä oli 17 % asukkaista. Suomi on aina ollut suomenkielinen.
Jokainen puhukoon sitä kieltä mitä haluaa ja valitkoon muutenkin identiteettinsä oman mielensä mukaan. Mutta toisille ei tule pakottaa mitään.
Suomen valtio järjestäköön kielipalvelut eri kieliryhmille kulloinkin saatavilla olevan kielitaitoisen työvoiman mukaan. Ruotsinkielisistä ei tule Suomessa olemaan puutetta.
Rkp:n kannattajat ovat yhtä syyllisiä kuin Rkp, koska he ovat tienneet rasismista.
Suomen kieli tulee olla pohjoismaisissa virallisissa yhteyksissä tasavertainen kieli ruotsin kanssa.
Ruotsin kielen tulee olla Suomessa virallinen vähemmistökieli. Suomessa ei koskaan sen historian aikana ole asunut edes 20 %:a, enimmillään 1700-luvun lopussa ruotsinkielisiä oli 17 % asukkaista. Suomi on aina ollut suomenkielinen.
Jokainen puhukoon sitä kieltä mitä haluaa ja valitkoon muutenkin identiteettinsä oman mielensä mukaan. Mutta toisille ei tule pakottaa mitään.
Suomen valtio järjestäköön kielipalvelut eri kieliryhmille kulloinkin saatavilla olevan kielitaitoisen työvoiman mukaan. Ruotsinkielisistä ei tule Suomessa olemaan puutetta.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ruotsin tule pyytää virallisesti anteeksi suomalaisten ja suomen kielen 700 vuotta kestänyttä järjestelmällistä sortoa ja hyväksikäyttöä.
Suomenruotsalaisten pitäisi pyytää anteeksi myös itämerensuomalaisten esivanhempiemme veren vuodattamista Hämeen ristiretken yhteydessä, alkuperäiskulttuuriemme tuhoamista ja kansanuskontojemme hävittämistä. Jotta suomenruotsalaisten anteeksipyyntö voitaisiin ottaa tosissaan vilpittömänä anteeksipyyntönä, samassa yhteydessä suomenruotsalaisten pitäisi luopua erityisoikeuksistaan, jolloin he olisivat samalla tasolla sekä tavallisten suomalaisten että Suomessa asuvien muiden vähemmistöjen kanssa Suomen lain edessä.
Feodaaliajan konnantekoja olisi myös syytä pyytää anteeksi. Suomalaiset ovat sen verran suvaitsevaista kansaa, että nykyisiä suomenruotsalaisia ei syyllistettäisi heidän esivanhempiensa / kulttuurinsa edustajien tekemisistä historian saatossa, jos suomenruotsalaiset osoittaisivat solidaarisuuttaan osana suomalaista yhteiskuntaa itämerensuomalaisista polveutuneille yksikielisille suomalaisille luopumalla kohtuuttomista etuoikeuksistaan, jotka ovat hankittu vääryyksien kautta historian saatossa. Tällaisen hienon eleen jälkeen suomenruotsalaisia olisi turha syyllistää historian kauheuksista, sillä nykyiset suomenruotsalaiset eivät ole voineet vaikuttaa niihin.
VAIKKA HUOMISPÄIVÄNÄ PAKKORUOTSI POISTETTAISIIN JA SAMALLA VIRKAMIESPAKKORUOTSI JA RUOTSINKIELISTEN ETUOIKEUDET, SILTIKIN JÄÄ TUO ANTEEKSIPYYTÄMISVELVOLLISUUS.,
Suuri osa ruotsinkielisistä suomessa oli suomalaisten talonpoikien jälkeläisiä jotka olivat oppineet ruotsia.
Paljon on ehtiny tapahtua vuosisatojen aikana... mistä tiedätte että kaikki suomenruotsalaiset ovat ruotsalaisten jälkeläisiä?
Niin muuten, miten varmoja olette ettette itse ole ruotsalaisten jälkeläisiä?
Kysymys ei olkaan tuosta, kuka on oikea ruotsalainen vaan siitä miten kieliasiat pitäisi
järjestää suomessa oikeudenmukaisesti huomioonottaen kieliryhmien suuruus ja
kielelliset perusoikeudet.
Suomessa on aina liikuttu kieliryhmästä toiseen, lähinnä suomesta ruotsiin. mikä
on luonnollista koska ruotsi oli emämaan kieli johon maksettiin verot.
Ruotsinkielisiin tuli paljon ihmisiä akateemisen tai sotilasuran myötä.
Myöhemmin 1800 l. Lopussa kun suomenkielen status nousi, siirtyi paljon ihmisiä
käyttämään suomea koska tiesivät juurensa.
Siis, vaikka olisin ruotsinkielinen en vaatisi suomeen kaksikielisyyttä vaan opettelisin suomen kunnolla jos muuttaisin suomenkieliselle alueelle.
Miks ne vapaaehtoisesti haluaisi oppi-isänsä höpötyksiä kumoamaan.
@no voi vitsi
Etkö yhtään tajunnu?
Suuri osa ihmisistä ei tiedä yhtään mitään mistä on oikeasti peräisin jos mennään 500 vuotta taaksepäin.
Vaikka tänään puhuis suomea ei tarkota sitä että esiisät olivat suomalaisia 500 vuotta sitten... sama koskee niitä jotka puhuvat ruotsia, ei ne välttämättä ollu ruotsalaisia 500 vuotta sitten...
Muuten teidän logiikan mukaan: eikö sit myös roomalaisten jälkeläiset pidä pyytä anteeksi ranskalta, englannilta, jne ku (paljon pahemmin) valloitti ja tyrkytti kulttuurinsa näille?
Paljonko ihmisellä on sukulaisia 500v takaa suoraa ylenevässaä polvessa?
Yleisesti on ajateltu että vuosisadassa on kolme (3) sukupolvea.
Ja siten 500 v. Olisi 15 sukupolvea. Eli 1500 l. Alussa kun Agricola oli kolmevuotias
poikanen oli palstan lukijalla 65 536 esi-isää ja äitiä jossain.
Suomen geenivertailuilla selvinnyt että lähes kaikki suomalaiset ovat sukua
yhdeksän sukupolven takaa, tämä tuottaa erittäin älykkään populaation.
Samalla on naurettavaa että Paavo Lipponen kehuskeli 1500 l. Eläneellä
saksalaisella esi -isällaan....olisiko tuosta joukosta löytynyt ukko - mustalainenkin?
Ei suomen keili ole tyhjästä syntynyt, se perustuu historiaa ja muinaisiin aikoihin, jonka aikaisesta kielestä se kehittyi.
Kalevala. Siitä ei Rkp-ohjelmasarja puhu mitään.
Muinaisessa Itämeren rantavaltiossa, Sveitsissä, syntyi pieni ja pippurinen suomalainen, suomea puhuva pakkoruotsipersukansa. (Talan historia)
Totuus:
Suomalaisten haploryhmät ovat aivan samoja kuin muiden eurooppalaisten. Euroopan eri alueilla - ja Suomenkin sisällä - suuria eroja on siinä, miten yleisiä eri ryhmät ovat.
Haploryhmille on keksitty kirjaimista ja numeroista koostuvia koodeja sekä etunimiä. Nyky-Suomen miehistä noin 60 % kuuluu haploryhmään N3, jonka mutaatio syntyi Siperiassa yli kymmenen tuhatta vuotta sitten. Ryhmä on ristitty "Niilon pojiksi", ja heitä voisi kutsua myös "mammutinmetsästäjien jälkeläisiksi". Itä- ja Länsi-Suomen miesten haploryhmien jakaumat poikkeavat täysin toisistaan. N3-ryhmä on huomattavasti yleisempi Itä-Suomessa. Merkittävä osa Suomen miehistä, n. 30 % on haploryhmää I, "Ivarin poikia", jonka eri alaryhmät ovat tulleet Skandinaviasta, Saksasta ja Balkanilta. Heitä löytyy myös Kannakselta ja muualta Itä-Suomesta kotoisin olevien joukosta.
Nyky-Suomen naisten yleisin haploryhmä H, "Helenan tyttäret", on länsieurooppalainen haploryhmä. Kaikkiaan noin puolet suomalaisnaisista kuuluu läntisiin haploryhmiin, pelkästään H-ryhmään kuuluu yli 40 %. Toiseksi yleisin nyky-Suomen naisten haploryhmä on U, "Ursulan klaani", joka on yleinen myös mm. saamelaisilla, eräillä Siperian suomensukuisilla kansoilla ja tataareilla. Se lienee kuitenkin syntynyt Euroopassa.
Naiset ovat Euroopassa niin sekoittuneet, ettei esiäitien haploryhmien maantieteellistä alkuperää ole pystytty selvittämään niin hyvin kuin miesten. Miehet ovat ilmeisesti pysyneet enemmän paikoillaan, ja vaimot ovat muuttaneet miestensä kotiin.
http://suvut.genealogia.fi/henttonen/dnatutkimus.htm
Geeniperimämme suurin osa (miesten) on Siperiasta, 60%. Seuraava ryhmä 30% on Skandinaviasta, Balkanilta ja Saksasta.
Ennen tsingis -khanin joukkoja 1200 l. Ei euroopassa ollut nähty mongooleja. Jos ei oteta aivan pohjoisia tundra-alueita lukuun.
Todennäköisesti Attilakaan ei ollut mongoli vaan keski-aasialainen joka ei ollut tuolloin
vielä mongolinen.
Idästä siis ei ole tullut mitään geenivirtaa uralin yli suomeen.
Suunta on ollut euroopasta aasiaan pronssikaudella.
Suomalaisilla on mongooleissa geeni ja kielisukulaisia, mutta tämä ei tarkoita että suomalaiset olisivat tulleet aasiasta.
Tätä voi verrata tilanteeseen että täysin vaalea ja sinisilmäinen siskoni
lähtisi afrikkaan ja tekisi lapsia n..eekerin kanssa. Perheessä olisi käytössä
suomenkieli ja kyllä, suomenkieliset n..eekerit toisessa sukupolvessa olisivat
sukulaisiani. Tämä ei tarkoita sitä että MINÄ olisin n..eekeri.
Tämä on siis tilanne myös suomalaisten aasialaisuuden/mongoolisuuden
kanssa josta meitä on niin kovasti moitittu ruotsalaisten taholta.
Siskosi jälkeläisissä ja heidän jälkeläisissään olisi tummaa verta parantamassa sukusi laatua! Näin helppoa se on!