liika stressaaminen

stressari

olen lukiota käyvä nuori nainen ja ongelmanani on stressaaminen pienistä ja usein aivan turhista asioista. Joitakin esimerkkejä: olen huomenna hakemassa kuntosalille korttia ja en ole käynyt täällä salilla ennen niin nyt sitten stressaan miten löydän salin, mistä pääsen sisään, missä vastaanotto on, missä on pukuhuone ym. Tiedän että kaikki tuo selviää kun menen paikan päälle ja että enhän voisi edes käymättä tietää noita asioita. Toinen esimerkki on että jos mene vaikka bussilla kaupunkiin niin mietin jo tunteja aikaisemmin miten pysäytän bussin tai monelta menen odottamaab bussia. Toki stressaan myös isoista asioista mutta tämä turhasta stressaaminen häiritsee. Mitä voisin tehdä asialle. Tulevan yönkin ja huomisen päivän mietin ja stressaan tuota kuntosali juttua, mikä on aivan typerää ja turhaa. Kaipaan asiallisia neuvoja ja vinkkejä! Kiitokset jo etukäteen!!

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miss_vaitiny

      En mäkää oikee tiiä, mitä vois tehä koska itekki stressaan just samalla tavalla.
      Mut oon pystyny vähän hallitsee sitä, sillain että ajattelen jotain ihan eri juttuu.
      Pakko ajatella vaan jotain muuta, mut aina ei kyl pysty.
      Tai sitte nipistelen itteeni, koska sillon se ajatus siitä stressaamisesta katkee hetkeks, koska se kohdistuu vähäks aika fyysiseen kipuun.

    • Eipä tuossa kyllä ole muuta vaihto ehtoo kun mietit muita asioita mieluummin iloisia niin se stressi helpottuu

    • jättihelokkia aina:)

      Oikeasti se helpottuu vaan sillä että kohtaat ne tilanteet. Lopen ymmärrät että selviät aina! Kysyvä ei tieltä eksy! Toinen hyvä juttu on Jättihelokin siemenöljykapselit. Siis Echinaforce öljykapset, saa ihan tavallisista ruokakaupoistakin luontaistuotehyllystä. Itse aloin syömään niin n. 15 v sitten menkkakipuihin. Muutaman viikon syönnin jälkeeen tajusin että nehän vaikuttaa mielettömästi stressin sietokykyyn! Siitä asti olen niitä syönyt. Osta sellainen laatikko ja kokeile. Minä en niistä kyllä luovu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe