Heissan. Huitelen esikoista viikoilla 33 ja mieltäni askarruttaa, että millä konstilla pääsisin suht. turvallisesti synnyttämään. Miehelläni ja minulla ei ole autoa, sairaalaan on yli 100 km ja tosiaan synnytys on ensimmäinen ja muutenkin "ahdistaa" että meneekö kaikki hyvin. Pääseekö esim. taksilla synnyttämään, mitä jos ei (kuulostaa naurettavalta mutta erittäin pienellä paikkakunnalla sekin voi h-hetkellä tyssätä, että ei saa taksia) ja pitääkö olla taksilappu/rahaa taksille antaa heti vai voiko maksaa myöhemmin vai pitääkö edes maksaa itse vai pitääkö olla molempia? Oon ainakin kuullut että ambulanssit ei suostu lähtemään "ajoissa" vaan sitten kun sairaalasta on saatu käsky lähteä yms.. Ja näin pois päin. Kaiken lisäksi mieheni taitaa ollaa töissä laskettuna aikana, ja tuumaa vaan että kai sinne jotenkin pääsee. Ja sairaalaan yli 100 km, mikä sekin jo huolestuttaa että kuinka kestää ne kuuluisat ensi supistukset.
Millä synnyttämään?
30
4303
Vastaukset
- kouela
ja tosiaan, tutut eivät ole suostuneet viemään, ja ne jotka ovat, asuvat noin tunnin ajomatkan päässä.
- Ihmettelen-.-
Onpa sulla erikoisia tuttuja, jotka eivät suostu viemään, sen kerran kun todella tarvitsisi tärkeässä tilanteessa apua! Miten tuollaisesta voi kieltäytyä?
- ...
Taksi kuljettaa kyllä ja se mitä maksamiseen tulee niin voit ns. "kelataksilla" mennä, siinä omavastuu on se noin 9e kela maksaa loput.
Itsellani oli 240km synnytyssairaalaan ja taksilla oli tarkotus ajaa se... Mutta sainkin toisen kyydin ja jos hätä ois tullut niin ambulanssi oisi soitettu ajamaan vastaan. - 23+2
Miten niin ei pääsisi ambulanssilla? Itsellä myös sairaalaan matkaa 100km, enkä varmasti lähde omalla autolla tai taksilla. Sen kerran kun ambulanssia tarvitsen, niin saavat kyllä tulla heti, kun minusta tuntuu siltä, että nyt olisi lähdettävä.
- ofjoshgfos
Ja ajattelit sitten tappaa jonkun joka oikeasti tarvisi apua? Hienoa....
- rtyio
Kuule ei niitä ambulansseja riitä arvon rouvia kuljettamaan, jos kyse on ihan normaalista synnytyksestä. Ne tarvitaan ajoon sellaisia ihmisiä varten, joilla on ihan oikeasti HÄTÄ. Taksilla voi tuollaisen matkan mennä aivan mainiosti, ei siihen mitään ambulanssia tarvita. Ainoastaan, jos kyseessä on joku syöksysynnytys, voi ambulanssi tulla, mutta näitä ei ensisynnyttäjä yleensä tiedä etukäteen ja ovat sen verran harvinaisia, että ei sitä kannata ruveta pelkäämään.
- oijohgo
Tuo ei ole matka eikä mikään synnyttämään menossa. On paljon naisia jotka asuvat kauempana sairaalasta. Miksi hermoilla asiasta johon ei voi vaikuttaa?
- 23+2
Toinen lapsi on siis tulossa ja pelkona, että tulee hyvinkin nopeasti. Tai siis pelkään, että synnytys alkaa niin rajusti, että automatkasta tulee yhtä helvettiä. Jos koko homma kestää esim. kolme ja puoli tuntia, niin kerkeääkö siinä mitään kivunlievitystä saamaan ollenkaan? Vai hetikö se on alettava ponnistamaan, kun synnytyssaliin sisään pääsee? Varmaan tyhmiä kyselen, mutta eka synnytys alkoi siis, kun olin jo sairaalassa osastolla. Oli niin turvallinen olo ihan alusta asti. Nyt sitten miettii tällaisia älyttömyyksiä, kuin jotain automatkaa. :D
- kouela
Eli jos taksilla menen, mulla pitää olla sillä hetkellä se 9 euroa sille kuskille antaa? Ja sanoa vaan että KELA maksaa loput? Vai pitääkö taksi maksaa h-hetkellä itse, ja sitten hakea jälkikäteen KELAlta korvausta? Pitääkö kuskille näyttää joku neuvolasta saatu taksilappu ("kaveri" sanoi näin). Monilla mun tutuilla ei oo autoa, tai sitten korttia, tai autokoulu kesken (itse olen 19) tai sitten ei oo mitään näistä.. Äitini on luvannut lähteä viemään, mutta hänelläkin tunnin ajomatka meille, ja sitten sairaalaan on yli puolitoista tuntia.. Ja tosiaan stressaan asiaa siksi, että synnytys ensimmäinen, enkä tiedä miten kestän esim. kivut tai sitä kuinka nopea/hidas synnytys on ja osaanko lähteä ajoissa, onko vauvalla kaikki hyvin jne.. Lisäksi stressaa se että tod.näk. yksin joudun lähtemään, enkä ikinä ole mistään syystä ollut sairaalassa muutenkaan, joten mielessä pyörii kaikenlaista. Ja jostain luin syöksysynnyttäjänkin tarinan, että ei ne ambulanssit paikalle saavu sormia napsauttamalla, vaan esim. sairaalasta piti saada eka suositus, että saavat lähteä. Mutta kiinnostaisi tietää, paljonko pitäis olla taksiin sitä rahaa kaikenkaikkiaan ja pitääkö mennä semmosella taksilla jolla KELAn kanssa joku sopimus (kaikilla takseilla ei kuulemma sellaista ole?).
- ...
Niin, 9,25e on se raha mikä jää maksettavaa ja kelataksiin voi soittaa suoraa niin tulevat normaalisti hakemaan. Selvität vain oman paikkakuntasi kelataksin numeron, tai kysyt neuvolasta asiaa paremmin.
- Justjooo!
Ja tällaiset henkilöt saa sitten lapsia, joilla ei ole edes varaa lähteä synnyttämään. Onnea vaan.
- talous ensin
Olen kyllä samaa mieltä. Jos ei ole varaa taksiin, joka synnärille vie niin miten rahaa kasvattaa lapsi. Hei talous ensin kuntoon ja sitten lapset!
Täytyyhän niitä kelan lappuja muutenkin täytellä, voi sitten vasta tuon taksimatkan pyytää takaisin jos siitä on kiinni.. - tirsk tirsk
talous ensin kirjoitti:
Olen kyllä samaa mieltä. Jos ei ole varaa taksiin, joka synnärille vie niin miten rahaa kasvattaa lapsi. Hei talous ensin kuntoon ja sitten lapset!
Täytyyhän niitä kelan lappuja muutenkin täytellä, voi sitten vasta tuon taksimatkan pyytää takaisin jos siitä on kiinni..Veit sanat suustani. Ei se synnytys ap varmaan sinulle yllätyksenä tullut? Kyllä siihen on yleensä ihan se reilu 9kk aikaa asennoitua. Ja säästää. Kyllä taas saa yhteiskunta kelpo elätettävän jos ei edes varaa ole synnyttämään lähteä. Olisisit laittanut euron säästöön joka kuukausi niin tuokin 9€ pulma olisi ratkennut :D Voi hyvä luoja mitä pässejä sitä pääseekin sikiämään.
- ...
Helpottiko mieltä kun pääsit tolleen lohkasee? Kyllä tuo on parempi systeemi kun se että jälki käteen sitten kiikutat papereita kelaan matkakorvauksesta.
- huoh69
voit mennä synnyttämään ihan millä tavalla haluat. mediheliä tuskin sinulle lähetetään tai ambulanssia.
yleiset ohjeet uusavuttomille:
1) jos et tiedä onko sinun maksettava taksille se 9,25 euroa tai koko summa, niin laita jo nyt synnytyskassiin valmiiksi kukkaro, jossa on ylimääräistä rahaa. Tuolla rahalla voit maksaa sitten vaikka taksin tai jos sen kelataksin saat, niin sitten vaikka sairaalassa kanttiiniostoksia.
2) ota taas se järki käyttöön: sinun ei tarvitse tietää miten se synnytys lähtee käyntiin tai miten kauan se kestää. Sinun tarvitsee ottaa selville mitkä ovat sellaisia synnytyksen merkkejä, joiden kanssa SINUN täytyy lähteä sairaalaan perusoletuksena, että sinulla ei ole omaa autoa ja matkaa on 100 km. Tätä voit vaikka miettiä neuvolan kätilön kanssa.
3) vieläkin pidä se järki käytössä: kun synnytyksesi käynnistyy, mitä luultavimmin sinusta valuu kaikenlaista nesteitä. Nestevuotoa voi tulla emättimestä tai vaikka suusta, jos sattuukin käymään niin, että supistukset oksettavat. Ja jos on niin, että menet synnyttämään jonkun toisen autolla, niin varaudu siihen, että laitat allesi vaikkapa muovikasseja tai mustan jätesäkin suojaamaan auton istuinta siihen päälle sanomalehtiä ja pyyhkeen ja housuihin vaikka terveyssiteen. Kas kun sitä vuodon määrää ja ajankohtaa ei voi ennalta arvata.
4) kun tiedät noin vähän synnytyksestä ja ilmeisesti oma kehosikin on sinulle kovin vieras, niin käy kirjastossa ja lainaa sieltä kirjoja, jotka käsittelevät raskautta ja synnytystä. Lue niitä ja tutustu kehoosi.
5) älä stressaa turhista äläkä tee itsellesi ongelmia asioissa, joissa niitä ei ole.
6) Taksin soittaminenkin on helppoa. Talleta taksin numero kännykkääsi, harjoittele mitä sanot "hei. täällä puhuu maija meikäläinen. tarvitsisin taksin osoitteeseen meikäläistentie 1 ö 1" kun taksi tulee, isket muovikassit penkille ja sen päälle sanomalehdet ja ehkä pyyhkeen (ettei housuihin tule sanomalehtimustetta) ja sanot kuskille "pitäisi päästä sairaalaan. meikäläisemutka 1 ä 1"
Ja pim! olet taksissa ja matkalla sairaalaan! - kiire oli kova
Itselläni pelotti monet asiat myös synnytykseen liittyen. sain esikoiseni 15.12.12 ja synnytys kesti vajaa 2tuntii ja en ehtinyt saada puudutuksia lainkaan kun synnyttyssaliin saavuttiin. ambulanssillahan sinne sairaalaan päästiin, 10 minuutin matka tuntui ikuisuudelta kun oli jo tarvetta ponnistaa.. en uskalla ees miettiä miltä moinen 100km voisi tuntua. toivottavasti vauva ei ole kamalalla vauhdilla tulossa ulos.
Mielestäni on tärkeää että puhut asioista ammattitaitoisen henkilön kanssa, joka kuuntelee ja antaa vastauksia kuinkia toimia minkälaisessa tilanteessa ja saat mielesi hiukan rauhallisemmaksi. eikä vielä kannata miettiä milloin miehesi on töissä, voi olla että synnytät vasta viikon la:n jälkeen.
Muista soittaa sairaalaan että olet tulossa, mikäli et tarvitse ambulanssi kyyditystä, ja mikäli ambulanssilla pääset, toivottavasti siellä on henkilökuntaa jolla kokemusta synnyttämisen avustamisesta.
Tsemppiä oikeen paljon ja turvallista loppuraskautta :) - kouela
Tiedoksi vain, että lapseni pystyn aivan täydellisesti hoitamaan/puettamaan/syöttämään, ei tod. ole rahasta kiinni. Ja tiedoksi vielä se, että vauvalle en MITÄÄN ole ostanut edes käytettynä enkä ottanut vastaan mitään käytettyä, eli talous tilanne on ok vaikka voishan se parempikin olla. Mutta entäs jos synnytän vaikkapa maanantaiyönä ja tilipäivä vasta seuraavana, eli tililläni on rahaa vasta tiistaiaamuna? Siis jos niin sattuisi käymään, koska synnytyksen alkamistahan ei voi ennustaa. 200 km maksaa taksilla aika hitosti, kun sen rahan vois käyttää muuhunkin, esimerkiksi tähän vauvaan jos vaan kehtaa KELAlta korvausta pyytää, niin saa raha paljon paremman käyttökohteen. Mutta teidän rikkaitten persettähän tämä asia ei kaiva juuri lainkaan. Ja ai niin, en tiennytkään että Suomessa on laitonta ja paheksuttavaa hankkia lapsi jos ei omista autoa. Ja tiedoksi vielä, että olen 19 vuotias eikä ne meidän tulot päätä huimaa.
- kouela
Sitäpaitsi, sinulle huoh69, paikkakunnallani on tasan yksi KELA taksi. Mitä jos synnytys alkaa vaikkapa yöllä ja taksi on menossa/ei lähde/ei vastaa? Tällaisiin asioihin kaipaan vastauksia, en siihen miten kehoni toimii, koska sen tiedän jo valmiiksi kiitos vaan paljon. Sainpahan edes yhden asiallisen vastauksen. Ja taksin osaan kyllä soittaa ja ennenkin olen taksilla matkustanut, silloin vain ei ole ollut oma ja vauvan henki kyseessä :) Ja kaiken tarvittavan synnytyksestä jo tiedänkin, täällä lähinnä keskusteltiin synnytysmatkasta, eikä sun eritteiden valumisesta.
- huoh69
kouela kirjoitti:
Sitäpaitsi, sinulle huoh69, paikkakunnallani on tasan yksi KELA taksi. Mitä jos synnytys alkaa vaikkapa yöllä ja taksi on menossa/ei lähde/ei vastaa? Tällaisiin asioihin kaipaan vastauksia, en siihen miten kehoni toimii, koska sen tiedän jo valmiiksi kiitos vaan paljon. Sainpahan edes yhden asiallisen vastauksen. Ja taksin osaan kyllä soittaa ja ennenkin olen taksilla matkustanut, silloin vain ei ole ollut oma ja vauvan henki kyseessä :) Ja kaiken tarvittavan synnytyksestä jo tiedänkin, täällä lähinnä keskusteltiin synnytysmatkasta, eikä sun eritteiden valumisesta.
No vaikutat vaan niin avuttomalta. Älä tee ongelmia sinne missä niitä ei ole.
En ihmettele mikseivät tutut suostu kuskaamaan sinua sairalaan -
Jos tiedät miten kehosi toimii, niin osaat kyllä lähteä sairaalaankin ajoissa. joten taksikydin saaminen ajoissa ei ole ongelma. Mazel tov.
Enkä kirjoittanut mitään eritteideni valumisesta, mutta on ymmärretävää miksi et sitä(kään) osannut lukea.
Asuin alle 1500 asukkaan kylässä ja siellä oli kaksi taksia. toinen päätoiminen ja toinen varalla. Ihmettelen suuresti, jos teillä on muka vain yksi taksi. kaikenlisäksi noin pienessä kylässä naapuritkin auttoivat aina. Omasta asenteesta on paljon kiinni. Jos tarvitsee apua, sitä saa.
Koita oikeasti ottaa se järki käyttöön (ja turha nyt vetää hernesäkkiä nenään). soita sille ainoalle taksiyrittäjälle ja kysy asiasta. Kysy miten saat hänet kuskiksi keskellä yötä, jos synnytys käynnistyy. Oikeasti, järjellä tuosta selviää. älä tee ongelmia sinne missä niiitä ei ole.
Taksiyrittäjä voi aivan hyvin tehdä poikkeuksen ja olla päivystämässä, kun tietää, että joku on poksahtamaisillaan ja voi tarvita kyytiapua. Vai onko niin, että kylällänne on sittenkin muita takseja, mutta sinä tahdot väen vängällä kela-taksin?
- voe elämä
Ei se ambulanssi mikään yhteiskunnan tarjoama taksi ole. Ärsyttää nämä ruikutukset, että millä mennään ja kuka maksaa. Jos ei kerran ole autoa itse itselle maksettu, niin kai nyt sentään sen taksin voit maksaa. Ja jos ei sellaista saa niin sille ei sitten mitään voi. Ei se synnytys niin nopeasti etene etteikö sitä taksia pystyisi tunnin pari odottamaan. Ja jos ihan syöksymällä etenee niin sitten on ablulanssin apu paikallaan. Jos ei autoa omista niin sitten on vain hyväksyttävä, että ajoittain tulee elämässä tämmöisiä "ahdistavia tilanteita". Mikä ihme juttu tääkin on, että pitääkö olla rahaa antaa taksille heti?? Kai sä nyt voit käteistä kotiin jemmata hyvänen aika etukäteen, ei sitä tarvitse silloin automaatille lähteä.
- olet outo
Jos tää nyt on sulle niin kauhea kynnyskysymys koko synnytyksessä niin mitä jos menisit majailemaan mamman helmoihin siinä lasketun ajan tietämillä? Jos äitisi kerran on luvannut kiikuttaa sut sairaalaan niin ehkä voisit siellä asustaa viimeiset viikot.
yleisesti ottaen ihmettelen valitustasi. Ihmisillä on autot liikkumista varten ja niistä on maksettu. Jos ei ole varaa pysyvästi omaan autoon, niin sitten pitää hyväksyä, että autoa tarvittaessa siitä pitää maksaa. Julkisilla kulkeminen ei ole ilmaista, niin kuin ei mikään autoilu. Miksi yhteiskunnan pitäisi kustantaa sinun matkustelusi kun muutkin maksavat bensansa ja kulkuneuvonsa itse? Jos taksilla matkusteluun ei ole varaa edes tämmöisissä erityistilanteissa (joita ei varmaan elämässä kovin montaa tule?), niin kyllä ihmettelen miten olet tuohon jamaan itsesi ja lapsesi ajanut. Sitten jos ei omaa kulkupeliä ole, kannattaa muuttaa alueelle, jossa on toimivampi julkisen liikenteen verkko, eikä majailla missään jumalan selän takana ja itkeä kun taksimatka on pitkä ja se se jopa maksaa! - 19+9
Ottakaahan huomioon mollatessanne, että kirjoittaja on todella vasta 19-vuotias. Moni teini-ikäinen on vielä mitä ihmeellisimpien kysymysten äärellä ja varmasti pahoitti mielensä tästä ryöpytyksestä.
Sinulle aloittaja: Suomi24 ei ole ehkä se paras paikka kysellä tälläisiä asioita...jos yleensä mitään asioita. Käänny mieluummin neuvolan puoleen, he kyllä varmasti neuvovat ja auttavat tässäkin asiassa. Tai ainakin neuvovat mistä kysyä. - kirkas tulevaisuus
Kaikki pitää yhteiskunnalta saada mutta sitten kun pitäisi jotain itse antaa niin ei käy.
- Taksiyrittäjän vaimo
Soitat taksikeskukseen/ulaan (etsi numero netistä valmiiksi) ja sanot että tarvitset kelataksin. Jos oman paikkakunnan taksi ei ole vapaa niin lähettävät lähimmän vapaan. Näytät kuskille kelakorttiasi ja maksat omavastuun 14.30. Mikäli sattuu niin että kelataksia ei ole, niin maksat koko matkan tai pyydät laskun ja haet kelasta myöhemmin. Kerro tilanne tilatessasi taksia ulasta.
- 33+2
Ambulanssi ei normaalisti lähde synnyttäjää hakemaan ellei sitten ole jokin hätä.
Taksiraha kannataa varata _kokonaisuudessaan_ sille matkalle ja hakea sitten KELA:sta takaisin kun saa sitä varten syn.sairaalasta lapun jossa todetaan että taksin käyttö ylipäätään on ollut tarpeellinen. - Odottelija
Ei hitto mitä porukkaa täällä parveilee O.o
Aloittajalle vaan tsemppiä synnytykseen ja synnytysmatkaan, minuakin jännittää taksimatka vaikka matkaa on vain muutama kilometri! Taksiraha on varattu jemmaan valmiiksi. Kannattanee tosiaan kysellä suoraan vaikka kelalta tai neuvolasta tai taksiyrittäjältä näistä asioista, täällä ei saa kun haukut ja räkytykset niskaan vaikka miten asiallisesti kyselee ja ihan asiallisia kysymyksiä! Ymmärrän kyllä täysin ettei huvita 100km taksimatkaa maksella jos on mahdollisuus saada siihen korvauksia, pitää olla aika porvari jos ei käyttäisi hyödyksi kelan matkakorvausta jos siihen kerta on mahdollisuus. - äiti myös
Toivon sinulle myös kovasti onnea synnytykseen, toivottavasti pääset turvallisesti laitokselle!
Ymmärrän kyllä jollain tasolla kirjoitukset taloudellisesta tilanteesta. Ei lapsi vaadi pienenä parasta, eikä tiedä, onko hänen tarvikkeensa käytettynä hankitut vai uutena ostetut. Kaivista eniten lapsi tarvitsee hyvän kodin ja rakastavat vanhemmat. Mutta.. kyllä sinun silti kannattaisi ainakin varmuuden vuoksi koittaa säästää kotiin jo valmiiksi se taksiraha. Eihän sitä sitten tarvitse käyttää jos kela taksin saat tai asiat hoituvat muulla tavalla. Jos asut pienellä paikkakunnalla, niin voihan se olla, ettei tuttu taksikuski heti vaadi sitä maksua ja voi vaikka rahaa tulee seuraavana päivänä tilille. Sanoit, että sinulla on mies. Jos vaikka puoliksi yrittäisitte maksun säästää tai jos on tiukkaa, niin pyytää vaikka äidiltäsi lainaksi? Pienen lapsen kanssa monessa perheessä on tiukkaa, vaikka oltaisiinkin hyvätuloisissa ammateissa. Se etu teillä on, että olette nuoria, ettekä vielä tottuneet isoihin tuloihin.
Omat lapseni halusin tähän maailmaan vasta silloin, kun tulotaso oli kohdallaan. Ettei parin sadan euron äkillinen meno hetkauttaisi perheen taloutta tai minun tarvitsisi ainakaan rahasta huolehtia. Mutta kukin tekee kuten parhaaksi näkee. Minä en ole ketään arvostelemaan taikka moittimaan. Toivon sinulle hyvää loppuraskautta, sekä onnea synnytykseen ja äidiksi tulemiseen! - Autollapa
Eikö kukaan tuttu voisi ainoata teille autoa juuri LA tienoilla?
- kouela
En ymmärrä miksi täällä saa vastauksia siihen, miten taksi soitetaan ja mistä tietää että synnytys käynnistyy. Näistä en ole kysynyt mitään, ja tietoa on ihan tarpeeksi siitä, kiitos vain. Lähinnä olisin halunnut kuulla vaikkapa kokemuksia joltakulta jo synnyttäneeltä, joilla ei ole ollut autoa/synnyttämään lähtiessä on mennyt jollain muulla kulkuneuvolla sairaalaan kuin omalla autolla. Tottakai minä hankkisin auton jos voisin, mutta kun te ihmiset ette oikein ymmärrä, että ajokortti maksaa, auton kunnostus maksaa, auton ylläpito maksaa ja autolla ajaminen maksaa, ja tietty itse se auto. Ja vaikka mulla auto oliskin ajokortista puhumattakaan, tuskin lähtisin ensi supistusten tullessa itse hurauttelemaan tuota kahta sataa kilometriä. Mulla ei yksinkertaisesti ole siihen edes varaa tällä hetkellä. Ja vaikka nyt olenkin kauhean huono tuleva äiti jolla ei ole varaa -edes- autoon, aloitusviestissä olisin vain halunnut tietää, että mitä jos se taksi kieltäytyy ottamasta kyytiin, jos sillä hetkellä ei nyt sattuisi olemaan sitä koko summaa tilillä/käteisenäkään. Mutta edelleen kiitos asiallisista vastauksista, en tiennyt tuosta että Kela korttiakin pitää näyttää.
- tuplat1
Mikä sinua estää jo nyt laittamaan sitä taksirahaa kukkaroon ja synnytyskassiin? Varaat sinne sen verran rahaa, että se riittää tavallisenkin taksin kanssa niin ei tule mitään ongelmia.
Siksi sinulle vastataan muutakin, koska aloitusviestistäsi voi päätellä, että olet ihan kuutamolla näiden arkisten asioiden kanssa. Luultavasti ihmiset yrittävät saada sinua ajattelemaan järjellä "tippaleipäaivomisen" sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e2356644Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne653830Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1263116- 1562312
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla171843Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1701567- 821474
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o291431Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https371359Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.1111051