Tinker asiaa!

Tinkertyttö

Noniiiin, eli, mulla olis hiukan kysyttävää noista tinkereistä ^^ Sattuisko jollakulla olemaan t älläistä tupsutassua? :) Olisin nimittäin rodusta kiinnostunut ^^

Olen ratsastanut pian 9 vuotta, ja olen nyt taas hiukan innostunut näitä rotuja tutkailemaan. Olen aina ollut tälläisistä tupsujaloista kiinnostunut, ja tää Irlannin cob vaikuttaa mukavalta rodulta.

Olisko jollakin kokemuksia? En siis ole hevosta ostamassa, haavilen vaan, et jos sitä joskus pain vuoden päästä sellaisen saisi :D

Ja kun täällä Suomen kauniilla maaperällä asumme, niin syksyt ja keväät ovat melko kuraisia, ja kostean puoleisia, niin, miten näitä erillaisia sairauksia juuri näihin runsasvuohisiin hevosin voisi ennalta ehkäistä? Eikö sellaisia inhottavia sairauksia ole? Jotka voivat aiheuttaa rupia ja selaista vuohisiin? Voisiko jotenkin näitä jalkojen "sairauksia" estää?

Kiitos jos ymmärrätte mitä tarkoitan, ja kiitos tosi paljon niille jotka vastaavat :))

5

1763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäheponen

      internetistä löytyy paljon ohjeita ja kikkoja vuohis sairauksien hoitoon eli helpoiten sieltä löytyy...
      tutullani on tinkeri ja sitä käyn silloin tällöin hoitamassa irlannin cobit ovat oikeen mukavia, rauhallisia ja miellyttämisen haluisia hevosia. käytös 10!!!
      itsekkin tinkerin ottaisin jos olisi rahaasiat hoidossa.... :) suosittelen ehdottomasti!

    • TUPSUJALKA

      tINKERIT OVAT HYVIN KILTTEJÄ JA RAUHALLISIA. Pidän itse TOOOOODEEEEEEELLA paljon!

    • Snakey

      Tinkeri on tosi rauhallinen rotu(taino riippuu hevosesta) . Itelläni on 12v tinker ruuna vuokralla (: todella kiltti. Ainoa ongelma tosiaankin on ne vuohiskarvat.Herralla on vuohispunkkeja ja tunnen tinkerin jolla on riviä :/ Vuokrikseltani on karvoja jouduttu leikkaamaan lyhyemmiksi ja rivi-tinkerillä ne on leikattu kokonaan.

    • MinävainTtttt

      Mie vuokrasin yhtä 5v tinker tammaa pari vuotta. Ja aika nuori tamma :) oli aina tosi asiallinen vaikkakin pukitteli välillä. Pikku pukkeja siis :) vuohisissa ei koskaan ole ollutmitään vikaa. Kannatan siis tinkeriä :)

    • Anonyymi

      Tinkerit on todella mukavia ja niillä on kivat askel-lajit! Itellä on 13.v 145cm tinker tamma vuokralla:) kyseisellä tammalla ei ole vuohis sairauksia mutta kesäihottumaa joka pahenee joka vuosi on kyllä. Joku saatta tunteakkin 10.6.2008 syntyneen Käpälämäen Vanillan<3 Ihania ja kilttejä mutta itseppäisiä ja ne hyppää hyvin! Vani pystyy hypätä jopa 110cm!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      77
      3636
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      33
      2979
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      77
      2696
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2644
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2425
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2282
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1911
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      15
      1762
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1756
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1663
    Aihe