Tinker asiaa!

Tinkertyttö

Noniiiin, eli, mulla olis hiukan kysyttävää noista tinkereistä ^^ Sattuisko jollakulla olemaan t älläistä tupsutassua? :) Olisin nimittäin rodusta kiinnostunut ^^

Olen ratsastanut pian 9 vuotta, ja olen nyt taas hiukan innostunut näitä rotuja tutkailemaan. Olen aina ollut tälläisistä tupsujaloista kiinnostunut, ja tää Irlannin cob vaikuttaa mukavalta rodulta.

Olisko jollakin kokemuksia? En siis ole hevosta ostamassa, haavilen vaan, et jos sitä joskus pain vuoden päästä sellaisen saisi :D

Ja kun täällä Suomen kauniilla maaperällä asumme, niin syksyt ja keväät ovat melko kuraisia, ja kostean puoleisia, niin, miten näitä erillaisia sairauksia juuri näihin runsasvuohisiin hevosin voisi ennalta ehkäistä? Eikö sellaisia inhottavia sairauksia ole? Jotka voivat aiheuttaa rupia ja selaista vuohisiin? Voisiko jotenkin näitä jalkojen "sairauksia" estää?

Kiitos jos ymmärrätte mitä tarkoitan, ja kiitos tosi paljon niille jotka vastaavat :))

5

1793

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minäheponen

      internetistä löytyy paljon ohjeita ja kikkoja vuohis sairauksien hoitoon eli helpoiten sieltä löytyy...
      tutullani on tinkeri ja sitä käyn silloin tällöin hoitamassa irlannin cobit ovat oikeen mukavia, rauhallisia ja miellyttämisen haluisia hevosia. käytös 10!!!
      itsekkin tinkerin ottaisin jos olisi rahaasiat hoidossa.... :) suosittelen ehdottomasti!

    • TUPSUJALKA

      tINKERIT OVAT HYVIN KILTTEJÄ JA RAUHALLISIA. Pidän itse TOOOOODEEEEEEELLA paljon!

    • Snakey

      Tinkeri on tosi rauhallinen rotu(taino riippuu hevosesta) . Itelläni on 12v tinker ruuna vuokralla (: todella kiltti. Ainoa ongelma tosiaankin on ne vuohiskarvat.Herralla on vuohispunkkeja ja tunnen tinkerin jolla on riviä :/ Vuokrikseltani on karvoja jouduttu leikkaamaan lyhyemmiksi ja rivi-tinkerillä ne on leikattu kokonaan.

    • MinävainTtttt

      Mie vuokrasin yhtä 5v tinker tammaa pari vuotta. Ja aika nuori tamma :) oli aina tosi asiallinen vaikkakin pukitteli välillä. Pikku pukkeja siis :) vuohisissa ei koskaan ole ollutmitään vikaa. Kannatan siis tinkeriä :)

    • Anonyymi

      Tinkerit on todella mukavia ja niillä on kivat askel-lajit! Itellä on 13.v 145cm tinker tamma vuokralla:) kyseisellä tammalla ei ole vuohis sairauksia mutta kesäihottumaa joka pahenee joka vuosi on kyllä. Joku saatta tunteakkin 10.6.2008 syntyneen Käpälämäen Vanillan<3 Ihania ja kilttejä mutta itseppäisiä ja ne hyppää hyvin! Vani pystyy hypätä jopa 110cm!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11200
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      53
      8865
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2638
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      68
      2339
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe