Kaupungin työntekijöiden pysäköinnin muuttuminen maksulliseksi on johtanut Kuopiossa erikoisiin pysäköintiratkaisuihin.
http://yle.fi/uutiset/parkkimaksut_villiinnyttivat_pysakoinnin_kuopiossa/6462180
http://yle.fi/uutiset/parkkimaksut_villiinnyttivat_pysakoinnin_kuopiossa/6462180
Vastaukset 19
Vanhimmat
"Kuopiolaisella Pirtin koululla rehtori Timo Kemppinen otti pysäköintiongelman omiin käsiin ja ratkaisi sen auramiehen ystävällisellä avustuksella.
- Me hieman laajensimme parkkitilaa tuohon nurmikon puolelle, jotta saatiin lisää maksutonta parkkitilaa. Otan rehtorina ja koulun parkkiasiamiehenä vastuun tästä järjestelystä, Kemppinen kertoo ratkaisustaan."
Toivottavasti tämä nero Kemppinen kirjoittaa koululaisille tulevaisuutta varten todistuksen, että hän on opettanut ,että näin saa pysäköidä.
Myös lasten vanhemmille pysäköintilupa nurmikoille, ainakin Kuopiossa.
Loistavaa omatoimisuutta Timo Kemppiseltä. Pääasia on asioiden hoituminen eikä yksityisten firmojen ja heidän omistajien taskujen kasvaminen.
Kunnat eivät ole tehty ihmisten rahastamiseksi vaan elämiseksi. Pääasia että opettajat pääsevät kouluun asiallisesti.
http://yle.fi/uutiset/maksullinen_pysakointi_ajoi_kaupungin_tyontekijat_pyoran_selkaan__kritiikki_vaimentunut/6575895
Kymppi kuussa oli joillekin liikaa: Maksullinen pysäköinti ajoi kaupungin työntekijät pyörän selkään – kritiikki vaimentunut
Osa henkilökunnasta on muutoksen jälkeen siirtynyt käyttämään joukkoliikennettä, kimppakyytejä ja muun muassa polkupyörää. Kuopio on kannustanut henkilökuntaansa joukkoliikenteen käyttöön myös työsuhdematkalipuilla, joita on tähän mennessä hyödyntänyt 350 kaupungin työntekijää.
Voi voi.
Autolla pitää päästä oven eteen. Sen pysäköiminen ei saa maksaa, vaikka parkkipaikka on pitänyt erikseen sitä varten rakentaa.
Mikä näitä ihmisiä nykyään oikein vaivaa? Jokainen ymmärtää, että omista menoista pitää itse maksaa. Miksi ei autoilija ymmärrä? Eivät ne parkkipaikat ilmaisia ole, vaikka ne onkin verorahoilla maksettu.
"Eivät ne parkkipaikat ilmaisia ole, vaikka ne onkin verorahoilla maksettu."
Eihän ne ilmaisia olekaan, minä ja muut veronmaksajat ovat ne parkkipaikat kustantaneet. Yksityisautoilijat maksavat muutenkin infran rakentamisen moninkertaisesti, vieläkö sen lisäksi pitäisi maksaa heidän itsensä kustantamien parkkipaikkojen käytöstä?
Itse olen yrittäjä, ja minulla on muutama työntekijä. Olen itse rakennuttanut omalla rahalla parkkipaikan, enkä siltikään kehtaisi vaatia sen käytöstä maksua työntekijöiltäni.
Ahneus voittaa !
Tämähän tietysti kannustaa kansalaisia ajamaan vain omia etujaan, toisita välittämättä. Hetimullekaikkitänne on se ykkösjuttu.
työntekijät voivat koska tahansa irtisanoutua ellei sääntöjen noudattaminen miellytä. No...kuinka monta lähti...?
kemppiselle mitali myös kouluväkivallan hyssyttämisestä ja hyväksymisestä.
Olipa avautuminen parkkiraivoo
Keltamitalli kusettajalle.
meni oikeeseen osoiteeseen! kemppinen ritariksi.
siis kusiritariksi.
antoi loparit kun en ummistanu silmiäni koulukiusaamiselta
huusi vielä ovelta että täällä ei kiusaamista tapahdu
vittu mikä mulkero
ja pönttö
on kemppisen mukaan kivakoulu
hyvä tino
Kalakukot peittelee ongelmia?
Ei enää ole. Huomattiin, että ei ollutkaan kiusaamisesta vapaa koulu Vaikka rehtori niin kovasti uskoi.
Opettaja sai potkut kun hän kertoi oppilaan kotiin heidän lapsen joutuneen koulukiusatuksi. Rehtori kiistää kaikki tapahtuneet koulukiusaamiset. Näköjään potkujen uhalla.
Saahan kaupungin suojatyöstä kovaa palkkaa...voi maksaa kuten muutkin joutuu maksamaan.
Kaupungin työpaikat joissa on tuplasti ihmisiä jotka ei tee muuta kun roikkuu netissä ja viettää aikaa..