Miltä teistä enonkoskelaiset tuntuu, kun Savonlinnan kaupunki on motittanut teidät eli teillä ei enää muita naapurikuntia ole kuin Savonlinna. Uskotteko pääsevänne omin avuin pois motista vai meinaatteko antautua ja liittyä Savonlinnaan? En ole itse savonlinnalainen kuitenkaan.
Savonlinnan saartamana
9
367
Vastaukset
- Kerihovi
En puolestani ole enonkoskelainen. Nämä Itä-Savon kuntaliitokset ovat kyllä koomisuudessaan ihan huippua. 5 vuotta sitten ei kelvannut Kerimäen ja Punkaharjun liittyä Savonlinnaan, mutta Savonranta liittyi. Tämän mahdollistamiseksi piti Enonkosken pohjoisosasta liittää Savonlinnaan pitkä "napanuora", jotta saatiin yhteinen kuntaraja Savonlinnalle ja Savonrannalle. Enonkoskesta lohkaistulla laajalla metsäseudulla oli 1 vakituinen asukas, josta tuli siis näin pakkokaupunkuilainen. Nyt kun sitten Kerimäkikin liittyi Savonlinnaan, niin tuo napanuora jäi kuntarajojen suhteen tavallaan turhaksi. Kerimäki kun oli aikanaan ollut Savonlinnan ja Savonrannan välissä. Nyt sitten Enonkoskesta tuli "uusi Kauniainen" Savonlinnan sisälle. Kauniainen on kojkonaan Espoon sisällä. Itä-Savon kuntaliitokset ovat kyllä ihan kaikkien kuntaliitosten äitejä.
- E.Koski.
Enonkoski pärjää kaikessa omillaan.
Me emme tarvitse Savonlinnasta yhtään mitään.
Enonkoskelaiset eivät käy töissä tai asioi Savonlinnassa,
joten mikä tässä on se ongelma?- Ei kai ne
enonkoskelaiset käy töissä missään. Kuollut kylä, ei toimi kauaa.
- Erkunlaari
Savonrantalaiset maksoivat tuosta rotanhännästä 100 000 euroa Enonkoskelle, jotta pääsivät liittymään Savonlinnaan. Nyt jos enonkoskelaiset haluaa sen yhden juopon ja sen lämpäreen takas, niin se tekee 200 000 euroa, koska pitäähän persaukisen Savonlinnan saada sijoitukselle tuottoa. Savonlinna vois muutenkin paikata talouttaan myymällä turhia alueitaan esim. Savonranta, Vääräsaari ja Kellarpelto.
- Rantojen mies
Varmasti enonkoskelaisia käy Savonlinnassakin töissä. Ei nykyisissä kuntarajoissa olekaan ongelmaa, jos vaan Enonkoski pärjää itsenäisenä. Suomen hallitus vaan ajaa kuntaliitoksia kuin käärmettä pyssyyn ja Enonkoski on vähäväkisenä altis taloudellisille riskeille. Kuntarajat on Itä-Savossa muodostuneet aika koomisesti. Suuntaushan on ollut jo pitkään pois reikäleipäkunnista ja tämän trendin vastaisesti Itä-Savoon syntyi juuri uusi reikäleipäkunta.
Mikäköhän kunta olisi halukas ostamaan Savonlinnalta maata, jos Savonlinna alkaa tehostamaan ja karsimaan turhia rönsyjään? - Xsen
Onhan näitä kiinnostuneita kuntia, Parikkala on kiinnostunut entisen Punkaharjun kunnan Särkilahden alueesta. Ruokolahti on varmaan kanssa kiinnostunut Kiviapajan alueesta, kun Lohilahtea Sulkavalta havitteli. Liperiä varmaan kiinnostais Savonrannan pohjoisosat. Epäilen etteivät kuitenkaan maksaisi noista paljoa mitään, kun ovat väestö köyhää aluetta.
- mitäpä hänessä....
Onko väestököyhää vai onko väestö köyhää?
Köyhiä ollaan ei oo muuta ommaisuutta kun rahhoo.
- Rautaraja
Tietääkseni Enonkosken ja Savonlinnan rajoilla ei ole tullia ja rajavartijoita. Ajatus motista tietysti näin keskitalvella voi äkkiseltään ahdistaa vrt. Stalingrad tai Leningrad. Kuitenkin rauhan oloissa työvoima ja pääomatkin pääsee virtaamaan itsenäiseen Enonkosken kuntaan joko käteisenä valuuttana tai pankkisiirtoina ja myös toiseen suuntaan. Enonkoski pärjää kuten gallialainen kylä Asterix-sarjakuvassa ilman sen ihmeempiä voimajuomia suuren ja mahtavan Savonlinnan motittamana.
- Business raja
Pahajuttu, kun Savonlinnan kaupunki ei ole perustanut rajavariointia ja tulliasemia Enonkosken rajalle. Savonlinnan pitää vaatia Enonkoskelaisilta ainaski viisumi, kun tulevat Savonlinnan puolelle. Kauppaa savonlinnalaisten ja enonkoskelaisten kanssa voisi lisätä tax-free myynnillä, niin kuin laivoilla Ahvenanmaan reitillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803