Olisi tällainen pikku juttu.. Ajattelin kirjoittaa vaikka sillä nyt mitään nimellistä merkitystä ei olisikaan.
Nimittäin olen kohta kaksi vuotta kärsinyt kaikenlaisista mielen ongelmista, pakkoneuroosesta, masennuksesta, ahdistuksesta, kammoista ja sellaisesta mukavasta. Nyt olen jokseenkin päässyt eroon kaikkein pahimmista neurooseista, (jotka ennen olivat suuri osa koko hommaa) mutta tilalle on tullut jotakin muuta. Nimittäin pahentunut masennus. Elän kuin jonkun verkon takana. Jopa niiden neuroosien ollessa pahassa kunnossa olin melko itsevarma, tai siis niin kuin se nyt oli mahdollista. Nyt en luota enää itseeni, en pätkän vertaa. En nauti enää ystävieni seurasta, ehkä parin tietyn tyypin ja heidänkin seurastaan lähinnä sen vuoksi, että he tietävät, mitä termi "masennus" pitää sisällään. En viitsisi enää kouluunkaan mennä, enkä muuallekaan. Pelkään nolaavani itseni, pelkään että näytän kurjuuteni kaikille, että otsassani on suuri ja leimaava kyltti. Tuntuu että kaikki tietävät... sen että olin hoidossa. Että kärsin, että syön lääkkeitä jotka eivät tehoa. Tuntuu että kaikki inhoavat minua. Ja sitten vielä se, etten enää pysty katsomaan ihmisiä kauaa silmiin. Jos katson tyyppejä hymyillen, leukani väsyvät heti ja naama alkaa inhalla tavalla nykiä. En vain jaksa hymyillä mutta tunnen että minun pitää. Se on minun luonteeni, olen eläväinen ja räiskyvä. Se on kamalaa! Minun täytyy puhua koko ajan, jotteivat kasvoni alkaisi protestoida esitystäni. En tahdo enää tavata ihmisiä en osaa enää kommunikoida normaalisti. Tämä on kauheaa... Näin pahaa se ei ole vielä kauaa ollut, mutta mikäänhän ei ole kyllin pahaa. Ei.
Elämä on kuolemista.
3
311
Vastaukset
- mielipide
Ei ihmisille ole PAKKO hymyilla, jos ei hymyilyta. Muutenkaan muita ihmisia EI tarvitse tarpeettomasti miellyttaa!! Niin.
- Santtuli
Olet nuori ja sehän on tietty että nuorilla on jos jonkunlaisia oireita. Ne jää pois kun aikuistut, ja huomaat että kaikilla on joku neuroosi, niitä vaan ei aina toiset hoksaa. Älä sinäkään ota neuroosejasi niin vakavasti, kyllä se siitä. Myöskin jos olet pahalla päällä, aina ei kysymys ole masennuksesta, niin so what! Älä hymyile, murjota ja itke ja raivoa. Niin ne menee ohi, nuoruus on hullua ja täynnä asioita joita vanhempana sitten naurat tyyliin: "olinpa herkkänahkainen, mokomasta jutusta".
- Taika-Jim
Suurin osa suomalaisista tietää mitä masennus ja ahdistukset ovat, ne on vähän kuin kansallissairauksia siinä missä joku diabeteskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679