Mikä kauhuelokuva /ahdistava psykologinen trilleri?

negroblanco

Elokuva on englanninkielinen (melko 100 varma jenkki), ja tehty todennäköisesti 2000-luvulla tai ainakin vuosituhannen vaihteen tienoilla.

En nähnyt leffasta kuin alun, koska leffa alkoi olla todella ahdistava mitä pidemmälle päästiin. Haluaisin kuitenkin nähdä kyseisen rainan, niin ehkä se ei enää vaivaisi mieltä. Elokuvan alussa perhe saapuu kesäasunnolleen (? tai kotiinsa) autolla. He ajavat naapuritalon ohi, jonka pihamaalla heille tuttu perhe kaivaa lapiolla maata (ainakin perheen isä, vissiin vaimokin). Heidän vierellään seisoo kaksi(?) nuorta miestä /poikaa. Pariskunta vilkuttaa ahdistuneesti ohi ajavalle perheelle.
Perheen kotiuduttua taloonsa perheen äiti on kotona, kun ovesta saapuu toinen naapurin pihamaalla seisseistä nuorista miehistä. Alkujutustelun jälkeen käy selväksi, ettei mies ole ystävällisellä asialla, vaan tämän (ja ystävänsä) tarkoituksena on ottaa koko perhe vangiksi ja kiduttaa heitä. Eli alussa nähty naapuripariskunta kaivoi pakotettuna itselleen hautaa ja nyt tätä perhettä odottanee sama kohtalo.

Jos jollakin syttyy lamppu ja tunnistaa elokuvan, niin olisin kiitollinen tiedosta (englanninkielinen nimi ensisijaisesti).

2

709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ghghgh

      funny games?

      • negroblanco

        Kiitos tiedosta, sehän se oli!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe