Ihmisen mieli on kekseliäs kyllä kehittelemään vaikka mitä. Homeitiöitä on ihan kaikkialla, ilmassa jota juurikin hengität. Kasvaakseen home tarvitsee kahta asiaa: riittävää kosteutta ja lämpöä. Mikä on yleensä vanhempien ja opettajien tiedollinen taso koko aiheesta, ja mikä on pelkkää kuvitelmaa?
Koulujen homeongelmat
totta vai tarua?
8167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvä kysymys. Jos tarkoitat koulujen homejuttuja, ehkä opettajia on kielletty puhumasta siitä kenellekään vaikka kouluissa hometta olisikin.. Who knows?
http://anni19.blogspot.fi/
http://www.opettaja.fi/pls/portal/docs/PAGE/OPETTAJALEHTI_EPAPER_PG/2013_04/176095.htm
Niih... kuka tietää?
Ei sitä saa kylille huudella nimittäin.
Paljon salaa kaupunki. Koska ei ole rahaa hoitaa ongelmia.
Miettikääpä itsekkin. Pattitilannehhan se on, on ongelma muttei rahaa korjata. Mihin lapset pantaisiin? Siispä valehdellaan kunnes ratkaisu keksitty/rahat säästetty.
Valitettavasti ei säästy aina ihmisen terveys.
Mistä tiedät? Vai luuletko vaan tietäväsi?
aivastuttaa jo pulikointi asiasta.
Opet asuu monesti homepesissä. Kun hermot reistaa tai muuten viitityttää niin hommataan saikkua ja syytetään koulua.
Miksi rakentajia ei ole saatu edesvastuuseen tai muuten julkisuuteen vastaamaan homeista.
Home my sweet home. Yeah
Länkkärissä viestipalstalla joku äiti kirjoitti, että kaikki hänen kolme lastaan oli saanut astman antolan yhtenäiskoulussa. Haloo, jos kukaan muu oppilas ei sairastunut vaan tän perheen lapset niin kyllä se vika on sillon kotona eikä tartte koulua haukkua! Kaikki perhe- ja työongelmista psykosomaattisesti sairastuneet laittaa nykyään sairautensa homeen syyksi. Luusereita koko porukka.
Tismallee samaa mieltä. Jonninjoutavia lätisijöitä.