Aloitin nykyisessä kotikaupungissani karaten, ja seuran tyylisuunta on shorinji ryu. Muutan Turkuun kesällä, ja haluaisin jatkaa harrastustani, mutten ole onnistunut löytämään Turusta seuraa jossa hyödynnettäisiin samaa tyylisuuntaa. Tietääkö kukaan onko sellaista olemassa? Vai pitääkö minun sitten vain aloittaa alusta uudella tyylisuunnalla, tai voinko vaan mennä johonkin seuraan treenaamaan porukkaan, joilla on samanarvoinen vyö?
Shorinji ryu Turussa?
7
339
Vastaukset
- Turussa paras
Mene Shaolin dojolle, siellä opettaa Ilpo Jalamo, aito karate, Yohinkai-karate. Ilpo on pioneereja suomessa, treennanut vuosia japanissa ym, opettaa aitoa karatea ja se toimii myös itsepuolustuksessa, Ilpolla on monen lajin kokemus, mies on ammattilainen.
- jjkk.
Jep ja Ilpon salilla myös suomen pars, jujutsu ja Escrima opettaja kai Westersund, molemmat Jalamo ja Westersund ovat todellisia kamppailutaidon opettajia, että mukaan vaan ja kaikkia näitä lajeja kannattaa treenata.
- xdanny
Kyllä mäkin Turussa menisin Jalamon salille, oli entinen tyylisuunta mitä tahansa. Suomen parhaita ellei paras karateOPETTAJA. Ei pidä itsestään meteliä, mutta tietotaitoa on enemmän kuin muilla yhteensä. Mee sinne!
- 8+23
Kuinka paljon Jalamo opettaa itse ja kuinka hyviä seuran muut opettajat on? Ainakaan Shaolinin nettisivuilla ei mainita Jalamoa karaten yhteydessä lainkaan.
- kysy Epistöä
Itse ottaisin juno-tyylisuunnan opettajaan Matti Epistöön yhteyttä. Matti on Suomen kovin karateopettaja, oikea sensei. Tietääkseni tällä on sali Turussakin. Matti kirjoittelee toisinaan tällekin palstalle.
- kohh!
Tai voisit kokeilla Wado-ryu:ta.
http://www.budokwai.fi/karate/index.html
Itse ainakin olen tyylisuunnasta tykännyt. Porukka on mukavaa, harjoittelu mielekästä ja monipuolista. - KIAI!
En ala kiistelemään kuka on ns. "kovin karateka" tai mikä tyyli on paras.
Mutta.
Jos haluat treenata kovaa , Turusta löytyy myös Sankukai dojo. Suosittelen, pääsenseinä toimii Rolf Koivumäki, erittäin hyvä valmentaja.
http://www.sankukai.net/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581081Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75775- 53614
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83563Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45512Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv35486Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43483Sinun kanssasi
Kahvilassa tapaaminen olisi jotakin niin outoa. Se ei olisi vain kavereiden tapaaminen, koska ei olla oltu oikeita kaver36466