VM - todellinen mahdollisuus

Hieno hommaXXXXXX

Kerron tässä lyhyesti tarinani rehellisesti ja turhia kuvia maalaamatta, kokemukseni on seuraava:

Jäin kolme vuotta sitten työttömäksi työpaikasta, jossa olin kahdeksan vuotta ollut siitä saakka, kun menin sinne suoraan armeijasta päästyäni. Syy oli tämä perinteinen, tuotannolliset ja taloudelliset syyt jne. Vuoden päivät siinä kärvistelin ja ihmettelin, työkkäristä tarjottiin kaikenlaista uudelleenkoulutusta ja muuta mukavaa mutta ei oikein napannut. Otti päähän ja yhdessä vaiheessa alkoi keppanakin maistua vähän turhan usein. Kotona tuli sanomista tietysti eikä avovaimo katsonut hyvällä.

Runsas vuosi sitten tarjottiin mahdollisuutta eräässä VM-yhtiössä ja oma ensireaktioni oli, että ei kiitos. Miksi. Vain siksi, mitä olin kahdelta kaverilta kuullut. Sinänsä tosi tyhmää, miksi tehdä valmiit johtopäätökset sen perusteella, mitä joku toinen sanoo tai luulee tietävänsä?

No enivei - kaveri joka esitteli toimintaa sanoi, että tee omat johtopäätökset, äläkä kuuntele muiden mielipiteitä. Eikä kaveri myöskään käynyt päälle asiassa vaan jätti aikaa harkita ja miettiä asiaa. Päätin sitten kokeilla ja se oli paras päätös, mitä olen koskaan elämässäni tehnyt! Varmasti asiaan vaikuttaa se, että meillä on tosi hyvä porukka ja hyvä yhteishenki, joskus melkein tuntuu siltä, että koko bisnes tulee sen hyvän meiningin ja kaveria ei jätetä-hengen sivutuotteena.

Koko elämä on saanut uuden suunnan, vaihdoin auton parempaan kertyneillä liksoilla (ei velaksi:) ja ansaitsen yli tuplasti nyt, kuin mitä parhaimmillaan vanhassa tehdastyössä kaikkinen yövuoro ja vkl-lisineen.

Haluan nyt tässä anonyymisti kiittää sinua kaveri, (jota en edes tuossa vaiheessa hirveän hyvin tuntenut) että olit sen verran sinnikäs, että pääsit näyttämään bisneksen ja kannustit miettimään itse, onko järkeä vai ei. Onneksi en kuunnellut liikaa kavereideni kielteisiä kokemuksia, ne olivat HEIDÄN kokemuksia, minulla on sentään valta valita omat kokemukseni. Kiitos.

11

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kollega

      Ihan mahtava tarina ja hyvä kun viitsit kirjoittaa tänne :) kohta tulee sata kommenttia, että laita verotulosi tänne kaikkien nähtäville kun kerran kehtaat noin väittää ja muuta turhaa läpäläpää ;) (ja mä saan yleisellä tasolla vaan paheksuntaa ettei taaskaan voida mitään todistaa...) heheh!

      Who cares ;)

      Rock On! :D

      • Hieno homma XXXXXX

        Kiitos positiivisesta palauttesta, arvon Kollega! Oikeastaan kirjoitukseni oli aika varovainen, tosiasiassa haluaisin pomppia kattoon koko ajan, fiilis on niin mahtava!


    • Moi!

      Menestyneet verkostoijat nyt yhteyttä tännepäin!

      Tahdon tietää mikä on tämän hetken tilanne.

      [email protected]

    • Gayyyyyy

      Ei mikään ja anna rahas tänne saat vitaamineja rystysestä ja vedän sua perseeseen huhuhuhhuvääkiiiiiiiik

    • alahuuli väpättää

      Liikuttavaa. Myytkö myös nenäliinoja?

    • Ihanaa unelmaa!

      Siis nää "unelmointi tarinat" on aivan mahtavia kun jätetään täysin kertomatta yksityiskohdat että miten siihen ollaan päästy. Silloin voidaan väittää ihan mitä vaan ja leveillä että tullaan rikkauksi.... helposti.:)

      "Hei veikkaus. Haluan kiittää sinua lämpimästi että tein elämäni parhaimman investoinnin. Jäin työttömäksi aivan yllättäen ja minulla oli vino pino laskuja jo ennestään. Rukoilin Jumalaa, mutta en saanut vastausta. Parin päivän päästä minua kaveri houkutteli kimppalottoon. Ajattelin että ihan hukkaan heitettyä rahaa, mutta kun yksi puuttui kymmenen ringistä niin ostin sitten lappusen. Unohdin koko loton. Parin päivän päästä tuli puhelu ja olimme voittaneet päävoiton ainoina, joka tietenkin laitettiin kymmeneen osaan, mutta silti! Elämäni paras kauppa kun parilla eurolla sain yli 200 000e tekemättä juuri mitään! Kiitos koko kansan lotolle! Rakastan sinua syvästi oi rahan Jumala!" :)

      • PUUPÄÄ-PEKKA

        Mielestäni tuo aloittajan kirjoitus on mainio ja rehellisen oloinen. Itse en ole vuosiin ollut aktiivinen missään VM-hommassa mutta tuon luettuani tuli sellainen olo, että voisi taas aktivoitua. Ei nyt ehkä sellaisessa perinteisessä "saippuanmyynti"-hommassa mutta jos jotain fiksua tupsahtaisi vastaan. Nyt ei kyllä vuosiin kukaan ole edes tarjonnut mitään että onko hiljaista näillä markkinoilla kenties. Joku fiksu systeemi mitä kehtaisi vilpittömästi suositella olisi tähän kohtaan kyllä mainio juttu.


      • Olet puupää
        PUUPÄÄ-PEKKA kirjoitti:

        Mielestäni tuo aloittajan kirjoitus on mainio ja rehellisen oloinen. Itse en ole vuosiin ollut aktiivinen missään VM-hommassa mutta tuon luettuani tuli sellainen olo, että voisi taas aktivoitua. Ei nyt ehkä sellaisessa perinteisessä "saippuanmyynti"-hommassa mutta jos jotain fiksua tupsahtaisi vastaan. Nyt ei kyllä vuosiin kukaan ole edes tarjonnut mitään että onko hiljaista näillä markkinoilla kenties. Joku fiksu systeemi mitä kehtaisi vilpittömästi suositella olisi tähän kohtaan kyllä mainio juttu.

        Tarina on hyvä, mutta jos ei uskalleta kertoa edes firman nimeä tai toimialaa, niin arvaa heti: filunkia.


      • PUUPÄÄ-PEKKA
        Olet puupää kirjoitti:

        Tarina on hyvä, mutta jos ei uskalleta kertoa edes firman nimeä tai toimialaa, niin arvaa heti: filunkia.

        Miten niin filunkia? Tarkoitatko, että kaverin bisnes on filunkia vai että tyyppi satuilee muuten vain?


    • multakuna

      Mää kerron tarinan kun munin kultamunia sain kanaa mutta kun kultamunat loppu sain suomalaista läskikukkoa oikeeta petolinnunpersettä ääääääääää päläpäläböööööööööö vääääkkiiik ja kaikki

    • Tarinan kerrontaa

      Kiitos vm Jumala! Rukoilin että löydän huomenna rahapussin kadulta. Nukuin vain yöni yli ja näin unta että minun pitää avata viemärinkansi ja tutkia haisevaa vettä. Vastenhakoisena sitten niin tein ja löysin pienen pussin 1700-luvun kultakolikoita! Arvo lähemmäs 500 000e! Kiitos vm Jumala! En tietenkään kehtaa kertoa mitään yksityiskohtia kadusta, viemäristä, kolikoista tai edes kaupungista... sillä kaikki kateelliset hyökkäävät kimppuuni. JA TÄMÄ TARINA ON (epä)TOSI! :)

      https://www.youtube.com/watch?v=vJg0QgBFaco

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      54
      1688
    2. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      14
      1490
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      174
      1376
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1373
    5. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      301
      1299
    6. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      18
      1219
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      955
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      61
      948
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      33
      923
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      347
      835
    Aihe