Jos poliisi hoitaisi kaikki sille kuuluvat tehtävät kaikki olisi hyvin . nyt ei ole . jätetään hoitamatta paljon asioita laiskuuden vuoksi ja siksi että tilastot paranevat . poliisi laittaa pielavedellä, keiteleellä ja muilla syrjäkylillä olevat rattijuopot 'tarkkailuun' , kun eivät kehtaa lähteä ajamaan tuota matkaa iisalmesta . tämä on tietoa !
Poliisi ei välitä
vanhempi veneentekij
7443
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä ne ole viitsineet tehdä Iisalmessakaan enää lähes muutamaan vuosikymmeneen juuri mitään palkkansa eteen. Minulla olisi erittäin paljon kaikkea "kivaa" kerrottavaa Iisalmen poliisin toiminnasta, mutta jätänpä sen tässä tällä kertaa väliin. Tämä foorumi ei ole "ehkä" oikea paikka tuoda niitä asioita esille, ettei joudu hankaluuksiin.
Kysymys on pitkälti resussipulasta,jostain on ollut pakko karsia.Jos rattijuopumuksesta tulee ilmoitus,niin kyllä he siihen lähtevät,uskon näin.
Yllätävää kyllä, ainakin jokunen vuosi takaperin oli Iisalmen poliisilla aikaa lähteä vilkkaana lauantaisena kesäyönä Vieremälle rattijuoppoa metsästämään. Soitin vihjeen epäillystä rattijuoposta Vieremän syrjäkylien pikkuteillä kun ajo näytti niin epämääräiseltä. Ajattelin että hätäkeskus ei edes noteeraa puhelua millään tavalla, sillä tekemistä olisi poliisille riittänyt varmasti myös Iisalmen keskustassa. Kuitenkin muutama minuutti myöhemmin poliisista soitettiin minulle ja kyseltiin tarkempia tuntomerkkejä autosta ja suunnasta mihin oli menossa. Jälkikäteen kuulin kun kylillä puhuttiin erään henkilön jääneen kiinni rattijuopumuksesta kyseisenä iltana. Todennäköisesti lienee ollut sama jostain tein ilmoituksen.
Mielestäni on kansallisvelvollisuus ilmoittaa mahdollisesta rattijuoposta, tai muutoin epämääräisesti ajavasta kuljettajasta. Voihan kyseessä olla myös henkilö jolla on terveydellisiä ongelmia jotka vaikeuttavat ajoneuvon hallintaa ja välttämättä kyseinen kuljettaja ei edes huomaa itse ajossaan mitään poikkeavaa. Tällä tavoin ennaltaehkäistään samankaltaisia tapahtumia mitä tapahtui Lapinlahdella vähän aikaa sitten. Tai toisaalta, mikäli henkilön kyky kuljettaa ajoneuvoa on alentunut sairauden vuoksi, on ehkä parempi että hänet ohjataan pois yleisestä liikenteestä, sillä hän ei välttämättä itse edes tajua aiheuttavansa vaaraa muille tielläliikkujille.
Luulo ei ole tiedon väärtti. Parhaansa tekevät varmasti poliisit. Ja muuten, eiköhän "laiskureita" joka ikiseen ammattiryhmään kuulu, ei yleistetä siis kaikkia!! Eli usko puolet mitä näet, älä mitään mitä kuulet...
Eehä nuo sua aekaseks ies putti-poekoo ja sen bemarijengia kiinni, ku käävät porukalla immeesten kotona riehumassa. Varma linna reessu on jo mm: ihmisen sokeuttamisesta ja muista sammuneitten kymmenistä pahoinpitelyista. Sitten kun ite suavat nenuliin, niin ollaan ilimotusta veesoomassa.
Eekös se pie jollaen tappoo miehuuvven uloke suaha peeteltyvä, kun ee muuten naesta sua ku riehumalla. Ymmärrettävvöö jos haarusten välissä on 5cm sinistä rakkautta. :D
Ihmisten henki ja terveys vaarassa.
Missäs päin kylää tämä "jengi" on nyt ollu riehumassa?
Kuulopuheiden mukaan useammassakin paikassa. Rikosilmoituksia vaan jokainen tekemään, niin saadaan kaveri oikeaan paikkaan.