Kohta ollut kuukausi, jatkuvaa kipua yläselässä. Kävin 3,viikkoa sitten lääkärissä silloin oli niska jumissa sitäkin särki. Niin sain lääkityksen niskan jumitukseen, mutta selkään en saanut mitään apua. Sitten niistä niska lääkkeistä tuli kova päänsärky piti käytä uudestaan lääkärissä joka kielti sitten sen lääkityksen.
Sairasloma loppui, ja menin töihin. Siellä sitten tuli rintakipua, ja kurkku oli kipeä meni sitten ohi. tulin kotia ja illasta oli taas huono olo sekä rintakipuja niin kävin terveyskeskuksessa, jossa otettiin sydänfilmi. ei näkynyt mitään hälyttävää mutta olen jonotuksessa rasituskokeesehen. Tänää olin töissä, ja nyt sitten iltapäivästä taas kova kipu jäytää tuota yläselkää. Onkohan kellään ollut tälläistä yläselkäkipua, ja mistähän on johtunut?
Jatkuva yläselkäkipu
4
1891
Vastaukset
- kipu-heijastuu
Kaula- ja rintalihaksesesi ovat ilmeisesti jumissa. Ne aiheuttavat kipuoireita mm. päässä ja rintaseudulla. Kun nämä kireät lihakset vetävät pään eteenpäin ja hartiat sisäänpäin, niskan ja yläselän lihakset rasittuvat ja aiheuttavat kipua yläselässä, niskan jäykkyyttä ja lisää kipua päähän. Käy koulutetulla hierojalla. Kaiken takana on huono istuma-asento. Sitten kun kireät lihakset on saatu auki, pitää oppia istua oikein.
- Refluksi?
Voisi liittyä myös vatsan refluksi ongelmaan. Huonosti sulkeutuva vatsan ja ruokatorven välinen sulkija päästää ruoka-ainetta ja vatsahappoja ruokatorveen.
Tuo aiheuttaa minulla rintakipuja rintalastan kohdalla ja ylävatsassa sekä lähes jatkuvaa yläselän kipua ja jumia lapaluiden väliin.
Itsekin epäilin ensin sydänongelmia ja kävin sydänfilmissä pariinkin otteeseen, mutta ei löytynyt mitään. Ongelmat jatkuivat kuukausia ja sitten vatsan tähystyksessä löytyi tuo huonosti kiinni pysyvä sulkija sekä sen aiheuttama ruokatorven tulehdus ja kurkunpään kranylooma.
Ongelmien syynä mm. sulkijan rakennevika, stressi, vatsan seudun ylipaino (ei suuri koska painoindeksi on 24), pallean jännitystila, pinnallinen hengitys ja huono ruokavalio, jotka kaikki haittaavat tuon sulkijan toimintaa. - fasettilukko
Oliskohan fasettilukosta kyse!? Mulla itsellä tulee helposti fasettilukkoja tuonne lapojen väliin ja se salpaa hengitystä, sekä jumittaa niska- ja hartiaseudun.
- sama vika
Olet luultavasti vain pahasti jumissa ja fasettilukkoja nikamissa. Joillakin tulee oireina myös rytmihäiriöitä.... Paskamainen vaiva, joka on onneksi hoidettavissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244606- 883714
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313463075- 542657
- 512589
- 2032583
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322390- 1522318
- 311945
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1071521