Nikon 1 V1 vai D5100?

zenith50

Ensimmäistä digiajan järkkäriä hankkimassa. Kumpi otsikon kameroista soveltuu mielestänne paremmin liikkuvien kohteiden, kuten esim. lasten ja koirien, kuvaamiseen?

3

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nikonin 1 V1 on varmasti pienempi mutta se etu on suhteellinen. D5100 on kunnon harrastajarunko ja siihen kun hankit vaikka 18 - 105mm tai 18 - 200 mm VR putken niin saat nuo liikkuvat kohteesi helposti kuvattua. D5100:n reinkarnaatio D5200 saattaisi olla vielä parempi liikkuviin kohteisiin koska tarkennuspisteitä löytyy enemmän ja uskon niiden pystyvän seuraamaan "maalia" kuten kalliimmissakin rungoissa (D300 siitä eteenpäin)

      Molemmilla kuitenkin saat kuvia pienen harjoittelun jälkeen.

    • Brand new Nikon

      Digital Camera -lehden Gear of the Year liitteessä olivat valinneet D5100:n tittelillä "Best Budget Sports SLR". Hintaansa nähden hyvä valinta liikkeessä olevien kohteiden kuvaamiseen.

    • Canonisti minäkin

      V1 karsiutuu jo nykyisen onjektiivivalinoimansa takia pois, joten D5100 jää jäljelle noista. Objektiivivalinta onkin sitten vaativampi jumppa. Nuo pitkät zoomit ovat hyödyttömiä tuossa(kin) käytössä.

      Normaaliksi ilman muuta f/1.8 35 mm. Nikonillakin on halpa ja hyvä kasivitonen, jota kannattaa harkita teleksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe