oletteko joka kohtauksen jälkee ilmottaneet llääkärille saaneene kkohtauksen ja joka kerta menettäneet ajo lupanne. pelkään jo etu käteen.
ja mitenkä on pitäisikö työn antajalle kertoa sairastavansa kyseistä sairautta, kokemuksella ei varmann pääse töihin jos on liian rehelinen.
Epilepsia ja ajolupa työ
5
188
Vastaukset
- epi-vm60
Jokainen vastuuntuntoinen kohtauksen saaja pysyy poissa ratin takaa!
Työnantajalle ei ole pakko kertoa, työterveyteen sen sijaan pitää antaa rehellisesti tiedot. - reoker
Kun ei ole kyse vain sinun turvallisuudestasi, olisi syytä pysyä poissa ratin takaa.
- sanna20
Samaa tuskaa täällä. Voimia sinulle hiirulainen. Toivotaan, että kohtaukset pysyvät poissa, mutta kyllähän sitä saa kylmä rinki persauksissa olla. Minulla töihin pääseminen on ilman ajolupaa mahdotonta, eikä muuttaminen kaupunkiin miellyttäisi. Pari kk diagnoosista.
- -.-
Yhden kerran olen autoni romuttanut kohtauksen takia (ennen diagnoosia) eikä toista kertaa tule. Onneksi ei käynyt muille mitään, ja itseltänikin meni vain polvi. Kortitta olen ollut kuutisen vuotta, ja ainakaan tämän vuoden aikana ei tule korttia takaisin. Kaupunkiin on pitänyt muuttaa, ja julkisilla kuljetaan vaikkei se toki kivaa olekaan. Ei sitä kohtauksen saadessa kuitenkaan enää pysty ajattelemaan että mitenkäs minä tämän autoni tähän tien viereen parkkeeraisin.
Oma työnantaja ei sairaudesta tiedä. Jotkut työnantajat ovat tienneet, toiset ei, kukaan ei ole mitenkään kummemmin reagoinut. Ihan rehellisesti vastaan jos kysyvät miksi en tee yövuoroja. - Kati
Tere! Itse on ole kertonut totuutta kohtauksieni määrästä lääkäreille. Takana monet epilepsialääke kokeilut jotka kaatuneet niihin haittavaikutuksiin. Trileptal jotenkin vähentänyt kohtauksia ja nyt aloitetaan Zonegran. Kannattaa kertoa työnantajalle rehellisesti sairaudestaan. Itsekin olen jo ystäviäni ja työkavereitani varoitellut tulevasta lääkevaihdosta. Joskus nuoruudessani menetin ajolupani 1/2 vuodeksi kun jouduin sairaalaan suuren tajuttomuuskohtauksen jälkeen. Nyt olen oppinut tuntemaan tulevan kohtauksen ensioireet kuten oik. puoleisen ohimon säryn joten silloin vältän lähtemästä mihinkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun725037KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1903923- 2093881
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?843402Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo503049- 252024
- 252014
- 1941924
- 301716
HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ
Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus991457