Pellettisäkki maksoi 7 eupoa rautakaupassa. Tuosta taitaa tulla 350 euroa tonnille. 175 euroa 500 kiloa. Eihän tuo ole kaukana suursäkin hinnasta?
Pelletillä tehollinen lämpöarvo on 4,7 kWh/kg. Eli 350/4700 eupoa/kWh. Tuosta taitaa tulla 7,4 cent/kWh. Meneekö tämä tosiaan näin, että 20 kilon säkeissä on pelletin poltto jo kannattavaa öljyyn ja sähköön verrattuna?
Pelletillä tehollinen lämpöarvo on 4,7 kWh/kg. Eli 350/4700 eupoa/kWh. Tuosta taitaa tulla 7,4 cent/kWh. Meneekö tämä tosiaan näin, että 20 kilon säkeissä on pelletin poltto jo kannattavaa öljyyn ja sähköön verrattuna?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kai sittä jotain harakoille menee, itse maksoin joulukuussa 200 egulia/ tonni.
Tuo tehollinen lämpöarvo on Motivan julkaisema. Ruutikuivalle on paljon parempi arvo siellä. Käsittääkseni tuo on se, joka saadaan oikeasti hyödyksi ellei aivan avotakassa tai pihalla polteta.
Nyt sais pelletinkin hinta joustaa alaspöin kuten muutkin joustaa.
Ja toimituserät pienemmiksi.
Lukema on pelletin sisältämä energia. Siitä saadaan talteen maksimissaan n. 80 %. Hyötyenergia maksaa siten 9 snt/kWh tai vähän päälle.
Nyt venäläinen hyvä pelletti on sikahalpaa ruplan kurssin takia ???
Tai ainakin pitäisi olla....
Stokeriin saisi löytyä ismpaa 12 -15 mm pellettiä
Oikean pellettikattilan hyötysuhteella energiasta saataneen yli 90% talteen. vm56 talon pellettikattilassa savukaasujen lämmöt jää pääsääntöisesti 100 asteeseen, jopa alle sen, kattilan tavoitelämmön ollessa 82 astetta. Nuohous kerran kuussa tai kerran kahdessa kuussa.
Otin nyt ensikertaa venäläistä pellettiä. Purua on ainakin kolminkertainen määrä suomalaiseen verrattuna mutta pelletti ei ole ylipitkää kuten suomalainen. Lopputulemana venäläinen tuntuu toimivan pelletti-imurin kanssa paremmin kuin suomalainen. Hintaeroa tuli noin 30€ per tonni venäläisen eduksi.
Tässä https://youtu.be/SBFhiS0L-_Q
Ihan siisti vehje.
Ainoastaan hinta on estänyt toistaiseksi ostamasta mitään markkinoilla olevista pellettiarinoista ym.
Hinta näyttäisi olevan 300 ja 400 euron välissä.
Helppous houkuttaa mutta en näe mitään järkeä käyttää moista summaa tuohon laitteeseen. Jos tuollaisen saisi 100€ hintaan, sitä voisi harkita itselle lahjaksi.
((minulle pellettienergia maksaa 9c/kwh ja maalämpö <4c/kwh, ja ilmaiset puutkin on riittänyt tunnelmapolttoon))
tuossa 40€ ratkaisu: http://www.hky-palvelut.fi/kamina.html
Vastaavan kun löydän, tuunaan siihen lisälaidat ja poltan pilkkeet leivinuunissa ja pellettiä takassa.
16,50€ tuollainen
http://www.ltt24h.fi/tuote/pelletin-polttokori-pelletin-polttokori/6420154049726/
(loppuhiilloksen hallinta ei yhtä hieno kuin ahjossa yms, mutat tuo hinta...)
Minä hankin takapihalta ilmaista pellettiä ja poltan sitä
Ruplan valuuttakurssin takia venäläinen pelletti pitäisi olla paljon halvempaa
Paljon halvemmaksi tulee kun poraa itse ilmaista lämmitysöljyä ja lämmittää sillä.
Venäläisen pelletin poltto tulee ainakin meillä kalliimmaksi kuin kotimaisen. Venäläinen murenee, eli siitä tulee mujua sekaan niin paljon, ettei se ole ilmavaa. Se ei kestä siiloon puhaltamista. Siinä on myös kuorta niin paljon mukana, että sen palaessa se muodostaa laavamaista pälojätettä josta on haittaa automaattinuohoukselle ja liikkuvalle arinalle.
Meillä on 700 kW:n automaattikattila 30 kuution pellettisiilolla ja siinä on toiminut hyvin ainoastaan kotimainen puhdas pelletti. kaikenlaista on kokeiltu, mutta muilla on ollut työllistävä vaikutus kattilan ja nuohousjärjestelmän likaantumisen takia. Erään kotimaisen valmistajan pelletistä ei tule kuin valkoista hienojakoista tuhkaa, josta automatiikka selviää ongelmitta ja savukaasujen lämpötila pysyy 75 asteessa
venäläistä poltimme siilollisen, savukaasut nousivat toiselle sadalle ja mustaa paskaa oli joka paikka täynnä ja arina laavasta tukkeessa.
Pelletti on osattava polttaa oikein