Olemme olleet madeiralla keväällä ja syksyllä, mutta tämä helmikuun loppu vaähän epäilyttää, haluaisimme lenkkeillä päivisin.
Ruokahan on siellä hyvää, ainakin pienissä ravintoloissa.
Millainen saaä helmikuun lopussa, kokemuksia?
10
537
Vastaukset
- Iltatrikoissa
Yleensä ok, kuurosateita tulee yleensä vähän tai vähän enemmän.
Huonolla säkää sateisempi viikko.
Paikalliset käy lenkillä aamusta, ennen kuin päivä lämpenee ja illalla en itseni lisäksi muita ole lenkiltä bongannut (paikalliset menevät päivälliselle). - jo vuosi vk 9
Miksi epäilyttää? Ihan hyvä keli oli viime vuonna viikolla 9. Funchalissa ei satanut kertaakaan, lämpöä oli 18-20. Meillä t-paidat päällä, paikallisilla talvipompat ja uggit... Iltaisin viileää.
- arcoiris2
sää on sikäli veikeä ettei pysty yhtään ennustamaan...voi olla mitä vain, huonolla tsägällä sataa aamusta iltaan koko viikon hyvällä on kokoajan kaunista...mutta ainahan sitä jotain tekemistä keksii ja lenkkeilette sitten kun tulee parempaa keliä...viime vuoden oli varsin kuivaa mutta sitä edellisenä satoi valtavasti....on siellä kuitenkin miellyttävämpää kuin Suomen pakkasissa...vaikka paikallisilla onkin toppatakit ja uggit....
- sääja määä
tässä tää sää koko vuodeksi:
http://www.madeira-web.com/PagesUK/weather2-uk.html Tyhmä kysymys: mikä on uggi?
- sää kuin sää
Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai? - Kokemuksella
sää kuin sää kirjoitti:
Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai?Eteläpuolella pienet kuurosateet ovat tavallinen juttu, niitä tulee ja menee.
Saaren pohjoispuolella taas sateet ovat yleisempiä. - arcoiris2
hassu vähän huopikasta muistuttava australialainen talvitöppönen...useimmiten mokkanahkaa ja sisällä lampaankarvaa, melkoisen hintava...kopioita kutsutaan myös uggeiksi, mutta sitähän ne eivät tietenkään ole. korjatkaa jos se ei olekaan ausseista...
- arcoiris2
sää kuin sää kirjoitti:
Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai?täytyy tunnustaa etten tiedä sen hassun talvihatun nimeä, semmonen joko villainen tai puuvillainen korvaläpin varustettu pipo, läpistä roikkuu nauhat tai ei riippuu mallista...olen kuullut hauskan jutun siitä hatusta: jos näette madeiralais äijän hattuineen niin hänen päivän tunnelmansa voi päätellä siitä siis jollei ole erityisen kylmä...jos hatun läpät ovat ylhäällä hän on iloinen ja hyväntuulinen jos alhaalla niin eukko on huutanut aamulla ja fiilikset on surkeat
- viikko 9 taas
Uggit on paksut talvisaappaat. Meidän teinitytöt käyttää sellaisia.. ja samannäköisiä bongasivat paikallisilla viime helmi/maaliskuun vaihteessa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1045497
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai944801Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1394752Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3672169- 1101954
- 1051747
- 2561547
- 3701298
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591131- 2041061