Millainen saaä helmikuun lopussa, kokemuksia?

sää kuin sää

Olemme olleet madeiralla keväällä ja syksyllä, mutta tämä helmikuun loppu vaähän epäilyttää, haluaisimme lenkkeillä päivisin.
Ruokahan on siellä hyvää, ainakin pienissä ravintoloissa.

10

588

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iltatrikoissa

      Yleensä ok, kuurosateita tulee yleensä vähän tai vähän enemmän.
      Huonolla säkää sateisempi viikko.
      Paikalliset käy lenkillä aamusta, ennen kuin päivä lämpenee ja illalla en itseni lisäksi muita ole lenkiltä bongannut (paikalliset menevät päivälliselle).

    • jo vuosi vk 9

      Miksi epäilyttää? Ihan hyvä keli oli viime vuonna viikolla 9. Funchalissa ei satanut kertaakaan, lämpöä oli 18-20. Meillä t-paidat päällä, paikallisilla talvipompat ja uggit... Iltaisin viileää.

    • arcoiris2

      sää on sikäli veikeä ettei pysty yhtään ennustamaan...voi olla mitä vain, huonolla tsägällä sataa aamusta iltaan koko viikon hyvällä on kokoajan kaunista...mutta ainahan sitä jotain tekemistä keksii ja lenkkeilette sitten kun tulee parempaa keliä...viime vuoden oli varsin kuivaa mutta sitä edellisenä satoi valtavasti....on siellä kuitenkin miellyttävämpää kuin Suomen pakkasissa...vaikka paikallisilla onkin toppatakit ja uggit....

    • sääja määä
    • Tyhmä kysymys: mikä on uggi?

      • sää kuin sää

        Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
        Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai?


      • Kokemuksella
        sää kuin sää kirjoitti:

        Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
        Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai?

        Eteläpuolella pienet kuurosateet ovat tavallinen juttu, niitä tulee ja menee.
        Saaren pohjoispuolella taas sateet ovat yleisempiä.


      • arcoiris2

        hassu vähän huopikasta muistuttava australialainen talvitöppönen...useimmiten mokkanahkaa ja sisällä lampaankarvaa, melkoisen hintava...kopioita kutsutaan myös uggeiksi, mutta sitähän ne eivät tietenkään ole. korjatkaa jos se ei olekaan ausseista...


      • arcoiris2
        sää kuin sää kirjoitti:

        Kiitos vastauksista, arvelinkin että Madeiralla todella voi sataa, tai sit ei, edellisen kerra kun olimme keväällä, sateli lentokentältä hotelliin, mutta se loppui kuin seinään kun saavuimme hotelliin.
        Onkohan uggi, paikallinen päähine, muistaakseni niitä myytiin turisteillekin eri kylissä, eikös se muistuttanut vähän meidän karvalakkai?

        täytyy tunnustaa etten tiedä sen hassun talvihatun nimeä, semmonen joko villainen tai puuvillainen korvaläpin varustettu pipo, läpistä roikkuu nauhat tai ei riippuu mallista...olen kuullut hauskan jutun siitä hatusta: jos näette madeiralais äijän hattuineen niin hänen päivän tunnelmansa voi päätellä siitä siis jollei ole erityisen kylmä...jos hatun läpät ovat ylhäällä hän on iloinen ja hyväntuulinen jos alhaalla niin eukko on huutanut aamulla ja fiilikset on surkeat


    • viikko 9 taas

      Uggit on paksut talvisaappaat. Meidän teinitytöt käyttää sellaisia.. ja samannäköisiä bongasivat paikallisilla viime helmi/maaliskuun vaihteessa :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      38
      1194
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      998
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      35
      890
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      849
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      826
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      723
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      642
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      616
    9. 42
      609
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      601
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      596
    12. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      543
    13. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      542
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      119
      510
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      508
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      94
      496
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    19. 39
      433
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe