kumpi saa mennä

Olen tulossa risteykseen aion kääntyä oikealle ja minulla on kolmio. edestä tulee auto joka kääntyy vasemmalle hänestä katsottuna. eli samaan suuntaan kuin minä kumpi saa kääntyä ensin
10174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sinä saat mennä ensin. Aina oikealle kääntyvällä etuajo-oikeus :)

Äänestä
  • Paitsi jos liikennemerkeillä muuta osoitettu. Esimerkiksi jos kolmion yhteydessä olisi ollut etuajo-oikeutetun suunnan merkki, jolla tuo kääntyvä määrätty etuajo-oikeutetuksi.

    Äänestä

  • Ei oikealle kääntyvällä vaan oikealta tulevalla. Ja vastaantulijalla, jos ollaan kääntymässä vasemmalle.

    Äänestä

Voi jeskamandeera. Kysymykseesi sait jo vastauksen mutta itse ihmettelen suunnattomasti sitä että te maksatte ajokortista tähtitieteellistä hintaa ettekä ota oppia vastaan mitä teille oppitunneilla tarjoillaan. Rahat menee ns. hukkaan.

Äänestä

Etkö osaa päättää, kumpaan suuntaan lopulta käännyt?

mörkö554 kysyy 27.1.2013 20:29 "kumpi ajaa ensin", kun kysyjä kääntyy vasemmalle.
markka123321 kysyy 27.1.2013 20:36 "kumpi saa mennä", kun kysyjä kääntyy oikealle.

On ehkä parempi, että ajat suoraan, jos et edes perussääntöjä tunne. Näitä tietämättömiä taukkeja on valitettavasti liikenteessä, ja vastapuolena olevan kääntyjän pitää aina varautua pahimpaan...

Äänestä

Vasemmalle kääntyvä väistää.

Provoilettko, vai ettekö oikeasti osaa sääntöjä?!?

Äänestä

tuleva auto on kääntymässä vasempaan eikä sillä ole kolmiota niin silloin kolmiontakaa tuleva auto väistää silloi, vaikka se kääntyy oikealle.Tässä on otettava huomioon se KÄRKIKOLMIO.

Äänestä
  • Kärkikolmio ei velvoita väistämään vastaantulevia. Aikaisemmin piti väistää myös risteysalueella olevia, mutta se määräys on kumottu. Vastaantulijaa väistetään ainoastaan jos kolmion alla on lisäkilpi, jossa etuajo-oikeutetun liikenteen suunta on sieltä vastapuolelta. Ja kun merkki ei määrää asiasta, vasemmalle kääntyvä väistää liikennesäännon perusteella.

    Äänestä

älykkyysosamäärän mukaan STOP merkki kiellä pysähtymään. Mehän nyt vaihtamaan se muropaketista leikattu ajolupa oikeaa autokoulusta suoritetuun ajolupaan

Äänestä
  • "älykkyysosamäärän mukaan STOP merkki kiellä pysähtymään."
    Mkähän on ÄO sillä, joka tuollaisen lauseen kirjoittaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


markka123321 kirjoitti:

Olen tulossa risteykseen aion kääntyä oikealle ja minulla on kolmio. edestä tulee auto joka kääntyy vasemmalle hänestä katsottuna. eli samaan suuntaan kuin minä kumpi saa kääntyä ensin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu