Paras hyötysuhde koko polton ajan. Vaikka hieman hankala käyttöinenkin mutta menee pienellä puumäärällä .
Osien saatavuus oltava hyvä.
Teho noin max 80kw.
Puu ensiluokkaista kuivaa koivua kohtuu isoja ei pientä tikkua.
Osien saatavuus oltava hyvä.
Teho noin max 80kw.
Puu ensiluokkaista kuivaa koivua kohtuu isoja ei pientä tikkua.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ja pian vastaat itsellesi että se on veda.. älä jaksa näitä piilomainoksia...
KyllästynytVeeraan ?
Ongelmia itsesi kanssa valon lisääntyessä? piilomainontaa ? harhoja ? jaksatko itsesi kanssa? Aikaa tohtorille varattuna ?
35 tai 60
Arimax ei ole hyvä hyöty suhteinen.
Kyllä se hyötysuhde noissa kattiloissa pyörii lähellä 90%,ainakin oma 35+ menee pirun pienellä puumäärällä!(150neliöö,2000ltr.var.) Savukaasut huitelee 130-155 välissä,optimi vissii on jotai 135 luokkaa..piippu 6metriä.
Aikasemmin oli "vanhanmallin" Arimax35 ja savukaasut huiteli 250-320 välillä eli ero on aika huikea.
Ja puolet kalliimpi kun muut.
Ja rautaa puolet enemmän kun muissa.
Tuskin kestää puolet kauemmin.
6820€ on Ariterm 60 ohjehinta ja 35 5952€. Kuulostaa aika kalliilta puittenpolttovälineeltä.
Aika iso kattila jos halkoja polttaa, halko on 1m pitkä puu. Ja mitä väliä sillä on kuinka paljon sitä puuta menee kun on mitä polttaa25 mottia miullakin menee puita vuojessa, mut ei sillä oo mitään väliä ku lämmintä piisaa,hyötysuhteet hiiteen. ja metsä kasvaa joka vuosi lisää.Köyhät ne laskee puiden kulutuksen.Suomessa kyllä riittää puuta, jos vain on painetta rahapussissa.
Mikähän?
Veda- vajakki se vain jaksaa
Mikä on ongelmasi? "vuodestatoiseen" kerro.