Parin auton mitta ennen risteävää ajorataa

Sarjassamme selittämättömiä tapauksia. Miksi aika moni pysäyttää auton siten, että auton eteen mahtuu ainakin puolitoista normiautoa ennen risteävää etuoikeutettua ajorataa? Pelottaako vilkas liikenne vai eikö oman auton mitat ole hallussa? Lopputulos on se, että odottajan auto on suurimmaksi osaksi suojatiellä. Vai luoko suojatie tässä tapauksessa illuusion turvallisesta odotuspaikasta?
1193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olen huomannut ihan saman asian. On aivan sama kuinka kaukana tai lähellä ajorataa suojatie on. Suurin osa autoilijoista pysähtyy jokatapauksessa juuri tasan tarkkaan suojatien päälle.

Joku taika tuossa täytyy olla...

Äänestä
  • Pahimpia on nämä jotka pysäköivät kauas risteyksestä ja kun joku tulee taakse liikutaan aina metri kerralla risteystä päinä.

    Äänestä

  • Paljon pyörällä ja jalan liikkuvana olen huomannut tämän saman ilmiön. Se auto on aina ihan pakko pysäyttää JUURI siihen suojatien päälle, vaikka tilaa olisi sen molemmilla puolin kuinka paljon tahansa. Näkyvyydellä ei ole mitään tekemistä asian kanssa, koska välillä on oltu peltojen keskellä ja näkyvyys täydellinen kaikkiin mahdollisiin suuntiin mistä kohtaa tahansa. Siltikin se auto nököttää siinä suojatien päällä...

    Äänestä

Itse on koskaan pysähdy suojatien päälle, en myöskään tarpeettomasti
suojatien eteen niin että aiheutan toistakaistaa kulkeville palkollisen pysähtymisen.

Kiertoliittymissä näkee melkeinpä joka kerta että kun se yksi auto mahtuu
odottamaan siihen suojatien jälkeen niin taakse ajaa auto joka
jää ihan järjestään aina siihen suojatien päälle.
Se on väärä tapa toimia ja siihen ei saa pysähtyä tarpeettomasti ihan
syystäkin koska siinä pitäisi päästä kevyenliikenteen päästä kulkemaan.

Äänestä
  • "Itse on koskaan pysähdy suojatien päälle, en myöskään tarpeettomasti
    suojatien eteen niin että aiheutan toistakaistaa kulkeville palkollisen pysähtymisen."

    Tarkenna pikkaisen mikä on tarpeettomasti suojatien eteen pysähtyminen?

    Äänestä

Laissa lukee että väistämisvelvollisen tulee osoittaa että aikoo noudatta väistämisvelvollisuuttaan. Paina se kalloosi apina.

Hieman kauemas pysähtymällä pääsee myös nopeammin liikkelle, kun voi vähän aavistaa liikkeille lähdössä.

Äänestä
  • "Laissa lukee että väistämisvelvollisen tulee osoittaa että aikoo noudatta väistämisvelvollisuuttaan."

    Joo, mutta miten tämä liittyy suojatielle pysähtymiseen?

    "Hieman kauemas pysähtymällä pääsee myös nopeammin liikkelle"

    No pysähdy sitten sinne suojatien taakse.

    Se ei lisää sujuvuutta, että pakotat kevyen liikenteen kiertelemään katiskaasi.

    Äänestä

  • "Hieman kauemas pysähtymällä pääsee myös nopeammin liikkelle, kun voi vähän aavistaa liikkeille lähdössä" Tuossa on muuten pointti, jota moni normiauton omistaja ei tule ajatelleeksi. Nimittäin jos autossa on vähän tehoja, niin tuolla tavalla pääsee risteävän tien liikennevirtaan samalla tavalla kuin normaalilla autolla, jossa on riittävä määrä heppoja.

    Äänestä

  • Tärkeä näkökohta kirjoitti:

    "Hieman kauemas pysähtymällä pääsee myös nopeammin liikkelle, kun voi vähän aavistaa liikkeille lähdössä" Tuossa on muuten pointti, jota moni normiauton omistaja ei tule ajatelleeksi. Nimittäin jos autossa on vähän tehoja, niin tuolla tavalla pääsee risteävän tien liikennevirtaan samalla tavalla kuin normaalilla autolla, jossa on riittävä määrä heppoja.

    No miksi se auto pitää sitten pysäyttää siihen suojatien päälle silloinkin, kun se kulkee aivan risteävän ajoradan vieressä??? Jos suojatie on monen metrin päässä niin silloinkin se auto nököttää sen päällä. Vaihtuuko ne auton tehot suojatien sijainnin mukaan?

    Äänestä

Ja lisäksi jotku pysähtyy niin etäälle risteyksestä, ettei edes näe kunnolla liikennettä päätiellä.

Äänestä

Mutta onneksi useimmat meistä väistämisvelvollisista tulevat risteykseen reilusti sellaisella vauhdilla, että risteävällä tiellä kulkevat polkevat hädissään jarrua. Näin heillä pysyy hyvä tuntuma liikenteeseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auton mitat haltuun kirjoitti:

Sarjassamme selittämättömiä tapauksia. Miksi aika moni pysäyttää auton siten, että auton eteen mahtuu ainakin puolitoista normiautoa ennen risteävää etuoikeutettua ajorataa? Pelottaako vilkas liikenne vai eikö oman auton mitat ole hallussa? Lopputulos on se, että odottajan auto on suurimmaksi osaksi suojatiellä. Vai luoko suojatie tässä tapauksessa illuusion turvallisesta odotuspaikasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu