Mua köyhää kerjääjää....

Kerran, jo kauan sitten olin hautajaisissa jossa haudattiin vl-ihmistä ja pappina oli tunnettu vl-pappi..

Ehdotin papille että veisaisimme virren 361 "Koska valaissee koin tähtönen" mutta se ei papille kelvannut laulettavaksi. Miksiköhän ei kelvannut? Olen ajatellut että se kohta missä lauletaan "mua köyhää kerjääjää" ei istu oikein vl-habitukseen. Kukaan vl ei halua olla, taikka näyttää köyhältä. Kukapa muukaan sitä haluaisi:)

Harmi että näin kaunis virsi on vl-bannassa..

1.
Koska valaissee kointähtönen
mua köyhää kerjääjää?
Koska päättyy matka yöllinen?
On yhä hämärää.
Taivaalle nostan yhtenään
katseeni kaipaavan.
Valoa jos en näekään,
sen tiedän loistavan.

2.
Koska vakuudeksi armosta
jo valo koittanee?
Koska päässee sydän vaivasta
ja usko kasvanee?
Ah, pääsisinpä näkemään
jo Herran autuuden!
Vaan vaikken vielä nähnytkään,
saan kerran nähdä sen.

3.
Herra Jeesus, pyydän sinua
kaikesta sielusta,
hoida Hengelläsi minua,
murheissa lohduta.
Kirkasta, Herra, itsesi
nyt sydämelleni
ja verelläsi puhtaaksi
tee omatuntoni.

4.
Kun mä kerran pääsen tuntemaan
voimaa sun veresi,
en mä enää jouda tuhlaamaan
kallista lahjaasi.
Tee minut kaipaavaiseksi,
tyhjäksi kokonaan,
armoa kerjääväiseksi,
armosi että saan.

5.
Herra Jeesus, eteen katseesi
käyn tässä toivossa.
Kyynelin nyt käännyn puoleesi
ja pyydän armoa.
En mene pois, ennen kuin saan
haavoissas kalliissa
levon ja ilon autuaan,
niin, aamen uskossa.

4

185

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • del

      Onko kirkkoherra nähnyt tuossa körttihenkistä hapatusta...

      • Ei ollut kirkkoherra, pappi :) Minäkin mietin että olisiko edustanut väärää hengellisyyttä, mainitaanhan Jeesus ja hänen verensä, mutta ei kertaakaan Jumalanvaltakuntaa tai seurakuntaa. Eli aivan liian Kristuskeskeistä vl ihmisille?


    • del

      Niin, ja körteiltä puuttuu tietyllä tapaa se uskonvarmuus, tai se on sellaista vaatimattomuutta ja armon ikävöintiä, mikä tuossa virressäkin on pohjavireenä.

      Esimerkkinä toimikoon kohta:

      Koska vakuudeksi armosta
      jo valo koittanee?
      Koska päässee sydän vaivasta
      ja usko kasvanee?

      Vl-uskossa kun valo on jo koittanut, kun valtakunta on löytynyt, ja uskon kasvaminen on aika kyseenalainen juttu, kun ollaan vain päivän ikäisiä lapsia jatkuvasti.

      Eipä silti, kyllä tuota virttä jokus seuroissakin lauletaan.

      Tuntuu, että joitakin vuosikymmeniä sitten oli jotenkin tarkempaa se, että minkä henkisiä virsiä lauletaan. Esiintyi sellaistakin mielipidettä, että vl-uskovaiset keskinäisissä kokoontumisissaan laulaisivat vain Siionin lauluja, koska ne ovat "uskovaisten tekemiä". Virsien laulu haluttiin rajoittaa minimiin eli seuroissa ennen puhetta ja puheiden välissä ja jälkeen.
      Tässä asiassa on jonkin verran tapahtunut väljentymistä ajan saatossa.

      • *****Niin, ja körteiltä puuttuu tietyllä tapaa se uskonvarmuus, tai se on sellaista vaatimattomuutta ja armon ikävöintiä, mikä tuossa virressäkin on pohjavireenä.****

        Ehkä uskossaan kuitenkin varmoja, mutta muistavat että armon saanut ei röyhistele rintaansa lyöden olevansa oikeassa.. Tuollainenhan kaikkien kristittyjen asenne tulisi olla, koska Jumala on yksin tuomari, eikä ihmisen suusta saatu vakuutus.

        *****Esimerkkinä toimikoon kohta:

        Koska vakuudeksi armosta
        jo valo koittanee?
        Koska päässee sydän vaivasta
        ja usko kasvanee?

        Vl-uskossa kun valo on jo koittanut, kun valtakunta on löytynyt, ja uskon kasvaminen on aika kyseenalainen juttu, kun ollaan vain päivän ikäisiä lapsia jatkuvasti.****

        Näkee että sinulla on vankkaa omakohtaista tietoa asioista. Joo, vl-opissa joutuu tai joutui hoitokokoukseen, jos osoitti uskossa kasvamista.

        ****Tuntuu, että joitakin vuosikymmeniä sitten oli jotenkin tarkempaa se, että minkä henkisiä virsiä lauletaan. Esiintyi sellaistakin mielipidettä, että vl-uskovaiset keskinäisissä kokoontumisissaan laulaisivat vain Siionin lauluja, koska ne ovat "uskovaisten tekemiä". Virsien laulu haluttiin rajoittaa minimiin eli seuroissa ennen puhetta ja puheiden välissä ja jälkeen.
        Tässä asiassa on jonkin verran tapahtunut väljentymistä ajan saatossa.****

        Luulen että tuohon vain siioninlauluja-käytäntöön, ei ole siksi menty kun ollaan kuitenkin kirkon jäseniä. Olisihan perin kummallista että ei kirkon virret kelpaisi. eli jonkinlainen savuverho eksytykselle virsien laulaminen seuroissa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1204
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1110
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      61
      944
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      85
      939
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      917
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      864
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      78
      789
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      713
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      56
      590
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      548
    17. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      37
      535
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      291
      494
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      47
      478
    Aihe