Lyrica (pregabaliini)

Millainen lääke Lyrica on? Väsyttääkö se, entä nostaako painoa paljon? Koukuttaako pregabaliini, kuten esim. bentsot?
105424
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Aivan kamala lääke -> lihotti törkeästi ja aiheutti jonkinlaista maanista touhuilua.

Minä niin järkevä ja lainkuuliainen ihminen sekosin tuon lääkkeen aikana täydellisesti.

Onneksi ymmärsin lopettaa ja päivääkään en ole katunut.

Äänestä

Edellä sanottiin että lihottaa, ja minulla on samoja kokemuksia. Koukuttamisesta sellaista, että eiköhän se ole aika yksilökohtaista. Veikkaan että koukutuskuvio menee niin, että jos joku jää koukkuun bentsoihin, niin jää myös Lyricaan. Ja päinvastoin. Edellä on jo puhuttu siitä, miten Lyrica sekoittaa pään, ja minä tahdon varoittaa sinua ja muitakin siitä, että siitä myrkystä saattaa mennä tosi pahasti sekaisin. Lyrica on takuulla huonompi vaihtoehto ahdistuksen hoitoon kuin esim.oxazepami, ja se on huonompi joka suhteessa! Jos taas on kyse neuropaattisista kivuista, silloin tietysti koko harkinta menee eri tavalla, eikä kannata kiinnittää paljon huomiota näihin minun juttuihini.

Äänestä

ei oo mulla ainakaan painonnousua aiheuttanut, nostaa mielialaa todella paljon, addiktoiva kyllä mutta lopettaa viikon kuurin jälkeen seinään ni sitä oppii käyttää oikein, itse syön kipuihin sillon tällön vitutukseen tai stressiin/ahdistukseen. kivun takia kyllä määrätty. jos ottaa isomman annoksen tauon jälkeen ni tulee hengitysvaikeuksia ainaki mulla, sekottaa kyllä päätäki, siis isommilla annoksilla ja nimenomaan tauon jälkeen... pahimmillaanhan siitä voi kai hengityslamakin seurata, mutta jos alottaa sillä 75mg ni siinä mitää riskejä ole

niin ja jos ottaa vaikka yhtenä päivänä ja pitää parin päivän tauon ni viimeistään ylihuomenna vituttaa aivan kamalasti, pidemmillä kuureilla ei sitten ollenkaan

ite tykkään, tosi hyvä lääke oikein käytettynä

Äänestä
  • ...jatkoa edelliseen...

    niin ja aluksi väsytti, mutta parantaa selkeästi unen laatua joten päivisin olen lääkkeen ansiosta pirteämpi kuin normaalisti, toimii mulla vähä niiku pirinä... vaikutuksethan on kuitenkin yksilöllisiä :P

    Äänestä

Itse söin 300mg päivässä kaularankakipuihin. Kuuri alkoi aina miedommalla annostuksella (75mg) kerran päivässä, ja jatkui vahvemmalla, joka sitten otettiin aamuin illoin. Auttoi erinomaisesti, mutta hieman huippasi. Myös kädenliikkeet olivat vähän töksähteleviä, joten muutama kahvikuppi ja juomalasi meni vaihtoon. Söin kesän aikana pari n. kahden viikon kuuria.

Unen laatu oli hyvä, ja kesän aikana laihduin yli 10 kiloa. Johtuu ehkä siitäkin, että saunaoluet jäivät pois.
Lääke tuntui illalla otettuna nukuttavan, ja aamulla otettuna virkistävän. Yleinen vireystaso oli todella hyvä.

Tein kuitenkin pienen virheen, kun jo neljän päivän jälkeen viimeisen kuurin loppumisesta otin sen saunakaljan. Tuli kuumeen kaltainen horkka, joka meni puolessa tunnissa onneksi ohi.
Varovaisuus tuon lääkkeen kanssa on suotavaa. Ehdottomasti punaisen kolmion arvoinen.

Äänestä

Mulle ollut tosi tehokas, ahdistuneisuushäiriöön siis. Ennen Lyricaa saatoin hermoilla ja ahdistua ihan pienistäkin asioista, mutta Lyrica tuntuu jotenkin jarruttavan niitä automaattisesti tulevia ahdistusreaktioita antaen ns. miettimistauon, että miten tilanteessa kannattaa reagoida. Esim. bussissa joka on täynnä ihmisiä, ennen vain puristin kädensijaa ja hermostuin pienestäkin töyssystä "apua nyt tää bussi hajoo" tms. Lyrican kanssa voin olla aivan tyynesti, se saa mut tajuamaan että ihan tuollaisissa "normaaleissa" tilanteissa ei ole mitään vaarallista. Puhun nyt siis tunnetasolla, tietysti järjellä tajuan ettei todellisuudessa ole mitään vaaratilannetta menossa, mutta ahdistus ja katastrofiajatukset vain ottivat vallan joka kerta. Lyrica saa sellaisen olon kuin olisi "vähän kännissä" positiivisella tavalla, sellaisen rennon, tyynen olon. Lyrican kanssa tunnen olevani oma itseni kun en koko ajan stressaa ja käy ylikierroksilla. Sellaisen että oikeasti voi nauttia elämästä ilman kohtuuttomia pelkoja. Olen samaa mieltä edellisten kirjoittajien kanssa, ettei lääke sovi kaikille, mutta sellaiseen vakavampaan ahdistuneisuuteen, kuin minulla on ollut, se on aivan loistava lääke. Yhdistettynä psykoterapiaan olen päässyt yli suuresta osasta peloistani ja lääkkeen annostakin voi ajan myötä pienentää ilman että ahdistus tulee takaisin. Olen elävä esimerkki siitä, että jos kärsii vakavasta ahdistuneisuushäiriöstä, Lyrica voi ihan oikeasti tuoda avun. Aivan ehdottomasti kokeilemisen arvoinen lääke joka voi parantantaa elämänlaatua huomattavasti :)

Äänestä

Pahimman ahdistuksen aikana se oli ihan mahtava lääke, mutta yritäpä päästä siitä eroon. Ja kalliskin on, mulla 75 75 mg päivässä maksaa kuukaudessa n. 40 €. Masennuslääkkeistä maksan muutaman euron kuussa.

Äänestä

Hyvä lääke se Lyrica on ja turhaa pelottelua vaan ihmiset kylvää! Kokeilkaa hyvät ihmiset älkääkä uskoko kauhu tarinoita!

Äänestä

Kyllä Lyrica on kalliista hinnasta huolimatta kokeilemisen arvoinen lääke. Itsellä nostaa toimintakykyä huomattavasti enkä stressaa enää "turhista" asioista eli ahdistukseen auttaa minulla myös.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


3\11 kirjoitti:

Millainen lääke Lyrica on? Väsyttääkö se, entä nostaako painoa paljon? Koukuttaako pregabaliini, kuten esim. bentsot?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu