Näitä täältä löytyy aika paljon mutta kysyn kummiski. Eli omaa hevosta olisin aattelemassa. Olen 16 vuotias ratsastanut melkeempä koko ikäni joskus enemmän joskus vähemmän ja vakkari tunneilla käynyt kai sen kuutisen vuotta. Vuokrannu noin kaksi vuotta olen kyllä tuntien rinnalla jo aikaisemmin vuokrannut. Oon ollu myös tallilla vakkari töissä (2-5 kertaa viikossa) noin vuoden ja sitten ratsastellu palkaks ( yksäritalli). Nyt on sit ollu puolisen vuotta taukoa heposista mutta on kyllä tullu kaverien hevosilla välillä ratsasteltua. Hevosta en aivan yksin hankkisi vaan tuttavani jolla on hevosia ollut auttaisi minua ja kävisi aluksi ainakin kerran viikossa hevosta katsomassa. Eli olisinko mielestänne valmis ? Kiitos kaikista vastauksista :)
Vastaukset 4
- mäwaa
Olet valmis! :) hankit vaan rauhassa sopivan hevosen ja käy kokeilemassa monia niin voit sitten vertailla :) onnea hevosen etsintään!!
- Kikopy2
Kiitos vastauksesta :D
- katherine__
Tärkeintä on miettiä, onko sinulla rahaa? jos rahaa ei ole riittävästi, ei hevosta voi hankkia vaikka kuinka olisi kokemusta. Hevosta ei elätetä kesätyörahoilla eikä säästöillä, vaan pitää olla säännölliset tulot. Haluaako vanhemmat maksaa satoja euroja kuukaudessa hevosesta?
Pelkästään se hevosen osto maksaa. Jos haluaa olla järkevä ja ostaa koulutetun, terveen ja hyväkäytöksisen hevosen, tulee hintaa perushevosellekin jo helposti 4000€. Jos yhtään kaipaa enemmän (esim. hevosella kisatuloksia tai sillä voisi päästä edes aluetasolla kisoihin) tulee jo hintaa muutama tonni lisää.
Hevosen pito maksaa uudellamaalla helposti vähintään 500-600€/kk vaikka hevonen olisi jollain pienemmällä tallilla, pohjoisempanä vähän halvempaa, mutta hintaa on silti. Maneesitallilla menee helposti 800€/kk. - Kikopy2
Raha ei ole huolen aihe tiedossa kyllä on että rahaa vie ja paljon. Hevonen tulisi pienelle yksäri tallille ja vuokra ei olisi kallis kun on tuttu kyseessä. Itselläni on kyllä hyvin rahaa hevoseen ja vanhemmat maksaisivat kyllä kulut. Hevonen on kallis sijoitus ja sen kyllä tiedän (⌒-⌒; )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041553
- 861273
Mustikat jää metsiin
kun ei thaikut saa lupia tulla ja oman maan työttömät ei viitti metsään mennä. Itse poimin noin 20-30 sangollista kesäi1201231- 591041
- 62872
Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?
Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste160792Me (n & m)
Toisillemme erityiset, vaikka emme ole toistemme elämässä kuin lyhyinä, ohikiitävinä hetkinä. Uskon, että koet samoin. T20765- 40729
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?88713Jaakko Kyllönen !
Koettaa viisastella,Kuhmon hoito paikkojen kohtalosta.KYLLÄ SE OLI KOKOOMUS;JOKA ETU NENÄSSÄ EDDUSKUNTA VAALIEHDOKAS TEA24631