Oma hevonen?

Kikopy2

Näitä täältä löytyy aika paljon mutta kysyn kummiski. Eli omaa hevosta olisin aattelemassa. Olen 16 vuotias ratsastanut melkeempä koko ikäni joskus enemmän joskus vähemmän ja vakkari tunneilla käynyt kai sen kuutisen vuotta. Vuokrannu noin kaksi vuotta olen kyllä tuntien rinnalla jo aikaisemmin vuokrannut. Oon ollu myös tallilla vakkari töissä (2-5 kertaa viikossa) noin vuoden ja sitten ratsastellu palkaks ( yksäritalli). Nyt on sit ollu puolisen vuotta taukoa heposista mutta on kyllä tullu kaverien hevosilla välillä ratsasteltua. Hevosta en aivan yksin hankkisi vaan tuttavani jolla on hevosia ollut auttaisi minua ja kävisi aluksi ainakin kerran viikossa hevosta katsomassa. Eli olisinko mielestänne valmis ? Kiitos kaikista vastauksista :)

4

171

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mäwaa

      Olet valmis! :) hankit vaan rauhassa sopivan hevosen ja käy kokeilemassa monia niin voit sitten vertailla :) onnea hevosen etsintään!!

    • Kikopy2

      Kiitos vastauksesta :D

    • katherine__

      Tärkeintä on miettiä, onko sinulla rahaa? jos rahaa ei ole riittävästi, ei hevosta voi hankkia vaikka kuinka olisi kokemusta. Hevosta ei elätetä kesätyörahoilla eikä säästöillä, vaan pitää olla säännölliset tulot. Haluaako vanhemmat maksaa satoja euroja kuukaudessa hevosesta?

      Pelkästään se hevosen osto maksaa. Jos haluaa olla järkevä ja ostaa koulutetun, terveen ja hyväkäytöksisen hevosen, tulee hintaa perushevosellekin jo helposti 4000€. Jos yhtään kaipaa enemmän (esim. hevosella kisatuloksia tai sillä voisi päästä edes aluetasolla kisoihin) tulee jo hintaa muutama tonni lisää.

      Hevosen pito maksaa uudellamaalla helposti vähintään 500-600€/kk vaikka hevonen olisi jollain pienemmällä tallilla, pohjoisempanä vähän halvempaa, mutta hintaa on silti. Maneesitallilla menee helposti 800€/kk.

    • Kikopy2

      Raha ei ole huolen aihe tiedossa kyllä on että rahaa vie ja paljon. Hevonen tulisi pienelle yksäri tallille ja vuokra ei olisi kallis kun on tuttu kyseessä. Itselläni on kyllä hyvin rahaa hevoseen ja vanhemmat maksaisivat kyllä kulut. Hevonen on kallis sijoitus ja sen kyllä tiedän (⌒-⌒; )

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      69
      2372
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      251
      2367
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1558
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      41
      1395
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1357
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1019
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      999
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe