Tervehdys,
Routaeristyksen aika koittaapi kohta ja ajattelin korvata 100 mm routa EPS levyn 70 mm styrofoam levyllä, talon nurkille 140 mm.
Tietysti maksaa hiukan enemmän, mutta se ei haittaa. Onko kukaan muu tehnyt näin ja mitä mieltä yleisesti olette ajatuksesta.
Styrofoamia routasuojaukseen
6
1013
Vastaukset
- konnari
tavaraa esim. routaeristykseen. Parempaa kuin EPS.
Styrofoam on suulakepuristettua polystyreeni-solumuovia
Tässä parin valmistajan linkki:
http://www.finnfoam.fi/
http://www.dow.com/styrofoam/europe/fi/ - pasi
Ei kannata. Liian hyvää ja kallista tavaraa talon nurkkiin, EPS routa käy ihan hyvin, siihen se on suunniteltu. Finnfoam tai vastaava sitten ajoteille.
- tane
laittaa rahaa mihinkään liian hyvään jos halvempi ajaa saman asian, hyväuskosia rakentajia vaan rahastetaan kun rautakaupan myyjä kehuu kalliimpaa tuotetta.
- jussi
tane kirjoitti:
laittaa rahaa mihinkään liian hyvään jos halvempi ajaa saman asian, hyväuskosia rakentajia vaan rahastetaan kun rautakaupan myyjä kehuu kalliimpaa tuotetta.
Hintaeroa on noin 18% eli kauhian paljon kalliimpaa ei enää ole.
Tämä tieto siis ei perustu listahintoihin, vaan tiukkoihin nettohintoihin. Isosta erästä (n. 250 m2) rautakauppa tuli yllättävän pitkällä vastaan tuosta hinnasta. Tosin rautakauppakohtaiset hinnat vaihtelivat aika paljon tuolla XPS:llä. - pasi
jussi kirjoitti:
Hintaeroa on noin 18% eli kauhian paljon kalliimpaa ei enää ole.
Tämä tieto siis ei perustu listahintoihin, vaan tiukkoihin nettohintoihin. Isosta erästä (n. 250 m2) rautakauppa tuli yllättävän pitkällä vastaan tuosta hinnasta. Tosin rautakauppakohtaiset hinnat vaihtelivat aika paljon tuolla XPS:llä.Sulle on myyty joko kallista EPS:iä tai tosi halpaa finnfoamia. ITse tein tosi tiuka neuvottelut ja finnfoami oli noin kaksi kertaa kalliimpaa/neliö kuin routa EPS. Tosin finfoamissahan on noin 30 % parempi lämmöneristävyys.
- Taavi
pasi kirjoitti:
Sulle on myyty joko kallista EPS:iä tai tosi halpaa finnfoamia. ITse tein tosi tiuka neuvottelut ja finnfoami oli noin kaksi kertaa kalliimpaa/neliö kuin routa EPS. Tosin finfoamissahan on noin 30 % parempi lämmöneristävyys.
Solimate on myös styrofoamia ja hinnaltaan jonkin verran Finfoamin alapuolella.
Umpisoluisten eristeiden hyvä puoli vettymättömyys. Styroxi, olis sitten mitä kovuus luokkaa tahansa vettyy ajan oloon (jos kosteutta ympäristössä) jolloin eristävyys putoaa rajusti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981020- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648