Hopeapajun leikkaus

oikeaoppinen.

Liian tiheään ja korkeaksi ja leveäksi kasvanut hopeapajurivistö.

Kuinka kevennetään oikeaoppisesti, ettei tapiteta ihan alhaalta? Saako katkaista isompia sivuhaaroja tapille (puolet pois)?

3

3566

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tikkerperi

      Unohda typerät tapitukset.

    • puuta heinää

      Tapitus on puun rääkkäystä. Oli toki joskus hyvinkin muodikasta puiden hoidossa ja tapituksen tuloksena kasvaneita risuluutia pidettiin kauniina. Makuasia siis.
      Nykyisin jo tiedetään, että tapitus aiheuttaa merkittäviä lahovikoja, jotka heikentävät puuta ja lyhentävät puun ikää huomattavasti. Siksi toimenpidettä ei enää suosita kaupunkipuissa. Kotipihoilla sillä pitkäikäisyydellä tai turvallisuudellakaan ei taida olla kovin paljon painoarvoa.
      Jos pajua pitää leikata, poista oksa kokonaan rungon myötäisesti ja jatkossa poista leikkauskohtaan mahdollisesti kasvavat versot jo mahdollisimman pieninä. Valitse poistettavat oksat huolella, niin että puun muoto säilyisi hyvänä ja tasapainoisena.

    • tikkerperi

      Eikö sitä liian tiheään kasvanutta pajurivistöä voisi harventaa niin, että kaataa vaikka joka toisen puun kokonaan? Aukkopaikkohin voisi sitten keväällä istuttaa muuta kasvillisuutta, mutta ei pajua ns. maan väsyminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2608
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1943
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      23
      1906
    4. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      1720
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      22
      1335
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      303
      1215
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1033
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1023
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      53
      950
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      923
    Aihe