Olen kärsinyt aurallisesta migreenistä jotain 8 vuotta ja sain pitkästä aikaa migreenikohtauksen muutama päivä sitten. Yleensä minulla esiintyy vain aurakuvioita ja näkökentän sumentumista, sekä joskus lievää päänsärkyä. Kuitenkin viime migreeni oli voimakas ja silmiini ja päähäni särki voimakkaasti.
Sitten heti seuraavana päivänä sain taas migreenikohtauksen. Nyt pari päivää tämän jälkeen on näköni edelleen normaalia huonompi; lukiessa teksti pomppii ja esiintyy lieviä tyhjiä aukkoja.
Onko siis syytä hakeutua lääkärille?
Ja minulla ei ole minkäänlaissta lääkitystä migreeniä vastaan ja tuonkin aurallisen migreenin diagnoosin teki terkkari vuosia sitten. Nyt pelottaa jos minulla onkin jokin pahasti vialla...
Näkö huono jo 4. päivää. Syytä lääkärikäynnille?
16
417
Vastaukset 16
- Hae neurolle
Minulla migreenikohtaus on tullut keskim. kerran kolmessa vuodessa, oireena aurakuviot ja raju päänsärky. Hae neurologille. Minäkään en ole vielä saanut lääkitystä migreeniä vastaan, vain kohtauksen lääkityksen.
- Migreeni
Jeps. Täs vaa epäilyttää ku lueskellu kaikenmaailman kasvaimista sun muista et itellä kuiteski joku semmone.
- laaja MRI
http://www.terveysportti.fi/pls/kotisivut/kotisivut.sivut.nayta?p_sivu=10477
Aivolisäkkeen kasvaimet painavat näköhermoa, seurauksena näkökentän kaventuminen. Asia ratkeaa pään LAAJASSA magneettikuvauksessa. Suppea MRI ei kuvaa aivolisäkettä. Mahdolliset aivokasvaimet näkyvät molemmissa. Epäilen itselläni aivolisäkekasvainta (supistunut näkökenttä, lievä päänsärky, kipu aina vakiopaikalla).
Tarvitaan siis tutkimuksia ...
- Migreeni
Miten tommosiin tutkimuksiin voi sitte hakeutua?
- yksityisiltä
Sain tutkimuslähetteen yksityiseltä SISÄTAUTIEN erikoislääkäriltä (aivolisäke). Aikaisempina vuosina yksi neurologi kirjoitti SUPPEAN MRI:n lähetteen, jossa ei löytynyt mitään. Ainakaan arvauskeskuksista ei kirjoiteta lähetettä.
Yksityisissäkin on eroa: ennen tätä sisätautien professoria olin käynyt useammalla endokrinologilla, mutta he eivät suostuneet uskomaan kokopäiväistä jomottavaa kipua, samoin 90% kokemistani neurologeista.
- Migreeni
Tuntuu että kaikkialle minne olen soitellut niin ei minua oteta todesta. Käsketään vaan soittaa eri paikkaan.
- Suosituksia
Minäkään en ole saanut lähetteitä samoin kuin lääkitystäkään puhelimitse, vaan ainoastaan käymällä vastaanotolla. Ymmärrän, että tilanteesi on toivoton. Pitää vaihtaa neurologia niin usein, että löytyy sopiva, joka osaa kuunnella ja ymmärtää oireesi yms.
Missä päin Suomea asut (maakunnan tarkkuudella)? Täällä toiset voisivat antaa lääkärisuosituksia kokemustensa mukaan.
- Migreeni
Niihä se vähä on s: Hollolassa asustelen.
- pari nimeä
http://www.tohtori.fi/?page=6365729&id=4453843
Jos olet jo käynyt ko. listan Hämeen neurologeilla, kokeile Helsingin Soinilaa. Listalta puuttuu paras kokemani: Kuopion Mehiläisen Sivenius.
- Migreeni
En oo käyny viel missää tutkinnois tai lääkärien pakeilla. Kuopion läheltä oonki kotosi et Mehiläisen Siveniuskaa ei mahottomalta kuulosta :pp
- yhteenveto vo:lle
Tulosta ylempänä mainittu Terveysportin kirjoitus mukaan, menet kenelle neurologille tahansa. Siinä tosiaan korostuu kohta "kasvain painaa näköhermoa", ja neurologit jos ketkä tietävät aivokasvainten oireet.
Tosiaan LAAJA MRI (koodi AA1CG) on se tarvittava tutkimus, että kaikki mahdolliset selviäisi: sekä aivokasvain että aivolisäkekasvain. Tämä oli yhteenveto-ohjeistus vastaanotolle.
- Migreeni
Ihan muutenki ois toi pään kuvaamine mielenkiintone, ei sitä tiiä mitä omasta kehosta löytyy enne ku kuviin menee. Mitähä maksaa se laaja MRI sitte?
- ehkä vaihtelee
Saattaa vaihdella toimipisteittäinkin, välillä 700-1000 € miinus Kelan korvaus.Ainakin Terveystalon ja Mehiläisen kotisivuilla on tutkimushinnasto. Muista lääkäriasemista en tiedä.
- Migreeni
No siinä tapaukses mul ei oo kyl opiskelijana varaa moisiin tutkimuksiin... s:
- hmm.
Lopeta e-pillerit/hormonit yms heti!!! Niistä voi tulla ongelmia näköön.
Hanki silmälasit koska muuten kohtaukset jatkuvat ehkä taiton vuoksi. Käy myös lääkärissä vielä uudelleen! Lääkärin pitää tutkia jos näkökenttä ei ole normaali - toki se voi vielä parantua siitä piankin. Ei kuitenkaan pidä epäillä pahinta ensimmäisenä, koska moni asia voi tehdä puutoksia näköön. Tietokone pitäisi olla säädetty nopealle taajuudelle, jos se "välkkyy" hitaammalla se voi aiheuttaa migreeniä.. eli tasainen ruutu. Tummennettua silmälasia hieman myös.
Verenkierto-ongelmat päässä voivat vaikuttaa. Migreeni on voinut jatkua. Mutta parempi että lääkäri tutkii, eikä mitään nettidiagnooseja. Kerro miten kävi? - Migreeni
En popsi muutaku normivitamiinei et siin se.
Näkö tosiaanki palautunu muuten ennalleen, mut välil kyl tuntuu viel vähä heittävän. Kyl silti pitää toki saaha selville et mistä se johtuu D:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.157941Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48662- 71641
- 81581
- 39539
- 46520
Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä37513- 106510
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64499- 21478
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja271476Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U45453Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko37431Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.91428Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan34425Sofia ja Jeffrey yhdessä
Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty80415- 21412
Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.26410Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka24396Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain66393