Olen kärsinyt aurallisesta migreenistä jotain 8 vuotta ja sain pitkästä aikaa migreenikohtauksen muutama päivä sitten. Yleensä minulla esiintyy vain aurakuvioita ja näkökentän sumentumista, sekä joskus lievää päänsärkyä. Kuitenkin viime migreeni oli voimakas ja silmiini ja päähäni särki voimakkaasti.
Sitten heti seuraavana päivänä sain taas migreenikohtauksen. Nyt pari päivää tämän jälkeen on näköni edelleen normaalia huonompi; lukiessa teksti pomppii ja esiintyy lieviä tyhjiä aukkoja.
Onko siis syytä hakeutua lääkärille?
Ja minulla ei ole minkäänlaissta lääkitystä migreeniä vastaan ja tuonkin aurallisen migreenin diagnoosin teki terkkari vuosia sitten. Nyt pelottaa jos minulla onkin jokin pahasti vialla...
Näkö huono jo 4. päivää. Syytä lääkärikäynnille?
16
345
Vastaukset
- Hae neurolle
Minulla migreenikohtaus on tullut keskim. kerran kolmessa vuodessa, oireena aurakuviot ja raju päänsärky. Hae neurologille. Minäkään en ole vielä saanut lääkitystä migreeniä vastaan, vain kohtauksen lääkityksen.
- Migreeni
Jeps. Täs vaa epäilyttää ku lueskellu kaikenmaailman kasvaimista sun muista et itellä kuiteski joku semmone.
- laaja MRI
http://www.terveysportti.fi/pls/kotisivut/kotisivut.sivut.nayta?p_sivu=10477
Aivolisäkkeen kasvaimet painavat näköhermoa, seurauksena näkökentän kaventuminen. Asia ratkeaa pään LAAJASSA magneettikuvauksessa. Suppea MRI ei kuvaa aivolisäkettä. Mahdolliset aivokasvaimet näkyvät molemmissa. Epäilen itselläni aivolisäkekasvainta (supistunut näkökenttä, lievä päänsärky, kipu aina vakiopaikalla).
Tarvitaan siis tutkimuksia ...
- Migreeni
Miten tommosiin tutkimuksiin voi sitte hakeutua?
- yksityisiltä
Sain tutkimuslähetteen yksityiseltä SISÄTAUTIEN erikoislääkäriltä (aivolisäke). Aikaisempina vuosina yksi neurologi kirjoitti SUPPEAN MRI:n lähetteen, jossa ei löytynyt mitään. Ainakaan arvauskeskuksista ei kirjoiteta lähetettä.
Yksityisissäkin on eroa: ennen tätä sisätautien professoria olin käynyt useammalla endokrinologilla, mutta he eivät suostuneet uskomaan kokopäiväistä jomottavaa kipua, samoin 90% kokemistani neurologeista.
- Migreeni
Tuntuu että kaikkialle minne olen soitellut niin ei minua oteta todesta. Käsketään vaan soittaa eri paikkaan.
- Suosituksia
Minäkään en ole saanut lähetteitä samoin kuin lääkitystäkään puhelimitse, vaan ainoastaan käymällä vastaanotolla. Ymmärrän, että tilanteesi on toivoton. Pitää vaihtaa neurologia niin usein, että löytyy sopiva, joka osaa kuunnella ja ymmärtää oireesi yms.
Missä päin Suomea asut (maakunnan tarkkuudella)? Täällä toiset voisivat antaa lääkärisuosituksia kokemustensa mukaan.
- Migreeni
Niihä se vähä on s: Hollolassa asustelen.
- pari nimeä
http://www.tohtori.fi/?page=6365729&id=4453843
Jos olet jo käynyt ko. listan Hämeen neurologeilla, kokeile Helsingin Soinilaa. Listalta puuttuu paras kokemani: Kuopion Mehiläisen Sivenius.
- Migreeni
En oo käyny viel missää tutkinnois tai lääkärien pakeilla. Kuopion läheltä oonki kotosi et Mehiläisen Siveniuskaa ei mahottomalta kuulosta :pp
- yhteenveto vo:lle
Tulosta ylempänä mainittu Terveysportin kirjoitus mukaan, menet kenelle neurologille tahansa. Siinä tosiaan korostuu kohta "kasvain painaa näköhermoa", ja neurologit jos ketkä tietävät aivokasvainten oireet.
Tosiaan LAAJA MRI (koodi AA1CG) on se tarvittava tutkimus, että kaikki mahdolliset selviäisi: sekä aivokasvain että aivolisäkekasvain. Tämä oli yhteenveto-ohjeistus vastaanotolle.
- Migreeni
Ihan muutenki ois toi pään kuvaamine mielenkiintone, ei sitä tiiä mitä omasta kehosta löytyy enne ku kuviin menee. Mitähä maksaa se laaja MRI sitte?
- ehkä vaihtelee
Saattaa vaihdella toimipisteittäinkin, välillä 700-1000 € miinus Kelan korvaus.Ainakin Terveystalon ja Mehiläisen kotisivuilla on tutkimushinnasto. Muista lääkäriasemista en tiedä.
- Migreeni
No siinä tapaukses mul ei oo kyl opiskelijana varaa moisiin tutkimuksiin... s:
- hmm.
Lopeta e-pillerit/hormonit yms heti!!! Niistä voi tulla ongelmia näköön.
Hanki silmälasit koska muuten kohtaukset jatkuvat ehkä taiton vuoksi. Käy myös lääkärissä vielä uudelleen! Lääkärin pitää tutkia jos näkökenttä ei ole normaali - toki se voi vielä parantua siitä piankin. Ei kuitenkaan pidä epäillä pahinta ensimmäisenä, koska moni asia voi tehdä puutoksia näköön. Tietokone pitäisi olla säädetty nopealle taajuudelle, jos se "välkkyy" hitaammalla se voi aiheuttaa migreeniä.. eli tasainen ruutu. Tummennettua silmälasia hieman myös.
Verenkierto-ongelmat päässä voivat vaikuttaa. Migreeni on voinut jatkua. Mutta parempi että lääkäri tutkii, eikä mitään nettidiagnooseja. Kerro miten kävi? - Migreeni
En popsi muutaku normivitamiinei et siin se.
Näkö tosiaanki palautunu muuten ennalleen, mut välil kyl tuntuu viel vähä heittävän. Kyl silti pitää toki saaha selville et mistä se johtuu D:
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20111840
- 585559
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462877Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k192756- 432488
Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342063Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471959Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131921- 381865
Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71777