Mutta ei pidetä hautajaisia. Auto muutoin hyvässä pellissä ja pelissä. Selvittelin netin avarasta maailmasta, että sieltä matkamittarista mennyt jokin pienen pieni ratas rikki. Yleinen vaiva!? Volvolla ei ole tuollaista ratasta yksistään ole hyllyssä eikä muuten matkamittariakaan vaan jostain pitäisi tilata koko matkamittari, osa 9434098 ja maksaa maltaita.
Jostain löysin lisätietoa kun rattaan vaihtaa niin vaihtaa sitten molemmat sillä tarjolla on kahta rataskokoa, 12- ja 15- hampaista. Onko tarvetta? Kuitenkin sitä 15 hampaista on tarjolla huomioni mukaan käytännössä enemmän esim. eBay:ssä ja se lienee osa joka menee matkamittarista rikki. Otanko riskin ja koitan hankkia vain 15 hampaisen..
VDO-mittari. vm-95.
->Puranen - help.
ps.1 Mistä itse etsisit tuota osaa, hankkisit?
ps.2 Olenko edes lainkaan kärryillä?
ps.3 Kuka kykenee vaihtotyöhön?
Matkamittari kuoli 850:ssa
3
1727
Vastaukset
- volvo_puranen
Varmaakin se 15 hampainen teillä vissiin jos tuossa kuvassa oleva mitttaristo on. joskin ei ole itselle tarvinnut vaihtaa.Muistakaa sitä trippimittariaa ei sa käyttää kun auto liikkuu.Tuossa linkissä on se osoite josta hommaat osan.Jos et itse halua ryhtyä korjailemaanniin jokin mittariston korjaaja kyllä sen kuntoon laittaa.Tai sitten tuttu tv tai muu pienkone asentaja joka on noita hommia työkseen tekee.Eihan se ole muuta kuin purkamista ja kokoamaista jos vaikka sinä sen mittariston irroitat hänelle ja netissä näytät ohjeet.
Linkki korjaukseen http://www.volvolandia.com/areena/index.php?topic=2333.0- Kiitos - aloittaja
Joka päivä oppii uutta. Empähän kuuna päivänä ole kuullut tuosta liikkeellä tripin nollauskiellosta minkä virheen olen tehnyt hyvin usein tankilta liikkeelle lähtiessä!. Nyt oisaa etsimään. Kiitos.
Laitan lopputulemasta raportin tänne.
- älytetty
Matkamittarisi pimeni ja veit auton Volvolle? Saitko diagnoosin Volvoliikkeeltä. Mitä maksoi? Arvaan, noin satasen. Eivät edes avanneet sitä autosi mittaristoa, tyyppivian kun tietävät. Lukiko paperissa matkamittari rikki, uusittava... ja maksoi... hehe heh. Sua on rahastettu. Tuttua touhua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911919Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771753Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051550Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1811441Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881028- 51997
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56958- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40931