Onkos kellään ilp aurinkosähköllä? Lämmitykseen ja viilennykseen olisi oiva systemi mielestäni saada ilmaista sähkö pelkkään ilp toimintaan.
Ilmalämpöpumpppu ja aurinkosähkö
Sunman Ilp
12290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Lämmityksen sähköntuottoon paneeleista ei ole, loka, marras, joulu, tammi, helmi, maaliskuun aikana paneeleista ei tule juurikaan mitään. Mutta jäähdytykseen kylläkin tulee , kesä, heinä, elokuun aikana riittää aurinkoa jäähdytykseen kunhan akut ja paneelit riittävän isot. ILP kuluttaa jäähdytys käytössä 300-500kwh, ja hellepäivänä riittää 3 x 1 tunnin käyttökertaa. muu aika pysäytettynä. Mutta jos hellepäiviä 10-15 peräkkäin, silloin ehkä virrat ei riitä, esim laskea 32c to 23c asteeseen joka päivä. Meidän mökillä mennään helteillä uimaan, ei tarvita jäähyjä. Eipä ollut montaa hellepäivää viime kesänäkään, oliko 1?
Joo, hellepäiviä oli viime kesänä Suomessa vain 20 kpl, yleensä on enemmän.
Paneeleista saa melko hyvin virtaa vielä lokakuun ajan ja sitten taas jo maaliskuussa lykkää vaikka kuinka.
Näin ainakin Pohjois-Hämeessä.
Ennenkun haaveilette aurinkosähköstä ILPin energialähteenä, tehkää laskelma paljonko hellepäivänä tarvitsette energiaa. Se riippuu mökistä ja ILP-laitteesta sekä halutusta jäähdytyksestä.
Nikki kesätuleepiantaasjoo kertoo että ILP kuluttaa jäähdytyskäytössä 300 - 500 kwh (tarkoittanee kWh), aika iso energiamäärä aurinkosähköllä tuotettavaksi edes vuodessa, mutta ei kerro missä ajassa tuo energia kulutetaan.
Aurinkoenergiaa tuotetaan eniten pilvettömän päivän aikana. Helteeseen kuuluu jossain määrin pilviä iltapäivisin. Pilvisyys vaihtelee mökkipaikasta toiseen, sekin on otettava huomioon.
Vasta näiden asioiden jälkeen voi mitoittaa paneelit ja akut.
Joo väärin tuli, ILP kuluttaa jäähdytyksellä 300 - 500 wattia sähköä, eikä ajalla ole merkitystä, tuonverran menee kokoajan kun se jäähdyttää. Riippuu kuumuudesta ja mökin koosta, montako tuntia päivässä joudutaan käyttämään.
olemme rakentaneet bankokin lähelle muutamiin kohteisiin aurinkosähköjärjestelmän, suurin hyöty tulee 10-12 tunnin päiväjaksolla, jolla saadaan kaikki teho irti jäähdytykseen, ilman akustoa.
koska panelien hinnat täällä euroopassa ovat hieman kovempia (vaativampi runkorakenne ja paksumpi pleksi/lasi), en osaa verrata kannattavuutta suomen olosuhteisiin, suomessa ei juuri koskaan ole hellettä, ehkäpä paras hyöty tulisi painovoimaisen talon kesän kuivurina?
kyllä toimii ilp kun vaan saa virtaa!
itsellä akusto,aurinkopaneelit, invertteri,ja ilp
eli pienimmällä puhalluksella ja lämpö on säädetty 20as
ajastin myös välissä
pysyy ainakin mökki kuivana sisältä
Kerroppa paljonko sulla on paneelitehoa ja paljonko akkukapasiteettia ?
Kuinka iso invertterisi on ?
1kw paneeleita
akkuja 10x100ah
2000w invertteri
ajastin on pakollinen ettei ipl käy kokoaika
montako 1kw paneeleita sulla on ja kerroppa muutenkin systeemistäsi lisää.Meillä ei ole mökillä sähköä vaikka se saatavilla oliskin mut on niin helkutin kallis.Paneeleita on kaksi mut en muista niiden tehoa ja 2x130ah akkua.Olis kiva jos talvella sais edes pienen pohjalämmön pysymään mökissä.Paneelit ovat kohti etelää mökin katolla jossa ei juuri puita edessä varjoa tekemässä.
Lämmitys käytössä ILP vie esim 8c asteen ylläpitämiseen 50m2 kesämökissä n. 14-17kWh/ vuorokausi. Näin meidän mökissä. Laskekaa siitä paljonko akkuja ja paneeleita tarvitaan. Minun oma veikkaus on että Marras-Joulu-Tammi-Helmikuissa akkujen määrä on varsin ruhtinaalinen.
Lasketaan: 15 kWh / vuorokausi * 120 vuorokautta = 1800 kWh.
1800 kWh = noin 180 kAh = 180 000 Ah (ottaa huomioon häviöt)
Akun voi purkaa noin 50% eli akkukapasiteetti (uutena) 360 000 Ah
200 Ah kuorma-autoakkuja tarvitaan 900 kpl
Akun leveys noin 0,3 m eli tarvitaan akkuhyllytilaa noin 270 m
En laske akkuliiterin kokoa
Menikö oikein?
kätsy, jos teet auringonvalosta sähköä niin saat sähköä alle 20% auringonvalon säteilyenergiasta, ja osa siitä voi päätyä mökin lämmittämiseen, osa menee hukkaan. Jos mökissäsi on samankokoinen ikkuna etelään päin niin saat lämpöä mökin sisälle lähemmäs 100% auringonvalon säteilyenergiasta, eli moninkertainen määrä lämpöä.