Miksi lahjavanhurskaus ei kelpaa?

Ef. 2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
Ef. 2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
Ef. 2:10 Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.

Törmäämme päivittän sellaisiin uskoa tunnustavien henkilöiden kirjoittamiin viesteihin, joissa halveksitaan Jumalan armoa ja korostetaan omia saavutuksia.

"Armoa toki saat, kun osaat oikeaan osoitteeseen kontata, mutta jatkossa sinun on omilla teoillasi ansaittava oikeutesi tulla armahdetuksi.

Törkeätä jumalanpilkkaa tuollainen armon ansio-oppi.

Armo nimenomaan tarkoittaa sitä, että rikoksesta tuomittu on vapautettu kokonaan rangaistuksesta. Kristinuskossa tämä vapauttaminen perustuu siihen että toinen, (Jumala itse Jeesuksen Kristuksen lihan ruumiissa), on sinun puolestasi kärsinyt rangaituksen ja sinun puolestasi myös vaeltanut Jumalan tahdon mukaisen vaelluksen ja sinä saat tämän kaiken lahjana Jumalalta koska hän rakastaa sinua.

Lahjan ehtona on, että sinä uskot tämän omalle kohdallesi ja sinut Kastetaan vedellä Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Mikä käsittämätön lillukanvarsien rumba tästä on alkanut?

Kieltoja, käskyjä, ehtoja, pelottelua, uhkailuja, vallankäyttöä toista ihmistä vastaan, hyväksikäyttöä, manipoulaatiota, ylpeilyä, masennusta, sisään lämpiäviä yhteisöjä sadoittain, ym ym. Jeesus on tullut vapauttamaan kristikunnan kaikesta tällaisesta orjuudesta, toistamalla ties kuinka moneen kertaan: - Uskokaa minuun! Kun uskotte minuun, te uskotte Jumalaan.
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Joh. 6:35 Jeesus sanoi heille: "Minä olen elämän leipä;

joka tulee minun tyköni, se ei koskaan isoa, ja joka uskoo minuun, se ei koskaan janoa.

Joh. 6:36 Mutta minä olen sanonut teille, että te olette nähneet minut, ettekä kuitenkaan usko.

Joh. 6:37 Kaikki, minkä Isä antaa minulle, tulee minun tyköni; ja sitä, joka minun tyköni tulee, minä en heitä ulos.
Joh. 6:38 Sillä minä olen tullut taivaasta, en tekemään omaa tahtoani, vaan hänen tahtonsa, joka on minut lähettänyt.
_____________________________________
***) Joh. 6:39-40 Ja minun lähettäjäni tahto on se, että minä kaikista niistä, jotka hän on minulle antanut, en kadota yhtäkään, vaan herätän heidät viimeisenä päivänä. Sillä minun Isäni tahto on se, että jokaisella, joka näkee Pojan ja uskoo häneen, on iankaikkinen elämä; ja minä herätän hänet viimeisenä päivänä."

Äänestä
  • 1. Joh. 4:7-8 Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta; ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan.
    Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.

    1. Joh. 4:9 Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus,
    että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.

    1. Joh. 4:10 Siinä on rakkaus

    - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.

    1. Joh. 4:11 Rakkaani, jos Jumala on näin meitä rakastanut, niin mekin olemme velvolliset rakastamaan toinen toistamme.

    Äänestä

  • Toinen toisiamme kirjoitti:

    1. Joh. 4:7-8 Rakkaani, rakastakaamme toinen toistamme, sillä rakkaus on Jumalasta; ja jokainen, joka rakastaa, on Jumalasta syntynyt ja tuntee Jumalan.
    Joka ei rakasta, se ei tunne Jumalaa, sillä Jumala on rakkaus.

    1. Joh. 4:9 Siinä ilmestyi meille Jumalan rakkaus,
    että Jumala lähetti ainokaisen Poikansa maailmaan, että me eläisimme hänen kauttansa.

    1. Joh. 4:10 Siinä on rakkaus

    - ei siinä, että me rakastimme Jumalaa, vaan siinä, että hän rakasti meitä ja lähetti Poikansa meidän syntiemme sovitukseksi.

    1. Joh. 4:11 Rakkaani, jos Jumala on näin meitä rakastanut, niin mekin olemme velvolliset rakastamaan toinen toistamme.

    Ef.2:4-10 SEL..JUMALA PELASTAA Rikoksiinsa ja synteihinsä kuolleita ja Hänen vihansa alaisia syntisiä :
    1. ARMOSTA , LAHJANA , ILMAN HEIDÄN OMIA TEKOJA JA ANSIOITAAN.
    2. PARANNKSEN JA USKON KAUTTA, JOTKA HN VAIKUTTTAA LAIN JA EAVANKELIUMIN SANALLA , jOH. 6:29,44. ;APT. 11:18.;ROOM. 3.20:7:7;10:17.
    3. TEHDEN HEIDÄT HEIDÄT SITEN ELÄVIKSI KRISTUKSEN KANSSA ELÄMÄÄN
    HÄNEN YTEYDESSÄÄN "TAIVAALLISISSA " eli Armonvatakunnassa :
    4. TÄMÄN VAIKUTUSTA ON PAHOJEN TEKOJEN HYLKÄÄMINEN JA JUMALAN
    " EDELTÄVÄLMISTAMISSA "HYVISSÄ TÖISSÄ HÄNEN ANTAMIENSA
    VOIMIEN MUKAAN , 1 PIET. 4:11. VAELTAMINEN . ARMO -- VASTUU KS.
    fil. 2:12-13. ;Hebr.3:17 -19 ,;Apt. 13:48. .

    Ef. 2: 12-18 ,sel. ILMAN KRISTUSTA ELÄESSÄÄN ON IHMINEN MYÖS ILMAN
    .......JUMALAA ( jOH.3:36; 2 jOH 9 . JA ILMAN TOIVOA ""KAUKANA ""OVAT PAKANAT , JOTKA OVAT VAILLA TIETOA JUMALAN SANAN TOTUUTTA JA KRISTUKSESTA , KIRKON TILANTEESA MAAILMALLISISSA JUMALATTOMISSA KODEISSA JA YMPÄRISTÖISSÄ KASVANEET ,,"LÄHELLÄ" OVAT Israelilaiset ,
    joilla on Jumalan ilmoitus sana ja sen opetus, Room.3:1-2. , kirkon tilanteessa kirs-
    tillisissä kodeissa ja seurakunnissa kasvaneet, .

    mutta olipa ihminen "kaukana"tai "lähellä" , jos hän on armonvaltakunnan ULKOPUOLELLA , hän on kadotuksen tiellä , (kuten Vedenpaisumuksen tullessa kaukana Arkista ja sen lähellä olleet yhtälailla hukkuivat ,ja vain sisällä olevat pelastuivat) Kääntyessään paranukseenJeesuksen puolen ja saamalla HÄNEN
    VERESSÄÄN ja NIMESSÄÄN syntintinsä anteeksi , sekä antamalla sydämensä HÄNELLE, ihminen pääsee sisälle armonvaltakuntaan , ja Jumalan lapseksi . LÄHELLE HÄNTÄ,.-- Jeesusksen sovitus uhri on POISTANUT VÄLISEINÄN ,
    Israelilaisten ja muihinkansoihin kuuluvien väliltä. , ks. Apt 21:28-29. , mutta tämä
    TULEE KÄYTÄNNÖLLISEKSI TODELLISUUDEKSI , Vasta kun molemmat tulevat
    Jeesukseen uskoviksi ,ks. Gal. 3;28; Kol. 3:11. "TEHOTTOMAKSIKÄSKYJEN LAIN"
    KS. 1 kOR. 15:55-57.;GAL. 3:13-14. ; Kol. 2:14.

    Näin voimme avittaa "toinen toisiamme".

    Äänestä

  • Joh. 6:35. selitetään niin että se liitty 47-58.
    tässä mainittiin että ehtoollista ei olisi vielä "asetettukaan " Tarkoittaako tämä sitä
    että Jeesuksen sanat saattoi olla vuosi /kaksi ennen sitä Pääsiäistä jolloin se
    "asetettiin " todella vaan ,HÄNEN RUUMIINSA JA VERENSÄ UHRIN ARMON OMISTAMISTA USKOLLA .
    LUTHER: Jeeus "ei tässä,voi tarkoittaa sakskramenttia ... Muuten hänen sanansa :
    *ellette syö ihmisen Pojan lihaa ja juo hänen vertansa , ei teillä ole elämää itsessänne*, tuomitsisivat kaiki lapset , kaikki sairaart , kaikki poissaolevat ja jostakin syystä sakramentillisesta syömisestä estyneet , olivatpa heidän uskonsa muutenmiten erinomaista tahansa ... Lapsetkin , vaikeivät saakkaan (ehtoollisen 'nykyään on myöspieniä jotka saavat ehtoollisen ,viineineen' ) Sakramenttia .
    syövät Kristuksen lihaa ja juovat Häneen vertaan , se on ,tulevat niistä osalliseksi uskon kautta ", WA, 6; 502.

    Jeesuksen sanat voidaan tietenkin SOVITTAA MYÖS EHTOOLLISEEN , Kun se nautitaan uskossa. -- Sanat jakeessa 35. tarkoittavat , että Jeesuksen omistaminen uskossa eli Hänen antamansa armo tyydyttää todellisesti sielun hengellisen nälän
    ja janon . Ne ei tietenkään tarkoita , että uskovan ei kerran saatuaan ,koskaan enää kaipaa tätä. "elämänleipää" . Todellisuudessa hän kaipaa ja tarvitse sitä yhä uudelleen , koska se yksin antaa hänelle , mitä hänen henkensä kaipaa ja tarvitsee.

    39-40. JUMALAN ja JEESUKSEN TAHTO on , ettei yksikään uskoon tullut langeaisi
    pois armosta ja uskosta, vaan pääsisi mukaan vanhurskaten ylös nousemukseen seurakuntakauden "viimeisenä päivänä " . Kristuksen toisesssa tulemisessa . Toinen puoli asiassa on IHMISEN VASTUU. "jOKA LUULEE SEISOVANSA , KATSOKOON , ETTEI LANGEA. " KS. 1 kOR. 10:12; Mat. 26:41. Fil. 2:12-13.Armon ja vastuun suhteista ks. Hebr.3:7-19.

    Äänestä

Rakkaus on pyyteettömiä TEKOJA toisen hyväksi. Eikä se vielä ole rakkautta jos kavereita jelpataan, mutta kun pitää tehdä pahimmille vihollisilleen hyvää, niin
siinä vaiheessa kyllä huomaa itsensä syntiseksi, jos vähänkään on näköä jäljellä.

Äänestä

Pahaa mitä teet lähimmäisellesi se on synti. ja samalla teet pahaa itsellesi ja hyvää sille pahalle, joka sisällämme on.

Hyvää minkä teet lähimmäisellesi se ei ole synti, ja hyvää samalla teet itsellesi ja
Jumalalle.

Nämä säkeet eivät ole raamatusta, vaan savon ukosta.

Äänestä
  • Sellaisia säkeitä jotka kuitenkin menee TEOJEN PUOLELLE
    JA NIITÄ MEIDÄN TULISI VÄLTTÄÄ , ei tämäkaan sanasta sanaan ole Raamatusta
    mutta , sinne sekin johtaa kun luet viestin jonka ensin kirjoitin ja se on Raamatusta
    kaikki , ymmärtänet kuitenkin ..

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Sellaisia säkeitä jotka kuitenkin menee TEOJEN PUOLELLE
    JA NIITÄ MEIDÄN TULISI VÄLTTÄÄ , ei tämäkaan sanasta sanaan ole Raamatusta
    mutta , sinne sekin johtaa kun luet viestin jonka ensin kirjoitin ja se on Raamatusta
    kaikki , ymmärtänet kuitenkin ..

    teu

    Kun ihminen on Jeesuksessa Kristuksessa vanhurskautettu, Jumalan lapseksi Kristuksen sanan kautta Hengestä uudestisyntynyt, silloin alkaa tulla RAKKAUDEN tekoja jotka ovat HEDELMÄÄ JUMALALLE.

    Sen sijaan lain teot, (sinun täytyy, sinä et saa, jos teet niin saat rangaistuksen, ellet tee niin taas saat rangaistuksen) , tämä on syntiä hänen edessään, joka meidät USKON KAUTTA vanhurskaiksi tekee.

    Teot itsessään eivät siis ole tuomittavia, päin vastoin! Tumittaviksi teot tulevat silloin, jos niiden tarkoitus on vähäisessäkin määrin tehdä ihmistä Jumalalle kelvollisemmaksi.

    Kelvollisiksi me tulemme Kristuksen teossa, jos me sen lahjan otamme uskossa vastaan. Lahja on hyödytön ellemme ota sitä vastaan.

    Äänestä

Olla kristitty on sama kuin omata vanha ihminen (kaikkine mitä se sisältää) ja samanaikaisesti olen uusi ihminen Jeesuksessa. Meidän on niin vaikea nähdä, "minkä perinnön" ja "minkä lahjan" me olemme saaneet, koska näemme paljolti vain vanhan ihmisen. Vanhasta ihmisestä tulevan synnin ja voimattomuuden kyllä näemme ja tunnemme itsessämme. Mikä avuksi? Apostoli rukoilee, että me näkisimme, mitä me omistamme Hänessä.Ei niin, että tulisin rikkaaksi itsessäni, vaan että minun koko rikkauteni olisi Hänessä. Tätä varten tarvitaan Jumalan avaama silmä, sillä sitä me emme voi nähdä itsestämme. Hänessä, ei minussa itsessäni, se on salaisuus. Kristitty elää sen tähden alituisessa kaksinaisuudessa, jossa hän toisaalta näkee aina oman heikkoutensa ja köyhyytensä, samanaikaisesti kun hänet juuri tämän heikkouden ja köyhyyden tähden vedetään uudelleen ja uudelleen Kristuksen luokse. Ja avuttomuudessaan hän on riippuvainen Hänestä. Pyhän Hengen saaminen ei ole jotakin, joka tekee lopun heikkoudestani ja köyhyydestäni, vaan päinvastoin jotakin, joka paljastaa riippuvaisuutemme Jeesuksesta ja sitoo minut Häneen. Siksi Herra Jeesus sanoo:"Autuaita ovat hengessä köyhät."

Äänestä
  • Hyvä ja oikea selitys kristittynä elämisestä ja olemisesta. Juuri näin olen itsekin kokenut. Aamen.

    Äänestä

  • Juuri näin.

    2. Kor. 4:15-5:7

    Sillä kaikki tapahtuu teidän tähtenne, että aina enenevä armo yhä useampien kautta saisi aikaan yhä runsaampaa kiitosta Jumalan kunniaksi.

    Sentähden me emme lannistu; vaan vaikka ulkonainen ihmisemme menehtyykin, niin sisällinen kuitenkin päivä päivältä uudistuu. Sillä tämä hetkisen kestävä ja kevyt ahdistuksemme tuottaa meille iankaikkisen ja määrättömän kirkkauden, ylenpalttisesti, meille, ...

    - jotka emme katso näkyväisiä, vaan näkymättömiä;
    - sillä näkyväiset ovat ajallisia, mutta näkymättömät iankaikkisia.

    Sillä me tiedämme, että vaikka tämä meidän maallinen majamme hajotetaankin maahan, meillä on asumus Jumalalta, iankaikkinen maja taivaissa, joka ei ole käsin tehty. Sentähden me huokaammekin ikävöiden, että saisimme pukeutua taivaalliseen majaamme, sillä kun me kerran olemme siihen pukeutuneet, ei meitä enää havaita alastomiksi.

    Sillä me, jotka olemme tässä majassa, huokaamme raskautettuina, koska emme tahdo riisuutua, vaan pukeutua, että elämä nielisi sen, mikä on kuolevaista.

    Mutta se, joka on valmistanut meidät juuri tähän, on Jumala, joka on antanut meille Hengen vakuudeksi.

    Sentähden me aina olemme turvallisella mielellä ja tiedämme,
    - että, niin kauan kuin olemme kotona tässä ruumiissamme,
    - me olemme poissa Herrasta;
    _____________________________________________
    ***) sillä me vaellamme uskossa emmekä näkemisessä.
    _____________________________________________

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Armost vanhurskas kirjoitti:

Ef. 2:8 Sillä armosta te olette pelastetut uskon kautta, ette itsenne kautta - se on Jumalan lahja -
Ef. 2:9 ette tekojen kautta, ettei kukaan kerskaisi.
Ef. 2:10 Sillä me olemme hänen tekonsa, luodut Kristuksessa Jeesuksessa hyviä töitä varten, jotka Jumala on edeltäpäin valmistanut, että me niissä vaeltaisimme.

Törmäämme päivittän sellaisiin uskoa tunnustavien henkilöiden kirjoittamiin viesteihin, joissa halveksitaan Jumalan armoa ja korostetaan omia saavutuksia.

"Armoa toki saat, kun osaat oikeaan osoitteeseen kontata, mutta jatkossa sinun on omilla teoillasi ansaittava oikeutesi tulla armahdetuksi.

Törkeätä jumalanpilkkaa tuollainen armon ansio-oppi.

Armo nimenomaan tarkoittaa sitä, että rikoksesta tuomittu on vapautettu kokonaan rangaistuksesta. Kristinuskossa tämä vapauttaminen perustuu siihen että toinen, (Jumala itse Jeesuksen Kristuksen lihan ruumiissa), on sinun puolestasi kärsinyt rangaituksen ja sinun puolestasi myös vaeltanut Jumalan tahdon mukaisen vaelluksen ja sinä saat tämän kaiken lahjana Jumalalta koska hän rakastaa sinua.

Lahjan ehtona on, että sinä uskot tämän omalle kohdallesi ja sinut Kastetaan vedellä Isän Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.

Mikä käsittämätön lillukanvarsien rumba tästä on alkanut?

Kieltoja, käskyjä, ehtoja, pelottelua, uhkailuja, vallankäyttöä toista ihmistä vastaan, hyväksikäyttöä, manipoulaatiota, ylpeilyä, masennusta, sisään lämpiäviä yhteisöjä sadoittain, ym ym. Jeesus on tullut vapauttamaan kristikunnan kaikesta tällaisesta orjuudesta, toistamalla ties kuinka moneen kertaan: - Uskokaa minuun! Kun uskotte minuun, te uskotte Jumalaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu