Mikäköhän mahtaa olla syynä kun luistelutyylillä hiihtäessäni niska jumittuu yleensä jo hiihdon aikana ja jumitus jatkuu ja jatkuu ja yleensä seuraavana aamuna niska on kipeä ja samalla tulee myös pääkipuakin. Mielenkiintoista on se että perinteisellä hiihdettäessä niska sen sijaan rentoutuu ja siitä ei koskaan tule minkäänlaisia kiputiloja. Toisin on vapaan tyylillä.
Niska/hartijaseutu kipeäksi vapaanhiihdosta
6
1320
Vastaukset
- ccv3
Kokeile lyhyempiä sauvoja.
- relaxius
Voihan kysymys olla myöskin siitä että tasapaino ei ole kunnossa? Eli tietoisesti tai tietämättään jännittää hartioita koko ajan, ikään kuin valmiina ottamaan sauvoilla tukea mahdollisiin horjahduksiin jotka johtuvat siitä huonosta tasapainosta ja näin ollen hiihdosta puuttuu rentous.
Mitä tekisi hartioille tehdä suuri osa lenkistä pelkällä tasatyönnöllä?
Jos ei muuta niin saisi tasatyönnön tehokkuutta ainakin parannettua ja samalla tekee hyvää vatsalihaksille :) Jos tekniikka ei ole heti kohdallaan, niin väsyneenä voi etsiä erilaisia vaihtoehtoja ja kevyempää tekniikkaa. Kädet voi olla työnnön alussa/aikana myös lähellä kehoa.- niska kipunen
Sama juttu, mulla tosin hiihdon jälkeen.No minä oon roikkunut käsien varassa ja venytellyt olkapäitä, hartioita jne. On auttanut palautumiseen
- reeni jumittaa
Sama täällä, mutta mulla vain toisin päin. Eli perinteisestä hiihdosta tulee niska/pää kipeäksi ja luisteluhiihdosta ei tule. Uinti on myös yksi laji josta tulee. Ootko löytäny diagnoosia tai hyvää hoitoa tähän?
- jeespokspallinaama__
Itellä taas vapaalla olkapäistä joku kalvo tai jänne tms. tulee kipeeks. Eli vaan yhessä kohassa olkapäätä tuntuu sellasta vihlovaa kipua, joka tosin menee aina ohi kun lenkki jatkuu. Ei mitään tietoa mistä vois johtua, lihaskunto ainaki ihan ok kun oon uintia harrastanu ikäni (myös kilpatasolla), puntilla tulee myös käytyä ja hiihtoakin on tällä kaudella kertyny 800km. Oon alottanu hiihtämään vapaalla vasta tänä talvena, perinteinen ei aiheuta mitään kipuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1537512Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305179Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432670- 2612268
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5662047Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.551094Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911067Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661055