Kieroa peliä

oppositiosta räkytys

Lehdistössä olleista luottamuspaikka jaoista löytyy keskustalainen ajatus maailma. Vaaleissa äänestäjien luottamuksella valittu kunnanvaltuutettu ei saanut lautakuntapaikkaa, säälistä annettiin paikka Poliisien neuvottelukunnassa joka tuskin kokoontuu kertaakaan valtuustokaudella. Näin käy, kun hieman kritisoi "suurta ja mahtavaa" paikallislehdessä. Tästä on äänestäjillä hyvä mahdollisuus ottaa oppia. Ei ole ihme, että äänestysaktiivisuus hiipuu ja hiipuu.

8

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peliä

      Näinhän se menee. Tässä tapauksessa kuitenkin äänestäjien luottamus on ja pysyy, huolimatta siitä, mitä se "suuri ja mahtava" tekee ja kuinka toimii. Itse sen luottamuksen äänen ko. valtuutetulle antaneena kannustan häntä jatkossakin kritisoimaan asioita julkisesti, jos asia niin vaatii. Vain siten toimintatapoihin voidaan vaikuttaa. Pienen kunnan "suuret herrat" tulevat aina olemaan osa kunnallispolitiikkaa, mutta aikaa myöten nekin paikat valtaa uusi "sukupolvi" , jolloin toivottavasti on luvassa reilumpaa meininkiä.

      • natalia..

        vastailit sit omaan alotukseesi sulla taitaa olla aika yksinäistä.


    • mulukku

      Mitäs noista, paikat kuuluu niille ketkä on yhteistyökykyisiä...

      • Hyvävelikusee jaloil

        Lauseessasi siis lukee, että kaikki valitut ovat nyt edustamassa kansaa väärinperustein. Yhteistyökykyhän puuttui tuon jyväjemmari lauman terävimmästä päästä ja muut säestivät olemalla hiljaa.


    • Miä

      Juuri tuon veivaamisen takia kieltäydyin ehdokkuudesta ja ilmaisinkin sen ehdokkuutta kyseleelle henkilölle joka vastasi,että " eihän nyt toki sellaista politikontia medän piireissä" joopa vittu joo!!!

    • Nikolai112

      Lehdistökin vihdoin reagoi äänestäjien kusetukseen.

    • nikoleino

      Kepulaisten kusetus lehti Kymäri, kirjoittaa mitä kakinpuhujat suustaan päästää, vihriäkuinvihriä

    • tule apuun lenin.

      punikit itkee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7493
    2. 90
      5275
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      82
      4956
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      135
      4333
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3100
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2739
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2722
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      55
      2312
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2289
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1890
    Aihe