Lehdistössä olleista luottamuspaikka jaoista löytyy keskustalainen ajatus maailma. Vaaleissa äänestäjien luottamuksella valittu kunnanvaltuutettu ei saanut lautakuntapaikkaa, säälistä annettiin paikka Poliisien neuvottelukunnassa joka tuskin kokoontuu kertaakaan valtuustokaudella. Näin käy, kun hieman kritisoi "suurta ja mahtavaa" paikallislehdessä. Tästä on äänestäjillä hyvä mahdollisuus ottaa oppia. Ei ole ihme, että äänestysaktiivisuus hiipuu ja hiipuu.
Kieroa peliä
8
286
Vastaukset
- peliä
Näinhän se menee. Tässä tapauksessa kuitenkin äänestäjien luottamus on ja pysyy, huolimatta siitä, mitä se "suuri ja mahtava" tekee ja kuinka toimii. Itse sen luottamuksen äänen ko. valtuutetulle antaneena kannustan häntä jatkossakin kritisoimaan asioita julkisesti, jos asia niin vaatii. Vain siten toimintatapoihin voidaan vaikuttaa. Pienen kunnan "suuret herrat" tulevat aina olemaan osa kunnallispolitiikkaa, mutta aikaa myöten nekin paikat valtaa uusi "sukupolvi" , jolloin toivottavasti on luvassa reilumpaa meininkiä.
- natalia..
vastailit sit omaan alotukseesi sulla taitaa olla aika yksinäistä.
- mulukku
Mitäs noista, paikat kuuluu niille ketkä on yhteistyökykyisiä...
- Hyvävelikusee jaloil
Lauseessasi siis lukee, että kaikki valitut ovat nyt edustamassa kansaa väärinperustein. Yhteistyökykyhän puuttui tuon jyväjemmari lauman terävimmästä päästä ja muut säestivät olemalla hiljaa.
- Miä
Juuri tuon veivaamisen takia kieltäydyin ehdokkuudesta ja ilmaisinkin sen ehdokkuutta kyseleelle henkilölle joka vastasi,että " eihän nyt toki sellaista politikontia medän piireissä" joopa vittu joo!!!
- Nikolai112
Lehdistökin vihdoin reagoi äänestäjien kusetukseen.
- nikoleino
Kepulaisten kusetus lehti Kymäri, kirjoittaa mitä kakinpuhujat suustaan päästää, vihriäkuinvihriä
- tule apuun lenin.
punikit itkee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643235Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433087- 422447
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1002197- 311903
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271800- 481616
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851405- 391290
- 811132