Kidutusta käytetään jostain syystä erittäin yleisesti tunnustuksen saamiseen. Tästä on kyllä pykälä, mutta kukaan ei noudata sitä. Yrittävät saada tunnustamaan, vaikka ei tee rikoksia.
Kidutuksen käyttö tunnustuksen saamiseksi
tutkinut1
11191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
On tätä Suomessakin, vaikka toki paljon vähemmän kuin vaikkapa jossain Egyptissä tai jossain mutukkimaassa. Kidutus tekee uhreille helposti lopun elämää kestävän posttraumaattisen persoonallisuushäiriön. Ja tietysti useimmiten pysyviä fyysisiä vammoja.
Amerikkalaisten käyttämä vesikidutus on yksi pahimmista vaikkei heti uskoisi. Tunne, että hukkuu, on kuulemma suorastaan saatanallinen.
Kirjoitat asiaa. Lähes 90 % vankilassa olevista väittää olevansa siellä syyttöminä.
Kyllä, poliisi antaa sähköä ja hakkaa pampulla jalkapohjiin jos ei tunnusta. Suurin osa tuomituista on syyttömiä, joita poliisi on vain kiduttanut.
Olen samaa mieltä Sampan kanssa, mutta vatko kaikki Suomessa kidutetut kuolleet kidutukseen, kun kukaan kidutettu ei ole tullut julkisuuteen. Media olisi maksanut isot rahat kidutetulle. Lähes jokainen Suomessa tuomittu on syytön, ainakin jos heihin itseensä uskoo.
Tämän ketjun aloittaja ja joku muukin näyttää uskovan epämääräisiä satupuheita tai sitten vetäisee legendaa ihan omasta hatustaan. Tosiasia kun on, ettei Suomessa tunnustus riitä langettavan tuomion perusteeksi, vaan tarvitaan muuta vakuuttavaa näyttöä. Näin on juuri siksi, ettei tunnustusta puristettaisi epäillystä kidutuksella. Ja näin on asian laita kaikissa oikeusvaltioissa ja suuressa osassa niitäkin valtioita, joissa oikeusvaltioperiaate ei ole ihan arkipäivää.
***Suomessa tunnustus riitä langettavan tuomion perusteeksi, vaan tarvitaan muuta vakuuttavaa näyttöä. ***
Höpö, höpö, satua taas.
Jos ajat ylinopeutta, mistä poliisi antaa sakot ja sakkokaavakkeeseen markataan, ettet kiistä, etkä vastusta määräajan kuluessa, niin vuoren varmasti tunnustuksesi riittää langettavaan tuomioon.
Mutta siitä ylinopeudesta on poliisilla muutakin näyttöä kuin epäillyn myöntäminen. Ja ihanko tosissasi uskot, että poliisi tien päällä kurkusta kuristaen saisi tai tarvitsisi tunnustuksen? Ja satavarmasti saat sakkokaavakkeeseen kiistämismerkinnän, jos niin haluat. Ja saat merkinnästä riippumatta vastustaa sakon määräämstä eikä sinua siitä luopumiseenkaan pakoteta kiduttamalla. Voisitkohan jo ajatella aivoillasi, if any.
Lopeta tuo satuilu, kun et näistä asioista ymmärrä mitään. Sinulla heittää pahasti. Jos ylinopeus on mitattu käsitutkalla, niin siitä ei jää mihinkään mitään merkintää.
Poliisi ilmoittaa, että ajoit niin ja niin paljon. Jos myönnät, niin asia on loppuun käsitelty. Sakko vahvistetaan, ellet ilmoita tyytymättömyyttä viikon kuluessa. Jos kiistät, niin poliisi merkkaa kaavakkeeseen, että hän on todistaja. Ellet ilmoita tyytymättömyyttä, niin syyttäjä vahvistaa sakon kiistämisestä huolimatta. Jos taas ilmoitat tyytymättömyytesi, niin todistajana olevan poliisin syyttäjä haastaa oikeuteen todistamaan, kun ylinopeutta siellä aikoinaan käsitellään.
Ja missä vaiheessa se kidutus tulee mukaan kuvioon?
Häh, sokeako olet ? Et varmaan koskaan ole nähnyt poliisin ratsiapaikalla tien laitaan pysähtyneitä autoja. Niissä poliisit parhaillaan kiduttavat ylinopeutta ajaneita !!!!!!!!
Sen vuoksi lähes jokainen sitten tunnustaa ylinopeutensa.
Erilaiset kivuntuottotekniikat, patukan ja taserin käyttö ovat kidutusta.