Enää en ihmettele kun minua varoitettiin unkariin mennessä että älä osta suomesta HUF valuuttaa kun yhdeksi päiväksi, niin että pääset alkuun -ja osta paikallisista myyntikopeista edulliseen kurssiin.
HUF arvo laskee päivittäin vauhdilla? Onko tiedossa toista noin suhdanneherkkää valuuttaa kuin Unkarin Forintti?
HUF arvo laskee päivittäin vauhdilla? Onko tiedossa toista noin suhdanneherkkää valuuttaa kuin Unkarin Forintti?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ainakin Intian rupee nytkähteli hermostuneesti viime katselukerran perusteella Suomen Pankin tilastosivulla. Alkuun tästä säpsähdinkin valuuttabisneksen toivossa; sitten huomasin että vaihtelua tapahtuukin levottoman näköisesti, mutta kysymys on graafin skaalasta (desimaalien osaset eivät sittenkään aikaansaa kannattavaa diiliä ainakaan minun rahamäärilläni). Lisäksi Suomen Pankkihan ei kerro mitä valuutta maksaa euroilla ostettuna: vaihtaja veloittaa tottakai omalla komissiollaan.
Jossain luki että Intian valuutta on suojeltu eli vientikiellossa mutta viranomaiset käytännössä katsovat tätä kieltoa läpi sormien. Niinpä tuota valuuttaa saa Forexistakin. Samaten en nyt tiedä miten noin teoriassa verottajat yms. suhtautuisivat tällaiseen rahantekoon, Suomessa kun ollaan. Mitään vastaantulevaa edullistahan ei saa ostaa omilla rahoillaan itselleen, toiselle tai myytäväksi korkeampaan tai edes todelliseen arvoon perustuvaan hintaan ilman että joku tai jokin pääsee siitä (käytännössä vastikkeetta) hyötymään. Tässä mielessä järjestelmä patistaa käymään kauppaa eri tavoin "tiskin alta". Harmaan taloden vastaiset kampanjat oikeastaan myöntävät ja todistavat tämän tosiasian.
Euro noudattaa kohta samaa kaavaa kuin Forintti. Lasku tulee olemaan niin huikea, että monia ottaa jo etukäteen vatsanpohjasta.
Nii-ih, mutta ku muutkin päävaluutat yrittävät agressiivisesti alentaa valuuttansa arvoa.