Vapautus koulun tapahtumista

Naapurin poika

Mä nyt kyllä taidan kirjottaa väärälle palstalle, mutta kaipa täälläkin osataan vastata.

Elikkä minä olen 19 vuotias jannu ja lukion viiminen vuosi menossa. Tai no enhän mä lakkia saa ja ensi vuonna vielä pitäs tulla muutama jakso vääntää.

Nyt sitten olisi ne penkkarit ja mä meinaan, ettei mua huvita siihen osallistua ku en mä tavallaan ole edes abi. Kyrsii jo muutenki iha tarpeeks ja aina on ollu jotenki ulkopuolinen olo näissä tapahtumissa. Myös jotenki ahdistavia tilanteita.

Mulla siis ei mee muutenkaa oikeen hyvin, avautusinki siitä jo toisella palstalla, mutta onko kenelläkään kokemusta siitä, että saako esimerkiksi nyt penkkareista vaputuksen. meinannu kysyy opettajalta sitä, mutta en sitten ole viitsinyt. olen nähkääs vähäsen ujo.

10

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa mennä koska noi on niitä kerran elämässä koettavii asioita niin ei kaduta sit isona kun et menny

    • Kylmät kädet

      Lopetit viimeisenä vuonna? Eli et halua kirjoittaa?

      Kirjoitukset on lasten leikkiä. Se vaatii vaan luovuutta, ei tietoa.

      • Naapurin poika

        Siis kyllä mä kirjotan ja saatan päästä kaikista jopa läpi, mutta mulla jää uupumaan kursseja sen verran etten saa lakkia nyt.


      • Kylmät kädet
        Naapurin poika kirjoitti:

        Siis kyllä mä kirjotan ja saatan päästä kaikista jopa läpi, mutta mulla jää uupumaan kursseja sen verran etten saa lakkia nyt.

        Tunnen kans henkilökohtaisesti yhden tyypin, joka ei koskaan kirjoittanut lakkia, koska pari kurssia jäi uupumaan kolmannelta vuodelta. Ehkä tavallaan ymmärrän, ehkä en.


    • Vänhako äiti

      En usko, että penkkareihin on mikään pakko osallistua. Minun vanhempi poikani ei osallistunut niihin aikoinaan, koska ei olisi tuntenut oloaan niissä kovin kotoisaksi, on sellainen yksinään viihtyvä tyyppi. . Kannattaa ehkä kuitenkin varmistaa joltakin opettajalta asian laita.

    • Entinen nuori

      Ei tarvitse mennä tapahtumiin, jotka ei liity opetukseen. Lukio ei voi velvoittaa osallistumista.

      Kouluaikaan olin kiusattu puhevikani vuoksi päiväkodista lukioon asti. En osallistunut lukiossa mihinkään vanhojen tansseihin, penkkareihin tms. Keneltäkään en todellakaan kysynyt lupaa saada olla mahdollisimman paljon poissa yhteisöstä, joka kiusasi.

      Nyt poikani on lukiossa. Hän ei osallistu vanhojen tansseihin, koska ei huvita. Ei ole tullut mieleenkään, että tähän joku lupa pitäisi kysyä.

      Tee omat ratkaisusi ja luota niihin.
      Paljon kannustusta sinulle kivikkoisella tielläsi. Elämä on joskus ihan p..aa, mutta ei onneksi välttämättä koko ajan ja loputtomasti.

      • Naapurin poika

        Ei tosiaan kyllä huvittaisi mennä, koska pitäisi sitten joku puku kehitellä ja ties mitä muuta kaikkea. Tuntuu, että mulla on tarpeeksi paineita muutenkin muista asioista.

        Kaipa minä kysäisen opettajalta asiasta.


    • Keissa

      Tietenkin jos nuo penkkarit tapahtuvat normaali koluohjelman puitteissa niin se on sitten poisoloa koulusta. Itse en muista kun aikaa on vierähtänyt kymmeniä vuoisa. En tainnut silloin päivästä nauttia (oli vain jotain hälmöä touhuilua ja vahän haikeuttakin kun olimme viimeisiä hetkiä yhdessä, vaikka ei niin läheisiä ystäviä olutkaan. Päätä itse. Kuitenkin hyvää harjoitusta tuollainen kaikki ujolle on. Ei kannata jäädä sivuun.

      • Naapurin poika

        No siis se ujous ku laitoin tuohon viestiin taisi olla vähän väärä sanamuoto, tarkotan varmaan enemmänkin, etten kehtaa kysyy opettajalta, jos ei oo mahollista, etten tee ittestäni sitten iha hölmöä. Olenhan mä toki aika hiljanen ja tykkään olla yksikseen, mutta se ei liity mitenkää siihen, että haluun olla poissa tuosta tapahtumasta.


    • lukiosta päässyt

      En mä ainakaan penkkareihin osallistunut kun oli ajankohtaista enkä siitä kenellekään sen kummemmin ilmoitellut. Multa kysyttiin että olenko osallistumassa kun penkkareiden järjestämisestä puhuttiin ja vastasin vaan että en. Ei siinä mitään sen ihmeellisempää. Penkkaripäivänä opiskelin normaalisti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1323
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      841
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      650
    4. 50
      567
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      11
      481
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      454
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      150
      422
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      397
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      368
    Aihe