Kuka järjesti maidonjuojille 80milj. lisälaskun? Onko jälleen vääryys pelissä? Kansa maksaa ja lisälasku on kuulemma tulossa välimiesoikeudessa, ainakin vaade.
Maidonjuojat!
Kepulointiako?
16268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kuka hyväksyi metsäkartellin, puut meni alle tariffien, oikeudenkäyntiä pitkitetään tahallaan.Kansaa petettiin, mikä on seuraavana vuorossa?
Tämän laskun aiheutti taas lainvastainen menettely.Ikävä, että se kohdistuu paljolti lapsiperheisiin. Syyllistä ei tarvitse kaukaa etsiä.
Kouluille satojentuhansien lisälasku! Tämän se tukiainen tuotti.
Kerroppa viisaana miten tukijaiset tähän asiaan vaikuttaa?
Kepu ei älyä olla vaatimassa Suomea ulos Eu:sta, ennen kuin se huomaa, että tuet on otettu pois.
Nyt vain äkkiä Brittien kanssa neuvottelemaan uusista ehdoista Eu:ssa. Ei ole meidän tehtävä maksaa muidenmaiden velkoja, koska ei me olla niitä oltu tekemässäkään. Kepun Väyrynen näyttäis olevan Soinin kanssa samoilla linjoilla. Älyäis vaan Väyrynen kokeneena poliitikkona loikata Perussuomalaisiin, silloin saatas suomen asiat oikealle tolalle.Silloin olis kova kaksikko toimimaan.
Valio nosti hinnat pilviin. Onneksi saa Suonenjoen maitoa, melbou, rainbouw, pirkka ja niin edelleen.
Pitihän sitä maidon hintaa nostaa jotta niillä ylimääräisillä rahoilla kustannetaan lisää pakolaisia Suomeen.
Lie Arla jättitoimijana dumpannut halpismaitoa Suomeen. Täytyi toistenkin toimijoiden säätää hinnat samoille huitteille, etteivät putua markkinoilta.
Siitä vyyhti alkoi.
Kuka aloitti ensimmäisenä?
Ei Arla ole markkinaoikeuden hampaissa, Valio kylläkin 80milj€ edestä.
Tämän maan ammattiyhdistysliikkeistä, ehkä ihan pahin on MTK.
Nyt tuo S-ryhmä markkinoille uuden Rainbou maidon. Mikähän lie hinta? Meneeköhän alle Lidlin Suonenjoenmaidon pun. 0.78 senttii.
Vieremäläinen perunanviljelijä on jalostanut kuorettoman ja multaa hylkivän
pottulajin. Siinäpä hyvä ape uusavuttomille ja loistava vientituote.
Nimi on: VAALEA HYVÄKÄS!
Suomalainen maidontuotanto on samanlaista kuin ennen neuvostoliitossa. Kolhoosihommaa koko touhu. Tilat on vain jaettu pienempiin palasiin ja valtio maksaa verokirjahankkijoiden tuella, heille koko tilan liikevaihdosta 65% tukiaisia. Tuet ovat täysin turhia. Niillä ostetaan kaikenmaailman ulkolaisia koneita pihamaat ja konevajat täyteen ja vain sen takia, ettei tarvitse veroa maksaa. Sitten ivaillaan jostakin vanhuksesta, joka on sodan käynyt ja nyt saa 700€ kk eläkettä, että kunnan elätti.
Lehmät jätetään kuolemaan janoon ja nälkään. Tuki vain virtaa maajussille. Lopetin lihan syömisen, nyt on lopettava maitotuotteetkin. Veroja joudun kylläkin maksamaan ja sitä kautta maataloustukea, veron maksun lopettaisin jos voisin.Mutta kun en ole osakkeenomistaja että saisin edes veroalennusta.