"Pistä viis"

"Pistä viis"

Ehdotan että me kaikki jotka toivomme siioneihimme ja SRK:n johtoon tervettä muutosta, pistämme liikkelle "viiden sentin viestin" (Lempparinimenä "Pistä viis").
Käytännössä se tarkoittaa että seuroissa laitamme kolehtiin viiden sentin kolikoita. Toki voi laittaa muitakin, mutta joka tapauksessa kolehtiin toivotaan viisisenttisiä entistä enemmän. Tässä perustelut "Pistä viis" - kampanjaan:

- "Pistä viis" on iloinen kampanja, ei protesti!!!

- Se ei ole summana suuri, mutta sillä voi saada suuria aikaan. Symboolisesti sen voi ajatella että yhden ihmisen ääni ei kuulu kauas, mutta suuremman joukon ääni merkitsee enemmän.

- "Viisi senttiä" liikahduksena on vähän, mutta tärkein on että ollaan terveellä tavalla liikkeellä. Israelin kansakin teki korvessa matkaa 40 vuotta. Mutta jo likkeelle lähtö Egyptistä oli merkitsi liikettä parempaan suuntaan.

- "Pistä viis" - on iloinen asia, jossa kaikki ovat tasa-arvoisessa asemassa. Merkittäväksi ei nouse kuka sanoo, vaan se että viesti on lähtenyt.

- "Viisisenttinenkin" palvelee oikeaa asiaa, eikä kampanjalla haluta olla Jumalan Valtakuntaa vastaan, vaan se on tukemassa toimintaa, sekä tietä iloon ja vapauteen.

- "Pistä viis" ei todennäköisesti leimaudu minkään "remonttiryhmän" tempuksi, koska kolehti otetaan aina vastaan nöyrästi ja koetaan "parattujen varoilla" annetuksi.

- "Pistä viis" - joukkoon liittyminen on huomaamatonta, eikä leimaa liittyjää. Se on jokaisen kiva henkilökohtainen valinta. Eikä kukaan tiedä valinnastasi jos et itse halua siitä kertoa.

-----------------

Ystävät, pistetäänkö "Pistä viis" liikkeelle??

21

477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pistä siis viis!

      Pistä viis-vuotiaita,iloinen kamppanja,palvelee oikeaa asiaa,et leimaudu mihinkään,joukkoon liittyminen,ei leimaa liittyjää!

    • 5*****

      Kyllä kolehdinkantaja huomaa sen viisipennisen pistämisen. Tarkkakorvainen kuulee sen äänestä. Pian viitosihmisille tuleekin sitten hoitokokous, koska se koetaan kapinaksi.

    • erpknpgönrö

      Noudatin kampanjaa viikonloppuna...!! :)

      • viisi penniä

        Täytyykin alkaa kerään viisipennisiä ja laittaa vain niitä kolehtiin.


      • Devoit kirjautumatta
        viisi penniä kirjoitti:

        Täytyykin alkaa kerään viisipennisiä ja laittaa vain niitä kolehtiin.

        Voihan laittaa useamman viisipennisen, niin ei kolehdinkantaja kuule äänestä..


      • artturalli
        Devoit kirjautumatta kirjoitti:

        Voihan laittaa useamman viisipennisen, niin ei kolehdinkantaja kuule äänestä..

        Laitetaan kaikki viestiä eteenpäin niin kampanja saa vauhtia.


      • Teekkari huumoria

        Kiusa se on pienikin...


    • 5 x 5

      Hyvä kampanja!!!

    • Korpisoturi

      hienoa ja hyvä näin juuri.

      • Tämä sopii mullekkin

        Eipä hassumpi idea!


      • mukaan lähtevä
        Tämä sopii mullekkin kirjoitti:

        Eipä hassumpi idea!

        Tänään käyn pankista muutaman pötkön valmiiksi pakattuja viissenttisiä. :)


      • TEOT EI OLE OIKEITA
        mukaan lähtevä kirjoitti:

        Tänään käyn pankista muutaman pötkön valmiiksi pakattuja viissenttisiä. :)

        Miksi sinä olet väkisi vl, jos se ei kiinnosta, tai niinkuin nuoriso sanoo jos ei nappaa, tai evvk, niin ei sinun tekosi ole uskovaisten mielen mukaiset, eikä puheet ja teot ole
        uskopvaisen tekoja. Eroa jos et halua uskoa. ei tässä uskossa ketään väkisin pidetä.


      • Mikael46
        TEOT EI OLE OIKEITA kirjoitti:

        Miksi sinä olet väkisi vl, jos se ei kiinnosta, tai niinkuin nuoriso sanoo jos ei nappaa, tai evvk, niin ei sinun tekosi ole uskovaisten mielen mukaiset, eikä puheet ja teot ole
        uskopvaisen tekoja. Eroa jos et halua uskoa. ei tässä uskossa ketään väkisin pidetä.

        Mitä pahaa kolehtiin laittamisessa näet? Viekö se muka uskon? Ja kuten eräs puhuja sanoi, uskonpuhdistusta tarvitaan aina. Tänäkin päivänä on hyvä puhdistaa uskoa vääristä asioista.


    • ristinsä kullakin

      Hyvä kamppanija, kannatan tätä.

    • lktniufuii

      Huvittavaa ajatus kuinka jollaki riittää energiaa tälläisten kampanjoiden kehittelemiseksi. Jos on jotain sanottavaa niin miksei vaan sano omaa mielipidettä, simply. Eihän kukaan pakota olemaan VL.

      Ihan käytännöstä että itse kolehtinkantajana ollut tiedän ettei niitä kukaan laske. Rahat suljetaan pussiin ja pankissa automaatti laskee. Joissain pikkupaikoilla tietysti voidaan käsin laskea. Mikään 5 centtisten paljous ei kyllä erotu.

      Ihmetyttää tuommoinen hiljainen kyräily. Ei sanota omaa mielipidettä ääneen mutta sit kehitellään monenlaisia "kampanjoita".

      • hyvä niin

        Olen huomannut, että varsinkin helsinkiläiset uskovaiset protestoivat joukolla näitä SRK:n hyökkäyksiä vastaan.


      • ****Ihmetyttää tuommoinen hiljainen kyräily. Ei sanota omaa mielipidettä ääneen mutta sit kehitellään monenlaisia "kampanjoita". ***'

        Tiedät itsekin että ajatustensa ääneen lausuminen vl-liikkeessä, on yhtä kuin sosiaalinen itsemurha.


      • Neoplasma
        hyvä niin kirjoitti:

        Olen huomannut, että varsinkin helsinkiläiset uskovaiset protestoivat joukolla näitä SRK:n hyökkäyksiä vastaan.

        Ai, eipä ole näkynyt... Siis, miten? :-DDDDD


      • kvuucyhyuyvu
        Devoit kirjoitti:

        ****Ihmetyttää tuommoinen hiljainen kyräily. Ei sanota omaa mielipidettä ääneen mutta sit kehitellään monenlaisia "kampanjoita". ***'

        Tiedät itsekin että ajatustensa ääneen lausuminen vl-liikkeessä, on yhtä kuin sosiaalinen itsemurha.

        Höpöhöpö... Eriävän mielipiteen esittäminen on taitolaji. Itse olen muutamasta asiasta esittänyt jyrkän eriävän mielipiteen ja saanut osakseni kunnioitusta siitä että olen sanonut oman rehellisen mielipiteen. Tottakai jos olet joka asiasta erimieltä niin silloin pitää pystyä vetämään myös oma johtopäätös että en kuulu tänne. En minäkään mene vaikkapa jehovien kokouksiin kitisemään että tämä ja tämä asia onkin näin ja näin.


      • kaikkea.
        Neoplasma kirjoitti:

        Ai, eipä ole näkynyt... Siis, miten? :-DDDDD

        Ei kaikille kerrota


    • Heikille vitonen

      "Henkielvyttäjä" Heikille ja henkien pysyväksi jääneelle
      kyttäyskultturille, salaamistekniikoineen pf,
      hoitokokousoppinensa, vitonen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      528
      2000
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      383
      1633
    3. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1452
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1378
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      118
      1047
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      56
      1032
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      1006
    8. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      803
    9. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      801
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      11
      784
    Aihe