Onko kokeiltu?

Lämpiääkö auton moottori nopeammin silloin kun ajetaan pienellä vaihteella ja suurilla kierroksilla tai silloin kun ajetaan isolla vaihteella ja pienillä kierroksilla?????
18628
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Mulla on automaattivaihtee omassa- ja duuniautossa että en
osaa neuvoa asiaan. Duuniautossa riisselikone ja pakkasilla sille
tarvii antaa eeperistä lisää polttonetta että lämpiää, omassa
bensakone autossa ei tartte vaan se kyllä lämpiää hyvin.

Äänestä
  • Voi vittu! Riisselikone...mikä vittu ihmisiä vaivaa? Kukaan ei näköjään osaa nykyään kirjoittaa. Reeniä, rillataan...hohhoijaa.

    Äänestä

Ainakin kuski lämpeää nopeimmin, jos joutuu ajamaan Toyotan takana.

Äänestä

Periaatteessa isommat kierrokset lämmitävät koneen nopeammin, ja toisekseen ne ovat paljon turvallisemmat aivan kylmälle koneelle ja vaihdelaatikolle. Moottoria ei tietenkään saa huudattaa.

Bensakone lämpiää dieseliä paremmin varsinkin tyhjäkäynnillä. Diesel lämpiää vasta ajossa, jos sittenkään. Siksi monissa nykydieseleissä on lisälämmittimet, jotka helpottavat moottorin (miksei kuskinkin) lämmittämistä paremmin. Oma dieselini ilman lisälämmittimiä on näin talvella melkoisen kylmä oikeastaan koko ajan.

Äänestä
  • > Diesel lämpiää vasta ajossa

    Kyllä se lämpenee, jos antaa sen pyöriä tarpeeksi nopeasti.

    > Moottoria ei tietenkään saa huudattaa.

    Määrittele huudattaminen ja kerro vielä miksei moottoria saa huudattaa.

    Äänestä

  • ihuihu kirjoitti:

    > Diesel lämpiää vasta ajossa

    Kyllä se lämpenee, jos antaa sen pyöriä tarpeeksi nopeasti.

    > Moottoria ei tietenkään saa huudattaa.

    Määrittele huudattaminen ja kerro vielä miksei moottoria saa huudattaa.

    "> Diesel lämpiää vasta ajossa
    Kyllä se lämpenee, jos antaa sen pyöriä tarpeeksi nopeasti."

    Joo-o. Mutta yleensä vasta ajossa on tarpeeksi kierroksia ja kuormaa dieselille, että se antaa hukkalämpöä. Muuten kaikki energia menee auton liikuttamiseen, joka on vain hyvä asia. Eikös se ole perimmäinen tarkoituskin?

    "> Moottoria ei tietenkään saa huudattaa.
    Määrittele huudattaminen ja kerro vielä miksei moottoria saa huudattaa."

    Toi on sellainen moottorikohtainen ja korvalla kuultava juttu lähinnä. Mutta esim. aivan liian pienellä vaihteella vedättelyt kierrosten punaisen alueen tuntumassa pitkään voisi olla aika hyvä määritelmä. Jos kierrätät konetta äärikierroksilla ilman kuormaa, voi seurauksena olla jopa moottoririkko, koska esim. öljyjen lämmöt nousevat korkealle. Toisaalta kylmät öljyt eivät välttämättä voitele kunnolla koko moottoria.

    Äänestä

"Periaatteessa isommat kierrokset lämmitävät koneen nopeammin"

Eikä vain periaatteessa, vaan ihan oikeasti myös käytännössäkin. Jos vertaa kahta autoa, toinen ajaa 1 vaihteella 40kmh, ja toinen 4 vaihteella 40kmh, niin 1 vaihteella ajava lämpeää n. 2 kertaa nopeammin. Elikkä jos 4 vaihteella ajava on lämmennyt 80 asteeseen 4 km ajon jälkeen, niin 1 vaihteella pääsee samaan 2 km ajolla.

Äänestä

Ei niinkään kierrokset vaikuta, varsinkaan äärialueilla. Mutta kun pyrit ajamaan vääntömomentin maksimi alueella, silloin kone lämpiää parhaiten, koska silloin sylinterit tekevät "töitä" hikihatussa.

Äänestä
  • taitaa kuitenkin reilut kierrokset lämmittää nopeammin kuin "vääntömaksimi".

    Äänestä

  • Moottori tuottaa sitä vähemmän lämpöä, mitä paremmalla hyötysuhteella se toimii. Hyötysuhde on parhaimmillaan sillä pyörimisnopeusalueella, jolla moottori antaa suurimman vääntömomenttinsa. Tällä suurimman vääntömomentin pyörimisnopeusalueella moottori siis tuottaa vähiten hukkalämpöä ja lämpenee heikoimmin.

    Jos moottorin haluaa lämmittää nopeasti, sitä pitäisi käyttää sellaisella pyörimisnopeusalueella, jossa hyötysuhde on heikoimmillaan. Eli maantieajossa vaihde kakkoselle ja kierrokset reippaasti sinne kuuteen tuhanteen, niin johan alkaa bensaa palaa ja lämpöä syntyy.

    Dieselillä tämä ei toimi niin hyvin kun bensamoottorilla. Dieselmoottorin pumppaushäviöt ovat paljon pienemmät, koska ilman virtausta ei kuristeta kaasuläpällä, joten lämpöä syntyy vähemmän. Ja koska sitä moottorin läpi kulkevaa ilmamäärää ei kaasuläpällä rajoiteta, ilmaa kulkee moottorin läpi enemmän kuin bensakoneella ja suurempi osa syntyneestä hukkalämmöstä puhalletaan pakokaasun mukana harakoille.

    Äänestä

  • > kun pyrit ajamaan vääntömomentin maksimi alueella, silloin kone lämpiää parhaiten

    Höpöhöpö. Kun moottorin kuormitus on pieni, menee lämpöä eniten hukkaan, oli se sitten Diesel, Otto tai niiden sekasikiömoottori.

    Äänestä

  • Eipäs... kirjoitti:

    Moottori tuottaa sitä vähemmän lämpöä, mitä paremmalla hyötysuhteella se toimii. Hyötysuhde on parhaimmillaan sillä pyörimisnopeusalueella, jolla moottori antaa suurimman vääntömomenttinsa. Tällä suurimman vääntömomentin pyörimisnopeusalueella moottori siis tuottaa vähiten hukkalämpöä ja lämpenee heikoimmin.

    Jos moottorin haluaa lämmittää nopeasti, sitä pitäisi käyttää sellaisella pyörimisnopeusalueella, jossa hyötysuhde on heikoimmillaan. Eli maantieajossa vaihde kakkoselle ja kierrokset reippaasti sinne kuuteen tuhanteen, niin johan alkaa bensaa palaa ja lämpöä syntyy.

    Dieselillä tämä ei toimi niin hyvin kun bensamoottorilla. Dieselmoottorin pumppaushäviöt ovat paljon pienemmät, koska ilman virtausta ei kuristeta kaasuläpällä, joten lämpöä syntyy vähemmän. Ja koska sitä moottorin läpi kulkevaa ilmamäärää ei kaasuläpällä rajoiteta, ilmaa kulkee moottorin läpi enemmän kuin bensakoneella ja suurempi osa syntyneestä hukkalämmöstä puhalletaan pakokaasun mukana harakoille.

    Moottorin hyötysuhde on parhaimmillaan maksimiteholla, eli suurilla kierroksilla.

    Mutta lämpöä se tuottaa myös silloin eniten, kun sitä käytetään maksimiteholla.

    Äänestä

  • höpö höpö kirjoitti:

    Moottorin hyötysuhde on parhaimmillaan maksimiteholla, eli suurilla kierroksilla.

    Mutta lämpöä se tuottaa myös silloin eniten, kun sitä käytetään maksimiteholla.

    Polttomoottorin hyötysuhde on parhaimmillaan suurinpiirtein maksimiväännön kohdalla. Jos ollaan vähän tarkempia niin maksimiväännön pyörimisnopeudella ja noin 80 - 90%:n kuormituksella.

    Oletko koskaan miettinyt mistä se vääntö syntyy? Sen synnyttää polttoaineen palamisen sylinteriin tuottama paine. Paine taas on suurimmillaan silloin, kun sylinterissä saadaan yhden työtahdin aikana poltettua suurin määrä polttoainetta.

    Ja polttoainetta saadaan poltettua paljon silloin, kun sylinteriin saadaan paljon polttoainetta (eli täytös on hyvä, pumppaushäviöt pienet) ja palaminen tapahtuu puhtaasti.

    Lisäksi matalilla kierroksilla (suurin vääntö) moottorin sisäiset kitkahäviöt ovat paljon pienemmät kuin suurilla kierroksilla (suurin teho)

    Suurimman tehon kohdalla hyötysuhde yleensä on jo huomattavasti heikompi.

    Äänestä

" Mutta kun pyrit ajamaan vääntömomentin maksimi alueella, silloin kone lämpiää parhaiten, koska silloin sylinterit tekevät "töitä" hikihatussa."

Toi on just se tapa, joka käy vaihdeaskin päälle. Eikä konekaan siitä pidä edes lämpöisenä. En suosittele.

Äänestä

> Lämpiääkö auton moottori nopeammin silloin kun ajetaan pienellä vaihteella ja suurilla kierroksilla

Kyllä. Olen tuota kikkaa käyttänyt joskus, kun auto oli seissyt viikon 25...30 asteen pakkasessa, ja se piti saada 10 km matkalla lämpenemään. Kun kurraa noin 2500...3000 1/min nopeudella niin silloin moottori lämpenee muutamassa minuutissa.

Äänestä

Enpä usko että on suurta eroa, sillä tehostahan se on kiinni ja samassa nopeudessa äytetää suunnilleen sama teho, vaihteesta riippumatta.

Äänestä

Moottorin lämppiäminen perustuu pääosin kitkaa ja toisaalta jäähdytyksen määrään/tehoon. Mitä nopeammin mäntä liikkuu sylinterissä, sitä nopeammin moottori lämpiää kuten myös mitä vähemmän jäähdyttävää ilmavirtaa, sitä nopeammin moottori lämpenee.

Käynnityksen jälkeen kun survasee tuommoset 5000 kierrosta koneeseen eikä lähde ajeleen, johan lämpiää aika nopeesti.

Joissain uudemmissa autoissa on jouduttu asentamaan rinnalle erillinen polttoaineella toimiva lämmitin koska koneistus, materiaalit ja öljyt on kehittynyt siihen pisteeseen, ettei kitkaa ja sitä kautta lämpöä synny enää riittävästi ohjaamon lämmittämiseen.

Äänestä
  • Eiköhän moottori lämpene lähes 100 % siitä polttoaineen palamisesta ;) Voit itse kokeilla vierittää vaihde päällä autoa mäkeä alas moottori sammuksissa kuinka paljon lämpenee kone...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Halukas tietämään kirjoitti:

Lämpiääkö auton moottori nopeammin silloin kun ajetaan pienellä vaihteella ja suurilla kierroksilla tai silloin kun ajetaan isolla vaihteella ja pienillä kierroksilla?????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu