Näyttö sammuu , mutta kone jää päälle hurisemaan. Emolevy on msi 870-c45.
Windows ei mene lepotilaan?
8
563
Vastaukset
- mikä on
Windows 7 siis kyseessä.
- Tietää.
Voi olla, että se on koneen "lepotila".
Lepotilassa ymmärtääkseni ram muisti pidetään vielä hengissä, ja siksi muutakin siellä on päällä. Omassanikin vanhassa koneessa jäi jokin tuuletin vielä hurisemaan.
Mutta voi toki olla, että joku pitää sitä hereilläkin, täällä asiasta jotain:
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows7/Sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions
http://murobbs.plaza.fi/ongelmat/624711-windows-7-ja-lepotila.html - ----
Sama vika. Näyttö sammuu, kiintolevytkin kai mutta kone jää hurisemaan. Sama emo.
- Sleepmode
Näin sen kuuluukin tehdä. Sekoitat asian horrostilaan, jossa kone sammuu totaalisesti.
- ---
Tuskin, kun kummatkaan ei toimi, ei horrostilakaan, molemmissa jäävät hurisemaan ja kone ei siis nouse enää takaisin työpöydälle kummastakaan tilasta.
- Bottikoneenako?
--- kirjoitti:
Tuskin, kun kummatkaan ei toimi, ei horrostilakaan, molemmissa jäävät hurisemaan ja kone ei siis nouse enää takaisin työpöydälle kummastakaan tilasta.
Sama täällä. En käytä enää kumpaakaan, vaan sammutan koneen ja katkaisen virran varmuuden vuoksi myös irottamalla koneen sähköpistokkeesta - enkä jätä siihen akkuakaan. - Syy: toistuvat sulkeutumisongelmat ennen joulua sekä Windowsin toistama ilmoitus, että akussa tai piuhassa kiinni ollessaan " kone käynnistynyt uuudelleen sammuttamisen jälkeen".
Olin viemässä koneen tarkastettavaksi, kun en halua Microsoftin etätutkivan sitä, mutta pyhät tulivat väliin.
Epäilen, että konettani on käytetty tai yritetty käyttää estohyökkäyksiin tms. koska mm. nettiyhteyden kytkemiseen liittyen oli häiriöitä ja tuli myös ihmeellinen ilmoitus "odota, yhteyttäsi tutkitaan" , kun kone näytti mokkulayhteyden, joka ei kuitenkaan toiminut. Näin tapahtui, kun mokkula oli Windowsin käynnistyessä kiinni koneessa. Nyt avaan koneen ensin ja kytken mokkulan vasta, kun olen Windowsissa. Mietin, kannattaako kenenkään jättää konetta päälle - ja varsinkaan Wlan-yhteyttä auki - silloin kun konetta ei käytä. - Bottikoneenako?
Bottikoneenako? kirjoitti:
Sama täällä. En käytä enää kumpaakaan, vaan sammutan koneen ja katkaisen virran varmuuden vuoksi myös irottamalla koneen sähköpistokkeesta - enkä jätä siihen akkuakaan. - Syy: toistuvat sulkeutumisongelmat ennen joulua sekä Windowsin toistama ilmoitus, että akussa tai piuhassa kiinni ollessaan " kone käynnistynyt uuudelleen sammuttamisen jälkeen".
Olin viemässä koneen tarkastettavaksi, kun en halua Microsoftin etätutkivan sitä, mutta pyhät tulivat väliin.
Epäilen, että konettani on käytetty tai yritetty käyttää estohyökkäyksiin tms. koska mm. nettiyhteyden kytkemiseen liittyen oli häiriöitä ja tuli myös ihmeellinen ilmoitus "odota, yhteyttäsi tutkitaan" , kun kone näytti mokkulayhteyden, joka ei kuitenkaan toiminut. Näin tapahtui, kun mokkula oli Windowsin käynnistyessä kiinni koneessa. Nyt avaan koneen ensin ja kytken mokkulan vasta, kun olen Windowsissa. Mietin, kannattaako kenenkään jättää konetta päälle - ja varsinkaan Wlan-yhteyttä auki - silloin kun konetta ei käytä.Jatkoa edelliseen: Tulin tänne tänään alunperin kysyäkseni, löytyykö Windows-koneesta yhteysloki, joka paljastaisi etäkäytöt koneen omistajalle?
Tietenkin olen yrittänyt eliminoida etäkäytön ennalta kaikin tavoin, joista olen tietoinen.
Etäkäyttöasetuksissa on kiellot ja Firefoxin toimintoa "näytä sivun tiedot" käyttäen poistan sivukohtaiset "seurantaoikeudet" sivusto kerrallaan , aina kun muistan.
(On ihmeellistä, että pitää erikseen kieltää joka sivustolta esimerkiksi kameran ja mikrofonin käyttö! Ilman tätä Firefoxin toiminoa en olisi itse tiennyt niistä ja muista "oikeuksista" jotka ovat päällä oletuksena. Kameran olen myös teipannut, kun kerran Cert.fi neuvojatkin sanovat niin tekevänsä). Tutkittavaksi vien koneeni jossakin vaiheessa, koska ahaluan tietää, onko käyttöoikeuksia muutettu.
- Ei toimi ei
Päivitykset varmaan sössinyt.
Puhdas alkuperäinen toimisi varmaan.
Seiskaan päivitetty kasi maista käynistystä. juurikin valmiustila /lepotila toiminnolle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5359031Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616210Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765273Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664769Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004391Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853962- 931936
- 1061450
- 47989