Paljonko yo-kokeiden korjauksesta maksetaan...

100 vai 1000

... suurin piirtein, vai vaihteleeko summa paljonkin lukioittain?

Missä suuruusluokassa liikkuu esimerkiksi äidinkielen ja kirjallisuuden opettajan palkkio, jos hän korjaa vaikkapa 40 kokelaan kokeet (eli 3 x 40 tekstitaidon vastausta ja 40 esseetä)?

Kertokaa jotakin suuntaa-antavia lukuja tietämättömälle, kiitos!

1

3838

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mtkan

      Yo-kokeiden korjaus maksetaan ns. lukioresurssista, jonka jaosta päättää kaiketi rehtori toki opettajakuntaa asiassa kuullen. Jos kunnan talous on heikoissa kantimissa, lukioresurssista saatetaan käyttää vain pieni osa yo-kokeiden korjaamiseen. Korjauskorvausten käytäntö vaihtelee koulukohtaisesti: joissain kouluissa korjausvastuusta jaetaan suoraan vuosiviikkotunteja, joissain kouluissa taas eri aineiden yo-kokeiden korjauksesta saa erilaisia pisteytyksiä, joiden perusteella saa tietyn osuuden koko korjauspotista (ilmeisesti könttäkorvauksena korjaustyön jälkeen).

      Luulisin, että keskiverto lukion opettaja, jolla on korjausvastuu yo-kokeissa, kuittaa korvausta 0,5-1,5 vuosiviikkotuntia. Tämä tarkoittaa noin 700-2500 euron rahamäärää vuositasolla. Yksiselitteisesti on kuitenkin vaikea sanoa, mikä on itse korjaustyön osuus, sillä yo-kokeisiin liittyy opettajilla paljon muutakin kuin korjaustyötä.

      Äikän opettajan työmäärä yo-kokeiden korjaamisessa edustaa varmaankin kärkipäätä, joten aloittajan mainitsemasta työmäärästä korvaus lienee yhden vuosiviikkotunnin luokkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      54
      1496
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1136
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      79
      710
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      688
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      529
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      510
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      53
      460
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      26
      451
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe